Opravit zámek nebo dva, to není jen tak

24.6.2020
Redakce

Proč si pořídili jeden z nejohroženějších zámků v České republice?

Pan Nováček vysvětluje: „Tehdy jsme sháněli nové sídlo pro firmu a přitom jsme zabloudili do Pakoměřic. My jsme tento zámek koupili především proto, že má nádhernou historii. Patřil totiž tři sta let rodu Nostitz-Rieneck, což je pro náš národ velmi významný rod. Historie zámku sahá ještě až do 14. století, kdy zde stála vodní tvrz. „Teprve“ v roce 1648 přešel do vlastnictví zmíněného rodu a zůstal jím až do roku 1948. My se děsíme toho, že by historie této významné kulturní památky měla skončit v 21. století.

Nejedná se ale jen o zámek. K souboru historických památek neoddělitelně patří i starý pivovar, fara a kostel Narození Panny Marie. Ten byl v katastrofálním stavu, špatná střecha, opadané omítky, nevhodné stavební zásahy, vykradený mobiliář, no prostě hrůza. Podařilo se nám již kostel opravit. Nyní potřebujeme zrestaurovat krásný oltář, který je spjatý přímo se jménem Johanna Hartwiga Nostice a 30. září 2020 kostelíku přijet požehnat pan kardinál Duka.

Fara má také nový kabát a budeme opravovat děravou střechu a obnovíme i komín, který zcela chybí. Aby mohl být areál alespoň částečně vrácen svému původnímu oddychovému účelu, snažíme se kolem zámku obnovit také park.

Kdo může, pomůže

„Po České republice je spoustu zámků, které jsou ve velice špatném, až havarijním stavu. Nám je to líto. Rozhodli jsme se, že se přičiníme o záchranu alespoň některých kulturních památek, aby nám potomci jednou neřekli, že naše generace zámky, hrady a ostatní kulturní památky nechala zaniknout“, říká Z. Nováček.

Pohádkový zámek Horní Libchava. Díky cestovateli a dobrodruhovi se probudil z dlouhého zakletí

Už jeden zámek opravili, pakoměřický je další v pořadí

„Ano, pakoměřický zámek je náš druhý zámek“, říká s úsměvem majitel. „Před šestnácti lety jsme koupili zámek v Potštejně, ve Východočeském kraji. Od základu jsme jej opravili a otevřeli pro veřejnost. Proto jsme také chtěli uplatnit zkušenosti ještě na jiném zámku, který zoufale potřebuje pomoc“.

A jak to v Pakoměřicích začalo?

„První přišel na řadu pivovar. Je jedním z nejstarších u nás, za Nosticů zásoboval celou Prahu. Zdejší pakomeřický ležák je známý i ze Švejka, kde je zmínka o sládkovi, který do piva přidával cibuli, aby mělo říz a pijani pak větší žízeň. Nyní máme v budově pivovaru kanceláře firmy, která se   formou darů spolupodílí financování obnovy“, řekl Z. Nováček.

Jak vypadal zámek v roce 2014?

Pan Nováček vzpomíná: „Bohužel zámek byl v katastrofálním stavu. Střecha děravá, trámy shnilé, některé obvodové zdi měly trhliny, část zdiva degradovala a většina omítek nebyla vůbec.  Největší úder dostal ale až po sametové revoluci, kdy zámek vlastnil soukromník, který rozrušil jihozápadní část renesančních sklepů, vyboural nosné příčky, a tím způsobil objektu velké statické problémy.

A naopak, bylo třeba odstranit nevhodné novodobé příčky, které v době socialistické sloužily jako vymezení místností nájemních bytů“.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

 A současnost?

„Zámek má krásné, bohužel jen částečně zachovalé trámoví. Tím, že byl zámek velmi dlouho neopečovávaný, bylo třeba několik desítek nosných střešních trámů vyměnit nebo naplátovat. Zámek je v současné době staticky zajištěn, má novou střechu, částečně jsou vyměněné výplně otvorů a postupně pracujeme na vnějších omítkách. Nyní máme opravené levé křídlo a pustili jsme se do křídla pravého, kde jsou zatopené, zanesené sklepy sutí, narušené klenby, chybí okna, dveře, omítky. Kamkoli se podíváte, tam je nějaký problém. A samozřejmě v celém objektu chybí zatím komíny, také drenáž kolem celého objektu. Nyní máme opravené levé křídlo a pustili jsme se do křídla pravého“, pokračuje pan Nováček.

Každý historický objekt má i nějaká příjemná překvapení!

Nyní majitel zámku ožil: „To samozřejmě ano! Objevila se gotická omítka, kterou jsme zafixovali. Našli jsme původní střílnu. Světlo světa znovu spatřilo několik menších nástěnných maleb. Na půdě objevili malý vyzděný prostor, s malinkatým okénkem. Čekáme na vyjádření pracovníků památkové péče. Pravděpodobně jde o nějaký fortifikační prvek, přece jen šlo o vodní tvrz. Úplně nejstarší byla samostatně stojící věž, jež byla postupně začleněna do celého objektu. Z objektu dýchá historie a nás těší postupné ožívání objektu“.

FOTO: Pakoměřice – zámek

Pakoměřice – zámek - PakoměřicePakoměřice – zámek - PakoměřicePakoměřice – zámek - PakoměřicePakoměřice – zámek - Pakoměřice

Bez peněz to nejde!!!

„Zpočátku to šlo velmi zvolna, stále jsme se chodili dívat na ty místnosti beze stropů a bez podlah a dělali jsme jen menší stavební úpravy“, říká pan Nováček a pokračuje“, právě finanční příspěvky Středočeského kraje naši aktivitu a obnovu rozpohybovaly. Nejen, že máme nějaké peníze navíc, ale také data, ke kterým musí být věci hotové. Proto máme kompletně hotovou levou část zámku a pustili jsme se do části pravé. Pokud ještě dostaneme dotaci, tak bychom chtěli vše dokončit do poloviny roku 2022.  Zastupitelé a pracovníci Středočeského kraje jsou opravdu k památkám vstřícní, je s nimi skvělá spolupráce.  Plánujeme v zámku udělat společenské centrum pro setkávání lidí a spolků, aby byl nejen opravený do své původní krásy, ale aby také ožil, což je něco, co zdejší lokalitě chybí. Finanční prostředky se snažíme shánět všude možně. Nyní se rýsuje finanční podpora od zdejší MAS Nad Prahou, se kterou velmi dobře spolupracujeme. Jsou velmi vstřícní a fandí nám. Spolu s našimi penězi jsou na obnovu zámku potřeba velké finanční částky, proto jsme za jakoukoliv podporu moc rádi.

Kdo je zámecká paní a zámecký pán?

Zdeněk Nováček se zamyslel: „Po těch šestnácti letech, kdy jeden zámek vlastníme a provozujeme už vím, že: kdo vlastní zámek nebo jinou obdobnou kulturní památku, včetně parku, tak ví, že je to obrovská odpovědnost a hlavně velká dřina. Je asi jedno, jestli jste restituenti nebo jste zámek koupili, práce a odpovědnost je stejná. Většinu času trávíme v pracovním oblečení, pracujeme od rána do večera, jen abychom splnili to, co jsme si dali za úkol. Takže představa pohodlného zámeckého života je mylná“.

Autor: MAS Nad PrahouNepřehlédněte