Věnováno památce nezapomenutelného pejska, oběti sovětského kosmického výzkumu Lajce

3.11.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Kazachstán, Severní Hladová step (Betpak-dala), 3. listopadu 1957. V 02.30 hodin světového času se objevuje silný záblesk přecházející v oblaka žhavého dýmu a prachu. Zprvu není nic vidět, ale během chvilky se objevuje hlavice a poté i celá raketa. Letí stále rychleji a nezadržitelně stoupá do oblohy plné hvězd. Tak před dvaašedesáti lety odstartovala z Bajkonuru raketa R-7. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla druhou sovětskou družici Sputnik 2 o hmotnosti 508,3 kg a na její palubě prvního živého tvora, který se tam kdy dostal –  fenku jménem Lajka. V té chvíli jí zbývalo posledních pár hodin života…

Černý den kosmonautiky. Na oběžné dráze posádka Sojuzu oslavila narozeniny, za 10 dní byli všichni mrtví

USA se ještě nevzpamatovaly ze šoku po startu prvního Sputniku a za necelý měsíc je tu další. Tisk socialistických zemí pod taktovkou toho sovětského poslušně papouškuje, jak jsou Američané otřeseni tím, že je Sověti v dobývání vesmíru předběhli.

Ale není to pravda. Alespoň ne úplně. Daleko hrozivější je fakt, že Rusové jsou nyní poprvé v historii schopni v případě válečného konfliktu zasáhnout raketami území Spojených států, do té chvíle považované za nezranitelné. Mezikontinentální střely jsou totiž založeny na prakticky stejné technologii jako kosmické rakety. A co hůř – Američané proti této nové zbrani nemají vyvinutý žádný obranný systém. A přesně tak to Rusové zřejmě od začátku chtěli.

Dva kosmické milníky. Kosmické závody mezi USA a SSSR stále napínavější!

Po úspěchu Sputniku 1 první muž SSSR Nikita Chruščov vyslovil požadavek, aby do výročí revoluce 7. listopadu 1957 byla po Sputniku I vypuštěna další družice, tentokrát i s živým tvorem na palubě. Chruščov zůstal v tomto ohledu do určité doby věrným žákem „velikého učitele národů“ Stalina, jak byl tento sovětský vůdce v 50. letech minulého století nazýván. V průběhu druhé světové války Stalin rovněž u příležitostí různých výročí, např. narození Lenina nebo na 1. máj vytyčoval velké vojenské údery, a to bez ohledu na skutečné možnosti své armády. Válečných cílů bylo tehdy dosaženo, ovšem za cenu těžkých ztrát na životech vojáků.

Stejný osud stihl Lajku a většinu jejích druhů. Hlavní sovětský raketový konstruktér Sergej Koroljov v časové tísni a s mnohými improvizacemi Chruščovem vytyčený úkol splnil, ale na životy svých „psích vojáků“ ohled brát nemohl. S návratem „prvního kosmického psa“ zpátky na Zem se nepočítalo, dokonce ani nebyl v té době technicky možný.

Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

Pochybná čest a smrtící los tehdy padl na Lajku, asi dvouletou drobnou toulavou fenku neurčitého původu odchycenou v moskevských ulicích. Vědci si takové toulavé křížence vybírali záměrně, protože předpokládali, že vydrží víc, než čistokrevní psi, když jsou z ulice zvyklí snášet různé útrapy, jako hlad, žízeň, zimu a každodenní boj o život. První psi byli do sovětského kosmického programu zařazeni již v roce 1950 a postupně byli vystřelování v raketách k hranici vesmíru a nakonec i do vesmíru. Během devíti let, od června 1951 do září 1960, bylo v tomto programu kromě Lajky zařazeno dalších 43 psů, z nichž většina zahynula při letu nebo byla k vědeckým účelům utracena po letu. Jejich osud připomínají nejen melancholické poznámky na stránkách deníku Olega Gazenka, který měl „kosmické“ psy na starost, ale také na jejich památku vylisované květy z kazašské stepi založené mezi nimi.

