Na trh práce se vrací optimismus, zaměstnavatelé hlásí příznivé náborové plány

8.6.2021
Andrea Cerqueirová

Z průzkumu vyplývá, že 11 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 4 % předpovídá jejich snížení a 83 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2021 hodnotu +7 % (rozdíl mezi procentem zaměstnavatelů, kteří budou nabírat a propouštět).

Vliv COVID-19. Zaměstnavatelé v České republice hlásí negativní náborové plány

„Rostoucí nezaměstnanost v době pandemie neznamenala pro zaměstnavatele snadnější nábory. Propouštění v gastronomii, službách a administrativních provozech nepřineslo nové uchazeče do průmyslu, zdravotnictví nebo školství. Poptávka firem se stále více míjí s dostupnými uchazeči, protože pandemie zmrazila trh práce. Kdo nemusí, nemění zaměstnání, protože to znamená nejistotu a riziko,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

„Podle ManpowerGroup index trhu práce začínají firmy ve všech sektorech opět nabírat a uvádí, že mají ještě větší problém obsadit svá volná místa než před pandemií. Řešením složité situace na novém trhu práce je ještě větší důraz firem na změnu a zvyšování kvalifikace zaměstnanců, využívání alternativních a flexibilních forem práce, zlepšování péče o zaměstnance a hledání nových způsobů, jak si vytvářet databázi potenciálních uchazečů do budoucna,“ dodala.

Stavebnictví a zpracovatelský průmysl

Nejsilnější náborové plány předpokládá stavebnictví a zpracovatelský průmysl. Podle regionů jsou, co se týče optimismu, nejstřídmější Čechy, kde Čistý index dosahuje hodnoty +5 %. Silnější náborové plány hlásí Praha a Morava a Slezsko s Indexem +9 %. Z globálního pohledu zaměstnavatelé ve 42 ze 43 zemí plánují v následujícím čtvrtletí zvyšovat počet obyvatel, Česká republika se, s hodnotou +4 %, v mezinárodním srovnání drží při zemi.

Pandemie výrazně zasáhla ženy. Jaké jsou zkušenosti z regionu?

Respondentům byla položena doplňující otázka, kdy očekávají, že se jejich náborové́ aktivity vrátí k úrovni před pandemií COVID-19. „13 % zaměstnavatelů řeklo, že se tak stane do konce tohoto roku. 12 % firem očekává, že se k původní náborové aktivitě vrátí do konce roku 2022, 3 % firem předpokládá návrat v roce 2023. 47 % firem návrat k původní úrovní náborů nepředpokládá vůbec. 25 % zaměstnavatelů uvedlo, že neví,“ zní výsledky průzkumu. „Pro zaměstnavatele je zatím výhled na další dva roky absolutně nejasný a neustále přehodnocují i náborové předpoklady od konce roku 2021,“ uvedla Rezlerová.

Společnost zveřejnila též výsledky průzkumu Nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem 2021. Výsledky jsou takové, že 65 % českých zaměstnavatelů uvedlo potíže s náborem nových zaměstnanců. Pouze 25 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 10 % si není jisté.

Zdroj: ManpowerGroupNepřehlédněte