Navštivte zámeček Pátek, v jehož blízkosti své dětství trávil i významný český cestovatel doktor Emil Holub

Další fotky

Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi Libochovicemi a Louny. Dnes je Pátek součástí městyse Peruc, kde se po pěti letech otevřel nádherně zrestaurovaný zámek.

Zámeček Pátek byste však určitě neměli při návštěvě této lokality vynechat, i když se zatím nedočkal nákladných úprav jako jeho soused v Peruci. Je však chvályhodné, že je opět zpřístupněn veřejnosti a konají se zde kromě prohlídek s výkladem i kulturní akce.

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, vybudovaná řádem premonstrátů. První písemná zmínka pochází z roku 1374. Za husitských válek byla tvrz vypálena a vypleněna.

Tip na výlet: Zámek Peruc, z ruiny povstala kulturní památka

Tvrz střídala různé majitele. Posledním majitelem před přestavbou tvrze na zámek byl Václav Vojtěch ze Šternberka, který ji prodal knížeti Gundakarovi z Ditrichsteina, jenž rozšiřoval libochovické panství.

Historie zámku, jak ho známe dnes, se začala psát kolem roku 1690, kdy v areálu renesančně přestavěné gotické tvrze zahájil kníže Gundakar z Ditrichsteina rozsáhlou přestavbu. Ten bohužel v téže době umírá a přestavby se ujímá jeho dědic Ferdinand z Ditrichsteina. Práci zadal staviteli Antoniovi della Porta, který pro rod Ditrichsteinů přestavoval také zámky Libochovice, Budyně nad Ohří nebo Nepomyšl. V roce 1700 byl zámek včetně hospodářských budov dokončen.

Roku 1710 získali panství opět premonstráti a v této době dochází k některým přestavbám, především co se týče dosavadního balkonu na kapli Narození Panny Marie v patře zámku vysvěcené v roce 1736. Bylo rovněž doplněno i malé schodiště do tzv. prelátských pokojů.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Kolem roku 1750 na zámku pracoval strahovský premonstrát a barokní malíř František Sirad Nosecký, který freskami vyzdobil zámeckou kapli a refektář.

Po únoru 1948 byl zámek znárodněn. Sídlila zde Okresní politická škola, později Oblastní zemědělský archiv, jehož část tvořil i lobkovický rodinný archiv. Od roku 1961 zde sídlili například kanceláře MNV, vývařovna JZD nebo knihovna. Také stanice SNB nebo mateřská škola. Mezi lety 2003 – 2019 byl zámek otevřen díky nadšení místní obyvatelky paní Mileny Hubičkové vždy o prázdninových víkendech. Od roku 2020 se o zámek stará kastelán a také díky jeho nadšení jsou prohlídky tento rok i mimo prázdniny.

Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

Na zámku se nachází výše zmíněná kaple, opatské pokoje a jak informují stránky zámku, můžete po dohodě a vynesení alespoň dvou kbelíků sutin navštívit i zámecké sklepení. V červenci byla na zámku otevřena také výstava husitského hejtmana Alšíka Škrpy, která humornou formou vypráví o husitské historii.

Tip na výlet: Hrad Kost, schovaný mezi skalami

Zajímavá je rovněž i expozice známého cestovatele doktora Emila Holuba, který mimo jiné v obci Pátek vyrůstal. V obci můžete dodnes najít dům s pamětní deskou.

Do obce vede i dobré vlakové spojení s Louny a Lovosicemi, takže si návštěvu užijí i nemotorizovaní návštěvníci.

FOTO: Zámek Pátek

Zámek Pátek - Pátek – vstup do zámkuZámek Pátek - PátekZámek Pátek - Pátek – Muzeum Alšíka ŠkrpyZámek Pátek - Pátek – Muzeum Alšíka ŠkrpyZámek Pátek - Pátek – sklepení
Další fotky
Zámek Pátek - Pátek – stropní výzdobaZámek Pátek - Pátek – výstava obrazůZámek Pátek - Pátek – výstava papírových modelůZámek Pátek - Pátek – zámecký pokojZámek Pátek - Pátek – zámecký pokojZámek Pátek - Pátek – expozice Emila HolubaZámek Pátek - Pátek -halaZámek Pátek - Pátek -zámecký pokojZámek Pátek - Zámek Pátek - Emil holubZámek Pátek - Zámek Pátek – husitské dny
Včera, 16:27
Hlavní a největší výhodou vlastního záhonku je bezesporu čerstvost vypěstované zeleniny. Čerstvá obsahuje nejvíce vitaminů,...
Včera, 14:14
Ještě obléci kabát s ohrnutým límcem a klobouk s širokým okrajem. Plynové lampy již svítí,...
The Art of Dissent – Umění disentu
Včera, 12:02
The Art of Dissent – Umění disentu, takový název nese česko-americký koprodukční film o umělecké...
Včera, 10:29
Podle řecké mytologie byla Minthé nymfa, do které se zamiloval Pluto. Jeho žárlivou ženu to...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Před několika dny, konkrétně 3. srpna ve večerních hodinách, byl za účasti italského premiéra Giuseppa...
10.8.2020
Kotouček načervenalé barvy, který je na obloze nepřehlédnutelný. Téměř jistě náš budoucí domov a možná...
10.8.2020
Jindřich Matiegka byl český lékař a antropolog. Působil také jako profesor a později rektor Univerzity...
10.8.2020
U většiny běžných olejů jsou pro mnohé z nás rozhodující především chuťové vlastnosti. Tím se...
10.8.2020
Nešťastný osud člověka a místa se někdy sejdou, jako by si byli dávno navzájem předurčeni,...
Reklama