Naše planeta není nafukovací. Mars, náš budoucí domov

Lajka, česky něco jako Štěkavá, dostala během výcviku více jmen (Kudrjavka, Žučka, Limončik), ale nakonec byla světu představena právě jako Lajka. To znělo ze všech jmen nejlépe a snadno jej dokázali vyslovit i cizinci, zvláště Anglosasové. Možná, že určitou úlohu zde hrála i podoba s anglickým slovem „like“ (líbit se, zalíbení). Se skutečnými lajkami, sibiřským psím plemenem, měla společnou snad jen určitou vzdálenou podobu. Lajčin líbivý vzhled a její mírná a pokorná povaha byly dalšími „klady“, které rozhodly o tom, že na jistou smrt šla právě ona. Hodní psi (i lidé) to prostě mají na světě někdy těžké.

Poznání není zadarmo. Apollo 13 a jeho vzkaz budoucnosti

V rámu družice na Lajku čekal těsný box, v němž byla upoutána v postroji tak, aby mohla sedět, ležet nebo stát, ale ne se otáčet. Ke krmení měly sloužit asi tři kilogramy speciálního želé obsahujícího kromě živin i vodu, výkaly padaly do sběrného vaku. Dále byly v družici umístěny další dva moduly, baterie a vysílač a Geiger-Müllerův počítač pro měření radioaktivního kosmického záření, které bylo na oběžné dráze považováno za největší nebezpečí. Před letem si Lajka musela zvyknout na hluk raketových motorů, vibrace rakety i přetížení (simulované na centrifuze). Přesto se po startu, během nejvyššího přetížení, Lajčina dechová frekvence zvýšila oproti normálu až čtyřikrát a tep stoupl více než dvakrát, až na 240 tepů za minutu. Na předstartovní hodnoty se vrátily teprve po třech hodinách letu.

Jak se USA staly pány vzduchu a kosmu? V roce 1915 vznikla příslušná agentura, dnes známá jako NASA

Vědci původně plánovali, že Lajka přežije na oběžné dráze 6 – 7 dní a potom bude bezbolestně usmrcena, i když dodnes není známo, jak přesně se to mělo stát. Tomu také odpovídala původní hlášení o průběhu letu, že Lajka žila šest dnů a pak zemřela kvůli nedostatku kyslíku v důsledku vybití baterií, které jej vyráběly. Až po čtyřiceti pěti letech vyšlo najevo, že fenka ve skutečnosti uhynula již asi šest hodin po startu na přehřátí a stres. Její tělo i s celým Sputnikem potom po 2570 obězích Země 14. dubna 1958 vstoupilo do hustých vrstev atmosféry, kde vše shořelo. I tak se ale podařilo ověřit, že na oběžnou dráhu se může vydat živý tvor, tedy i člověk. Jako první živé se z oběžné dráhy vrátily Lajčiny následovnice fenky Bělka a Strelka, osádka Sputniku 5, který odstartoval 19. srpna 1960. O necelý rok později, 12. dubna 1961, je do vesmíru následoval první člověk – Jurij Gagarin.

Jak Sověti dobývali Měsíc. Jednou se netrefili, párkrát raketa shořela při startu

O tom, že slavná Lajka v kosmu zahynula, se decentně mlčelo, anebo se tento fakt aspoň zbytečně nezdůrazňoval. Ozývaly se ale i další hlasy. Americký admirál Rawson Bennett například o Sputniku I prohlásil, že to je „jen kus železa hozený do vesmíru“, především proto, že obsahoval jen jediný vědecký přístroj, který v podstatě jen vysílal signály o jeho existenci.

FOTO: Lajka

Lajka - Lajka 2Lajka - 8Lajka - 5Lajka - Památník LajkyLajka - 4
Další fotky
Lajka - 7Lajka - Lajka 1Lajka - R-7A – nukleární bojová hlavice je nahrazena hlavicí družice – 2 – kopieLajka - Start Sputniku 2Lajka - 2Lajka - 3

Sověti naopak tvrdili, že „americká raketová technika za sovětskou zaostává a že je možno předpokládat, že v době, kdy se Američanům podaří dostat na oběžnou dráhu tříčlennou posádku, budou už první sovětští kosmonauti dávno na Měsíci.“ V sovětském tisku se tehdy objevilo i toto hrdé prohlášení: „Až budeme v roce 1967 psát o výsledcích prvního desetiletí kosmické éry, nebudou v tomto shrnutí chybět ani jména prvních sovětských lidí, kteří se dotkli vlastní nohou měsíční půdy.“ Jak víme, tato jména v podobném přehledu chybí dodnes. Lajka však určitě ne.Nepřehlédněte