Navštivte zámeček Pátek, v jehož blízkosti své dětství trávil i významný český cestovatel doktor Emil Holub

8.7.2020
Petr Matura
Další fotky

Zámeček Pátek byste však určitě neměli při návštěvě této lokality vynechat, i když se zatím nedočkal nákladných úprav jako jeho soused v Peruci. Je však chvályhodné, že je opět zpřístupněn veřejnosti a konají se zde kromě prohlídek s výkladem i kulturní akce.

Na místě dnešního zámku stávala tvrz, vybudovaná řádem premonstrátů. První písemná zmínka pochází z roku 1374. Za husitských válek byla tvrz vypálena a vypleněna.

Tip na výlet: Zámek Peruc, z ruiny povstala kulturní památka

Tvrz střídala různé majitele. Posledním majitelem před přestavbou tvrze na zámek byl Václav Vojtěch ze Šternberka, který ji prodal knížeti Gundakarovi z Ditrichsteina, jenž rozšiřoval libochovické panství.

Historie zámku, jak ho známe dnes, se začala psát kolem roku 1690, kdy v areálu renesančně přestavěné gotické tvrze zahájil kníže Gundakar z Ditrichsteina rozsáhlou přestavbu. Ten bohužel v téže době umírá a přestavby se ujímá jeho dědic Ferdinand z Ditrichsteina. Práci zadal staviteli Antoniovi della Porta, který pro rod Ditrichsteinů přestavoval také zámky Libochovice, Budyně nad Ohří nebo Nepomyšl. V roce 1700 byl zámek včetně hospodářských budov dokončen.

Roku 1710 získali panství opět premonstráti a v této době dochází k některým přestavbám, především co se týče dosavadního balkonu na kapli Narození Panny Marie v patře zámku vysvěcené v roce 1736. Bylo rovněž doplněno i malé schodiště do tzv. prelátských pokojů.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Kolem roku 1750 na zámku pracoval strahovský premonstrát a barokní malíř František Sirad Nosecký, který freskami vyzdobil zámeckou kapli a refektář.

Po únoru 1948 byl zámek znárodněn. Sídlila zde Okresní politická škola, později Oblastní zemědělský archiv, jehož část tvořil i lobkovický rodinný archiv. Od roku 1961 zde sídlili například kanceláře MNV, vývařovna JZD nebo knihovna. Také stanice SNB nebo mateřská škola. Mezi lety 2003 – 2019 byl zámek otevřen díky nadšení místní obyvatelky paní Mileny Hubičkové vždy o prázdninových víkendech. Od roku 2020 se o zámek stará kastelán a také díky jeho nadšení jsou prohlídky tento rok i mimo prázdniny.

Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

Na zámku se nachází výše zmíněná kaple, opatské pokoje a jak informují stránky zámku, můžete po dohodě a vynesení alespoň dvou kbelíků sutin navštívit i zámecké sklepení. V červenci byla na zámku otevřena také výstava husitského hejtmana Alšíka Škrpy, která humornou formou vypráví o husitské historii.

Tip na výlet: Hrad Kost, schovaný mezi skalami

Zajímavá je rovněž i expozice známého cestovatele doktora Emila Holuba, který mimo jiné v obci Pátek vyrůstal. V obci můžete dodnes najít dům s pamětní deskou.

Do obce vede i dobré vlakové spojení s Louny a Lovosicemi, takže si návštěvu užijí i nemotorizovaní návštěvníci.

FOTO: Zámek Pátek

Zámek Pátek - Pátek – vstup do zámkuZámek Pátek - PátekZámek Pátek - Pátek – Muzeum Alšíka ŠkrpyZámek Pátek - Pátek – Muzeum Alšíka ŠkrpyZámek Pátek - Pátek – sklepení
Další fotky
Zámek Pátek - Pátek – stropní výzdobaZámek Pátek - Pátek – výstava obrazůZámek Pátek - Pátek – výstava papírových modelůZámek Pátek - Pátek – zámecký pokojZámek Pátek - Pátek – zámecký pokojZámek Pátek - Pátek – expozice Emila HolubaZámek Pátek - Pátek -halaZámek Pátek - Pátek -zámecký pokojZámek Pátek - Zámek Pátek - Emil holubZámek Pátek - Zámek Pátek – husitské dny


Nepřehlédněte