Mrtvou tkáň z ran pacientů požírají červi. Práce novodobých ranhojiček není snadná

8.9.2021
Jan Štoll

Terapie léčby ran jsou různé. Jednou z nich je larvální terapie. Jedná se o alternativní metodu léčení a čištění ran pomocí sterilních larev bzučivky zelené, které se v medicínském prostředí přezdívá biologický nůž. Larvy lze použít při léčbě infikovaných ran a ran obsahujících mrtvou tkáň. „Larvy používáme například na léčbu ran u bércových vředů, proleženin, syndromu diabetické nohy nebo k vyčištění rány před transplantací,“ říká vrchní sestra II. chirurgické kliniky Markéta Zapletalová. Ta je ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně zároveň garantem ranhojiček.

„Larvy totiž dokáží produkovat vysoce účinné enzymy, které štěpí nekrotickou tkáň, živé buňky ale nepoškozují. Důležitou roli v této léčbě však hraje spolupráce pacienta i rodiny. Problémem totiž může být špatný psychický stav pacienta, nepříjemné vnímání pohybu v ráně a možnost krvácení z rány. Během léčby se musí řešit i nepříjemný zápach. Larvy podporují hojení ran, stimulují spodinu rány, zlepšují její prokrvení a podporují tvorbu granulační tkáně,“ vysvětluje Zapletalová a dodává, že úspěšná je také podtlaková vakuová terapie. „Před lety jsme ji zaváděli jako vůbec první v České republice a velmi se osvědčila.“

Český lékař dostal „Oscara“ za výzkum epilepsie. V Česku nemocí trpí až 100 tisíc lidí

„Pracuji v nemocnici již 31 let a z toho se 26 let zabývám hojením ran, vedu kurzy, přednáším, zajišťuji praktickou stáž studentek v kurzu Hojení ran a defektů a pořád se mám co učit Je to práce těžká, ale když vidíte úspěšně zvládnutou léčbu, spokojeného pacienta, kterému jste pomohli i k záchraně končetiny, jste šťastní a víte, že to, co děláte, má smysl,“ dodává Zapletalová.

Tyto sestry z mnoha různých pracovišť nemocnice se musí neustále vzdělávat, absolvovat odborné semináře, certifikované kurzy a mít znalosti teoretické i praktické.

Zdroj: FNUSA

FOTO: Mrtvou tkáň z ran pacientů požírají larvy. Práce novodobých ranhojiček není snadná

Mrtvou tkáň z ran pacientů požírají larvy. Práce novodobých ranhojiček není snadná - ranhojičky_mMrtvou tkáň z ran pacientů požírají larvy. Práce novodobých ranhojiček není snadná - Obrázek1Mrtvou tkáň z ran pacientů požírají larvy. Práce novodobých ranhojiček není snadná - Obrázek2


Nepřehlédněte