Lidé chtějí peticí zabránit bourání Briessova pivovaru v Brně. Demolice zatím není na pořadu dne, říká radní Chvátal

16.9.2021
Jan Štoll

Teď se veřejnost snaží areál zachránit peticí za kterou stojí jedni z nájemců historického objektu v Gargulákově ulici. „Uspořádali jsme den otevřených dveří Briessovy sladovny, abychom lidem z okolí, ale i z celého Brna ukázali jedinečné prostředí celého architektonicky významného areálu. Přišlo se za námi podívat několik set lidí, což předčilo naše očekávání. Spousta z nich však byla v šoku, protože o záměru Brna zbourat větší část areálu vůbec nevěděli,“ říká Juraj Guráň z Mocup Space Brno.

Iniciátoři petice v rámci festivalu uspořádali také diskuzi o budoucnosti sladovny mezi obyvateli Husovic, nájemci areálu a starostou městské části Brno-Sever Martinem Malečkem. „Výsledkem byla více než stovka nových podpisů na petičním archu. Dohromady jich nyní máme více než šest stovek a rádi bychom jich od Brňanů, kterým není osud brněnských industriálních památek lhostejný, získali více. Nechceme, aby další  hodnotné stavby dopadly jako Vlněna nebo židenická Zbrojovka, jejichž demolice byla pro architektonické dědictví Brna nenahraditelnou ztrátou,“ dodává Guráň.

„Nejdříve je nutno uvést, že zmiňovaná změna je již zanesena v dnes platném územním plánu a je pouze přejata i v návrhu nového územního plánu. V současné době jsme se v rámci plánované výstavby nové komunikace městské třídy rozhodli vyhlásit architektonickou soutěž na budoucí podobu mostu, který by měl procházet přes tuto lokalitu,“ vysvětluje radní Filip Chvátal pod nějž spadá územní plánování a rozvoj.

„V ní se budeme soustředit na to, aby byl nový most v co nejmenším konfliktu s objektem bývalé sladovny jakožto hodnotného architektonického díla v blízkosti nábřeží řeky Svitavy. Pro další rozhodování o variabilním vedení nové komunikace jsou potřebné důkladnější podklady. V tuto chvíli rozhodně ale není demolice areálu na pořadu dne,“ ujišťuje Chvátal.

Právě industriální cihlové areály jsou odkazují na jeho minulost v oblasti textilního a strojírenského průmyslu, ale také například cukrovarnictví. Briessova sladovna, pochází z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Rodina zakladatele Rudolfa Briesse byla židovského původu, čelila nacistickému nebezpečí. Samotný zakladatel byl transportován do Terezína, kde také zemřel. Pivovar poté převzal Wehrmacht jako výrobnu zbraní, dále Zbrojovka a následně ho odkoupili soukromníci. Do rukou původních majitelů už se nikdy nevrátil.

Zdroj: čtkNepřehlédněte