Navštivte malebné městečko Králíky s poutním místem a pásmem československého příhraničního opevnění

9.8.2020
Petr Matura

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. V Králíkách a jejich okolí můžeme navštívit hned několik muzeí. Přímo ve městě je to Městské muzeum Králíky, jež nabízí zajímavou expozici všem, kteří se zajímají o historii tohoto regionu.

Tip na výlet: Město Terezín není jen Malá pevnost

V Prostřední Lipce pak najdeme Vojenské muzeum Králíky, které je svou vojensko-historickou expozicí věnované obraně státu. Můžeme si zde prohlédnout bojovou techniku, obrněné transportéry, tanky, děla, ženijní stroje, ruční zbraně i nejrůznější druhy munice.

Za návštěvu pak určitě stojí i expozice v centru města, věnující se celnictví jako jednomu z nejstarších „řemesel“ v Králíkách. Moderní formou se zde můžeme ponořit do historie celnictví díky zajímavě pojaté výstavě, která začíná patronem celníků, tedy svatým Matoušem a pokračuje přes kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství až po kancelář prvorepublikového celního úředníka. Nezapomíná se tu ani na podobu celnictví za totality a prohlídku zakončíme celnictvím současnosti.

Zklidněte svou mysl při návštěvě poutní kaple na Křížové hoře nedaleko Českého Krumlova

Snad nejvýznamnější památkou zdejšího okolí je pak poutní klášter Hora Matky Boží. Jedná se o klášter založený na stejnojmenném vrchu v Hanušovické vrchovině, který je vzdálený asi 1,5 kilometru východně od města. Klášter ve výšce 760 m n. m. tvoří přirozenou dominantu kraje a v roce 2018 byl celý zdejší poutní areál prohlášen za národní kulturní památku České republiky.

Navštivte město Hostivice a poznejte jeho historii i okolní přírodu

V okolí města pak můžeme najít rovněž i objekty Králické pevnostní oblasti. Jedná se o část pásma československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti sílící hrozbě nacistického Německa.

I když jsou Králíky poměrně malým městečkem, při jeho návštěvě a prohlídkách okolí se tady rozhodně nudit nebudete.

FOTO: Králíky

Králíky - Králíky – opevněníKrálíky - KrálíkyKrálíky - Králíky-poutní místoKrálíky - Králíky-pevnostKrálíky - Králíky – muzeum celnictví
Další fotky
Králíky - Králíky


Nepřehlédněte