Napoleon I. Bonaparte byl po dlouhou dobu vzorem válečnictví. Známe ale i jiné významné vojevůdce

3.3.2021
Petr Matura

Například sjednotitel mongolských kmenů a první Velký chán všech Mongolů Čingischán (narozen pravděpodobně v r. 1162 – 18. srpna 1227) patří k jednomu z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě. V roce 1206 byl všemi vůdci mongolských kmenů na Velkém mongolském sněmu jmenován právě „Čingischánem“, tedy velkým světovým vladařem, neomezeným vládcem.

Slavní vojevůdci ve světové historii. Vstoupili do dějin, i když s jejich činy často nesouhlasíme

Pravděpodobně díky vnitřním sociálním problémům Čingischán v roce 1211 zahájil mohutnou vojenskou expanzi. Pod jeho velením mongolská armáda obsazovala nová území, Čingischán dobyl mimo jiné i Persii, Střední Asii a rovněž i Čínu, kde dokonce v roce 1213 na pěti místech proniká i Velkou čínskou zdí. Čingischán mimo jiné disponoval výborně promyšlenou strategií boje.

Vytáhnout do Ruska až v červnu je prostě pozdě. Napoleon by mohl vyprávět…

Podíváme-li se však naopak do století nedávno minulých, nelze nezmínit kupříkladu italského vojevůdce, vůdce vlastenců (tzv. Rudých košil) v partyzánské válce proti rakouské a francouzské armádě na území Itálie v letech 1848 – 1849 a 1851 Giuseppe Garibaldiho (4. července 1807 – 2. června 1882), který úspěšně dobyl Neapol i Sicílii a dopomohl k vytvoření zárodku Italského království.

Slavný vojevůdce Hannibal. Jeho geniální taktiky se zapsaly do historie

A jak k tomu všemu vlastně došlo? Garibaldi byl námořníkem již od svých deseti let. V roce 1860 se pak postavil do čela lidového povstání na Sicílii a na závěr dobyl Neapol, obsazenou Bourbony. Tím pomohl svrhnout vládu Bourbonů a sjednotil tím v té době roztříštěnou Itálii. V roce 1866 bojoval rovněž v řadách italské armády proti Rakousku.Nepřehlédněte