Nekonečný příběh slaví 35 let. Co jste o slavném filmu možná nevěděli

1.8.2019
Lukáš Mucha
Další fotky

Natáčení legendárního trháku

Film Nekonečný příběh se stal do té doby nejdražším německým snímkem. Scény odehrávající se u Bastiana doma a ve městě, vznikaly v kanadském Vancouveru. Zbytek se točil ve studiích v Mnichově. Ateliérové scény vznikaly během léta 1983 – nejteplejšího léta v Německu za posledních 25 let. Díky neskutečnému horku začala jedna ze soch Slonovinové věže během natáčení tát.

Film má německou a americkou verzi. Druhá zmíněná je o 7 minut kratší.

Ústřední píseň The NeverEnding Story od britského popového zpěváka Limahla nemá začátek ani konec. Byl to záměr tvůrců, aby působila, jako by přišla z dálky – z krajiny, kde se rozkládá říše Fantazie.

Muži, do kterých v čase 0:06:21 vrazí chlapci pronásledující Bastiana, jsou režisér filmu Wolfgang Petersen a produkční Bernd Eichinger – ten, který upustí láhev.

Originální Auryn (medailon s hady), který se používal při natáčení filmu, v současnosti visí zarámovaný v kanceláři Stevena Spielberga. Jak se dostal ke známému režisérovi a producentovi však není známo.

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

Zranění při natáčení

Představitel Atreje, americký herec indiánského původu Noah Hathaway byl při natáčení několikrát zraněn. Spadl z koně, který na něj následně stoupl. Při natáčení v Bažinách smutku se mu zachytila noha do eskalátoru, jenž ho stáhl pod vodu. Když se Noah vynořil, byl v bezvědomí. Při souboji s Gmorkem si zase zranil oko, o které málem přišel. V nejnebezpečnějších scénách jej však zastupoval dvojník Bobby Porter. Noahovy vynikající fyzické schopnosti ho předurčily k budoucí kariéře, kdy postupně omezil herectví a začal se živit především jako filmový kaskadér.

Často uváděná informace, že ve scéně v Bažinách smutku zemřel kůň doopravdy, se potvrdila jako fáma. Artexe si zahráli dva koně, žádný však během natáčení nezemřel a jeden byl dokonce darován Noahu Hathawayovi.

Pán prstenů je depresivní. Otázkou je, proč jsou Tolkienova díla tak temná?

Soudní spory

Německý spisovatel Michael Ende, autor knižní předlohy, byl výsledkem filmařské práce zděšen a snažil se soudně zabránit distribuci snímku, pokud nevystřihnou scény, které nejvíce odporují poselství jeho knihy. Spor prohrál, ale podařilo se mu alespoň dosáhnout odstranění svého jména z úvodních titulků. O filmu prohlásil: „Nemohl bych se na sebe podívat do zrcadla, kdybych měl něčemu takovému propůjčit své jméno. Bojoval jsem až do totálního vyčerpání. Opravdu ohavnými šejdířskými metodami mě zkoušeli srazit k zemi. Udělal jsem obrovský skandál. Ale nic nepomohlo.“

Další soudní řízení probíhalo na straně jednoho z hlavních herců, respektive jeho rodičů. Přestože ztvárnil Noah Hathaway roli Atreje, byl vyloučen z promotérských aktivit a měl zakázáno přijít na premiéru. Natáčení filmu se totiž prodloužilo ze tří měsíců na deset, za což Noah nedostal zaplaceno a jeho rodiče se s produkcí soudili. Později část peněz dostal.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

Dětští představitelé filmu

V průběhu natáčení bylo Noahu Hathawayovi (Atrej) 11 let, Tami Stronach (vládkyně říše Fantazie) také 11 let  a Barretu Oliverovi (Bastian) pouhých 10 roků.

Barreta Olivera vyřadili z prvního kola castingu s vysvětlením, že je na roli Bastiana příliš mladý a nezralý. Dostal ale ještě jednu šanci a jak již víme, nakonec uspěl.

Tami Stronach vypadly před natáčením přední mléčné zuby, proto točila s umělými. Musela se s nimi učit mluvit, aby při hraní „nešišlala“.

FOTO: Film Nekonečný příběh

Film Nekonečný příběh - bastian01Film Nekonečný příběh - bastianFilm Nekonečný příběh - atrejFilm Nekonečný příběh - atrej-artexFilm Nekonečný příběh - atrej-morlor
Další fotky
Film Nekonečný příběh - atrej-falko01Film Nekonečný příběh - atrej-falkoFilm Nekonečný příběh - kralovna_fantazieFilm Nekonečný příběh - vladkyne-bastianFilm Nekonečný příběh - KamenozroutFilm Nekonečný příběh - gmorkFilm Nekonečný příběh - nataceni

Film versus kniha

Kniha s originálním názvem Die unendliche Geschichte vyšla poprvé v roce 1979. Celosvětová premiéra filmu pak proběhla 6. dubna 1984 v Západním Německu.

Film zpracovává jen první, dobrodružnější část knihy a končí v místě, kdy Bastian vkročí do světa Fantazie, zhruba v polovině děje knihy.

V knižní předloze je většina hlavních postav vyobrazena úplně jinak, než jak vypadají ve filmu. Ende popisuje Bastiana jako obézního hocha s nohami do X, vládkyni říše Fantazie jako mladou dívku se zlatýma očima a sněhově bílými vlasy, knižní Atrej má zase olivově zelenou kůži.

„Vinnetou“ Pierre Brice. Slavný představitel náčelníka Apačů byl velkým milovníkem psů

Jména ve filmu a v knize

Odlišnosti se týkají i některých jmen. Například rychlodrak Falko se v knize jmenuje Fuchur. Jméno, které Bastian daruje královně a křičí jej téměř nesrozumitelně z okna (v českém dabingu volá „maminko“ – pozn. aut.), je Měsíčnice.

Ve filmu také nikdy neuslyšíte Bastianovo celé jméno, tedy Bastian Balthazar Bux. Není bez zajímavosti, že autor knižní předlohy si vyhrál se jmény postav natolik, že stejná písmena na začátku každého z nich přiřadil i majiteli antikvariátu. Jmenuje se Karl Konrad Koreander.

Tři oříšky pro Popelku. Hádejte, která herečka ji měla hrát původně, a kolik bylo vlastně Jurášků?

Zajímavosti o knize

V německém originále stejně jako v anglickém překladu se vyskytují dvě barvy písma – červená pro scény z reálného světa a zelená pro scény z říše Fantazie. V češtině (od Albatrosu) je to červená pro skutečný svět a černá pro Fantazii.

V němčině každá z šestadvaceti kapitol začíná jiným písmenem v abecedním pořadí – A v první kapitole, B v druhé atd. Celý německý titul zní Die unendliche Geschichte: Von A bis Z, tedy „Nekonečný příběh: Od A do Zet.“ České vydání má však jedno písmeno navíc – písmeno CH. V knize je tak o kapitolu více, ale jde jen o rozdělení jedné kapitoly na dvě.

Zdroj: ČSFD.czNepřehlédněte