• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Trpíte na časté bolesti břicha, průjmy a větry? Viníkem může být lepek

  25.10.2018
  Michaela Procházková
  Další fotky

  Nesnášenlivost lepku v poslední době u řady lidí rapidně stoupla. Odhaduje se, že mnoho lidí o svém problému vůbec nevědí. Nadýmání, bolesti břicha a průjem jsou hlavními příznaky. Přesvědčte se, že vy jí netrpíte.

  Důležitý je nepodcenit příznaky

  Je mnoho lidí, kteří trpí nesnášenlivostí lepku a s tím se váže i přísná dieta. Může být příčinou mnoha problémů, u kterých si již dlouho nevíte rady. Příznaky jsou velmi variabilní, proto o svém onemocnění mnoho lidí ani netuší. Bezlepková strava je finančně náročnější, ale v dnešní době je rozmanitý výběr surovin.Pokud máte závažné podezření, že trpíte nesnášenlivostí lepku, určitě se nejdřív poraďte se svým lékařem, než nasadíte bezlepkovou dietu. Pro zdravého člověka je to naprosto zbytečné a omezující.

  5 bylinek, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Používáte je?

  Střevní a zažívací potíže

  Nemocný může trpět průjmem, zácpou, bolesti břicha nebo plynatostí a dochází k zánětlivým změnám stěny tenkého střeva. Reakce na lepek může být u každého trochu jiná, nicméně střevní potíže patří mezi ty nejtypičtější.

  Chřipce na podzim se vyhněte obloukem. Poradíme, jak na to

  Migréna

  Další typický příznak nesnášenlivosti lepku. Pokud vás bolí hlava až několikrát do týdne, pak je něco špatně. Studie dokázaly, že celiaci jsou mnohem víc náchylnější k migrénám.

  Lahodné makové dezerty. Zkuste 3 netradiční a zdravé laskominy

  Bolest kloubů, řídnutí kostí a kazivost zubů

  Lepek může u někoho vyvolat reakci ve formě zánětů, který se projeví v bolesti kloubů. Někdo pro změnu trpí na zvýšenou kazivost zubů, i když ústní hygienu perfektně dodržuje. Navíc kvůli nedostatku vápníku a dalších důležitých látek může dojít až k řídnutí kostí.

  Ovocný čaj může být zdravá alternativa limonád, zatímco bylinkový dokáže léčit

  Kožní problémy

  Hodně známý jev jsou malé hrbolky na těle, které se zpravidla většinou nacházejí na pažích. Ty se objevují hlavě v případě citlivosti na lepek. Nemocní často trpí i častými vyrážkami.

  Trápí vás celulitida? Víme, jak si s ní hravě poradit

  Únava po jídle

  Citlivost na lepek může vyvolat i chudokrevnost, která může vést až k chronické únavě. Častým problémem je i snížená chuť k jídlu.

  FOTO: Lepek

  Lepek - břicho, zažíváníLepek - sušenkyLepek - chlebaLepek - lepekLepek - zákusek dort cukrárny
  Další fotky
  Lepek - tělo, zažíváníLepek - rohlíky


  Nepřehlédněte