Listy, dokonalá a nyní opuštěná chemická továrna. Barvy patří k podzimu

Nevím jak vy, ale já považuji podzim za nejkrásnější roční období. Hýří barvami a člověku přináší klid na duši. Kráčet neslyšně v tichu a mlze. Dýchat nahořklou vůni tlejícího listí. Kapičky rosy na opuštěných pavučinách. Zeleň ustupuje nekonečnému počtu odstínů žluté a červené. Ta zelená nás bude zajímat.

Hromádky uschlého listí, shrabaného pečlivým zahrádkářem, k podzimu neodmyslitelně patří. I nostalgické toulání podzimním lesem. Třeba ty javorové listy, ty jsou nádherné. Můžeme si je prohlédnout.

Každý z nich byl dokonalou a nyní opuštěnou chemickou továrnou, před kterou musí současná věda jedině smeknout. Jen díky jim je dnešní obloha modrá a my na této planetě můžeme žít. Jsme na nich závislí, nikoliv naopak. Rostliny bez živočichů existovaly vždy.

Podzim ve znamení oranžové

Život na této planetě to neměl nikdy jednoduché. Nicméně přeskočme asi půl miliardy let, od okamžiku zformování této planety. Život dostal první šanci. Planeta již prošla počáteční fází vývoje. Těžké prvky v roztavené hmotě klesly k jádru, ty lehké vypluly na povrch a ten se začal ochlazovat. Objevila se první kapalná voda.

Kdy se narodí člověk, víme často na minuty přesně. Kdy vznikl první život, nikdo neví, a milion let je v těchto gigantických, časových úsecích vývoje pouze mžiknutím oka. Energie nedalekého, žlutého trpaslíka, byla rozhodující, a bylo třeba ji nějak využít. První organismy dokázaly svým fotosyntetickým pigmentem fixovat sluneční energii. Pomocí oxidu uhličitého a sulfanu z ní vyráběly sacharidy, jako vlastní výživu. Metabolickým odpadem byla síra.

Podzim je tady, zkuste jedinečné dekorace z přírodních materiálů. Přístupno i dětem

Fotosyntéza tohoto typu nepotřebuje tolik energie, v načervenalém přítmí, pro člověka nedýchatelné atmosféry, byla dostačující. Kyslík byl velmi vzácný a při zběžném výčtu plynů se mohl klidně přehlédnout.

Nic však netrvá věčně a přišel druhý, kvalitativní, a pro život velmi nebezpečný úsek. Atmosféra se už za necelé dvě miliardy let natolik pročistila, že na povrch začalo dopadat sluneční záření, jaké známe. O třicet procent intenzivnější. To už stálo za to, zariskovat a pokusit se tuto energii využít. Rostlinám začala chutnat voda a fotosyntéza se přeorientovala.

Aby letničky krášlily balkon až do podzimu

Silnější zdroj energie se projevil i na barvivu, který bylo zodpovědné za její využití. Také se muselo přizpůsobit. Pohlcovalo nové záření, které odpovídá vlnové délce barvy modré a červené. Zelené však nikoliv, proto jsou také dnešní rostliny ve většině zelené. Nyní však byla metabolickým produktem nikoliv síra nýbrž kyslík, pro většinu tehdejšího života smrtelný jed. Co s tím? Na štěstí přišlo na řadu železo, rozpuštěné v oceánech. Začalo se slučovat se vznikajícím kyslíkem a život si stačil zvyknout. Ve chvíli, kdy bylo spotřebováno, se již dokázal přizpůsobit a kyslíkový šok přežil. Koncentrace kyslíku, který již nebyl železem pohlcován, v atmosféře stoupala.

Před půlmiliardou let, díky ozonu, což je tříatomová molekula kyslíku, se život odvážil vylézt z vody, která ho dosud chránila. Nebezpečné UV záření už k povrchu nedorazilo.

Kounovské kamenné řady, ideální cíl podzimního výletu

Zelenou barvu listí tedy způsobuje fotosyntetický pigment, s názvem chlorofyl. Nachází se v buňkách rostlin, v jakýchsi menších strukturách, kterým se říká chloroplasty a probíhá v nich fotosyntéza. Rostliny, jako živé organismy, také mají vlastní genetickou informaci. Rostlina tak zkrátka „pozná,“ že se blíží podzim, a že by bylo dobré si odpočinout.

Chlorofyl v buňkách se začne rozkládat a rostlina si ukládá živiny na období vegetačního klidu. V listech zůstávají pigmenty, které sice fotosyntézu neovládají, avšak tuto energii dopravují na správné místo. Říká se jim xanthofyly, a jsou zodpovědné za barvu podzimního listí, protože zůstávají v listech a nezmizí. Můžeme se o tom přesvědčit. Utržený, zelený list sice uschne, ale neztratí barvu, protože se chlorofyl neměl kam vstřebat.

 

 

Dnes, 15:40
Prostituce je nejstarším řemeslem světa. Přirovnání většinou kulhají, ale pro jednou je v tomto případě...
Dnes, 14:48
Zatím co epidemiologická situace v Praze je podle indexu rizika na hodnotě 45 a například...
Dnes, 14:19
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 14:19
V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná...
Dnes, 13:40
Romantická architektura zdaleka nemá jednotný styl, neboť se architekti od přelomu 18. a 19. století...
Dnes, 11:40
Bohumír Roubalík – na svých obrazech se podepisoval jako Goda – se narodil 25. listopadu...
Dnes, 10:20
Výborné latté nebo horká čokoláda jako z kavárny? Takový horký nápoj si snadno a docela rychle...
Dnes, 08:59
Na základě evropského zatýkacího rozkazu naše zvláštní policejní složky (Odbor pátrání úřadu služby kriminální policie...
Dnes, 08:11
Zámek Lemberk se nachází nedaleko města Jablonné v Podještědí a pro veřejnost je zajímavý například...
Včera, 15:40
Ano, ta kovoveš nás stále otravuje, PES štěká a kouše, nic s tím nenaděláme. Můžeme...
Včera, 13:40
Bez černý je listnatý keř nebo malý stromek dorůstající do výšky přibližně 3 – 7...
Reklama