Nejhorší nemoci cestovatelů. Uhnat si můžete zánět spojivek nebo herpes

Populární letní sezóna skončila a cestovatelé moc dobře vědí, že právě to je doba, kdy je ubytování nejlevnější. Jestli se také chystáte vyrazit na dovolenou, nezapomeňte si chránit svoje zdraví. Ať se nevrátíte nemocní a zklamaní. Víme, co všechno na vás číhá.

Průjem

To už je snad tradiční cestovatelská nemoc. Jde zejména o cesty do teplých míst jako Španělsko nebo Itálie. My Evropané nejsme zvyklí na tamější přímořskou vodu. Proto můžeme lehce přijít k průjmu. Dostihne vás horečka, silný průjem a neuděláte nic. Takže nikdy nepijte vodu z kohoutku. Vždy raději balenou. Problém ale může být i voda v připravovaném jídle. Rozhodně si přibalte Endiaron, živočišné uhlí a vodě z kohoutku řekněte ne.

15 neuvěřitelných faktů o žralocích. Víte, že se navzájem požírají ještě před narozením?

Špatně snášená aklimatizace

Změna teploty, změna času, nadmořské výšky. Tohle překvapí i ty nejzkušenější cestovatele. Rychlé změny, když letíte letadlem, mohou způsobit velkou únavu, zažívací potíže, hučení v uších, ale i průjmy. Řešení to bohužel nemá, musíte v časovém harmonogramu počítat s tím, že se první dva dny budete aklimatizovat a nemusí vám být dobře. Takže plánovat hned po příletu nějaké velké akce nemá smysl. Alespoň pokud jde o dlouhý let.

Konec dovolenkové sezóny? Omyl! Známe 5 důvodů, proč je cestování na podzim nejlepší

Zánět spojivek

Věřte nebo ne, ale jestli jedete do horké a suché oblasti, kde se navíc zvedá prach, můžete si uhnat zánět očí. Oči jsou velmi citlivé a my Evropané nejsme zvyklí na extrémy. Stačí ostré slunce, prach a vítr. Oči vás mohou pálit a bolet. Je znám i případ cestovatele, který si uhnal zánět spojivek. I taková věc vás může hodně překvapit. Takže si nezapomeňte oči důkladně chránit brýlemi. Od věci nejsou ani kapky do očí.

Očkování proti cestovnímu průjmu nebolí. Kolik stojí vakcína?

Opruzeniny z vedra

Jestliže se chystáte do oblasti, kde by mohlo být horko, ale i zima, je dobré vzít si oblečení na oba dva extrémy. Protože neprodyšné oblečení, když bude extrémní vedro, opravdu nechcete. Můžete si uhnat opruzeniny a vyrážky, hlavně na místech, kde je horko a dusno. Neprodyšné oblečení udělá práci za vás. Řešením jsou pak jen mastičky a zásypy. Takže je dobré mít oblečení opravdu takové, které je prodyšné a zároveň se připravit i na zimu či déšť. Často chybou je očekávání, že když je přes den teplo, nemůže se v noci ochladit. Opačným problémem je pak nachlazení…

Bolesti v krku

Rýma, otoky na krku a v nejhorším případě chřipka, tak to je něco, co na dovolené opravdu zažít nechcete. V opačném případě jsou to vyhozené peníze. Takže se nezapomeňte dostatečně obléct a neodlehčujte kufr. Navíc si můžete vzít s sebou spoustu oblečení už do letadla – tím, že si ho navléknete na sebe, nebo dáte do kabelky.

Světélkující moře plné hvězd připomíná noční oblohu. Kde tento úžasný jev najdeme?

Jenže bolest v krku se vám nevyvaruje ani v horkých oblastech. Stačí studená klimatizace větráku, protože někde jsou autobusy nastaveny doslova na teplotu márnice. Jestliže víte, že pojedete klimatizovaným autobusem, vezměte si mikinu, nebo si chraňte krk šátkem. Přibalte si cucací bonbony na bolest v krku.

Herpes

I obyčejný opar dokáže potrápit. Jenomže opar se objeví právě v momentě, kdy to nejméně čekáte a kdy je lidské tělo oslabeno. Pokud trpíte na opary, tak se vám mohou udělat právě při cestování. Řešením je přibalit si na cestu mastičku na opary.

Delfíni nejsou miláčkové, ale mrchy, co znásilňují. Za jejich věčným úsměvem se ukrývá krutost

Úpal nebo úžeh

I taková věc vás může potkat na cestách, jde o tu běžnější. Na některých místech je velmi horko u v dubnu a květnu, takže na to pozor. Slunce je na různých místech mnohem ostřejší než u nás. Takže nezapomínejte hodně pít, ideální je ale ne úplně ledové pití, protože se po něm budete mnohem více potit. Lepší je tedy třeba tekutina pokojové teploty, jako je balená voda nebo čaj. Na hlavě noste klobouk, kšilt nebo jinou ochranu. Hlavu si ve vedrech polévejte vodou jako prevenci proti úpalu.

Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
16.6.2021
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Reklama