Není česnek jako česnek. Existuje několik druhů, ne všechny jsou ale k jídlu

19.4.2021
Jiřina Pouzarová

Česnek viničný

Dříve ho lidé považovali za plevel, dnes si ho znalci nosí do své kuchyně. Roste planě v severní a střední Evropě, dostal se i do Ameriky.

Najdete ho v teplejších oblastech, většinou na vyhřátých mezích nebo v příkopech podél cest. Je to vytrvalá bylina, která dorůstá až do výšky 80 cm. V květenství se tvoří pacibulky, kterými se rostlina množí. Pokud chcete tento druh česneku ochutnat, rozemněte ho nejdříve mezi prsty. Měla by slabě voně po česneku. Ideálně je konzumace čerstvé natě, můžete z ní připravit pesto.

Česnek podivný

Roste planě a často vytěsňuje původní rostliny. Nenápadná rostlinka má svůj domov na Kavkaze, v Turkmenistánu a v Íránu, odkud se dostala i do Evropy.

Objevuje se na přelomu zimy a jara. Nejdříve z drobných podzemních cibulek vyrážejí kopinaté, dole zúžené listy a pak se objeví lodyhy s droboučkými bílými květy, které tvoří lichookolík. Daří se mu ve vlhké půdě na polostinném místě, ideálně pod vzrostlými stromy. Dorůstá do výšky 15-30 cm. Asi měsíc po odkvětu se rostlinka zatáhne do podzemních cibulek a objeví se znovu až na začátku dalšího jara. Nať je jedlá, po rozemnutí mezi prsty ucítíte slabou vůni česneku. Ten můžete přidat do polévek nebo pomazánek.

Medvědí česnek vnese do kuchyně vůni jara. Najdete ho i ve volné přírodě

Česnek medvědí

Dnes je to hodně populární a vyhledávaná bylina. Pokud ji budete trhat ve volné přírodě, dělejte to šetrně, abyste nepoškodili podzemní cibulky. Najdete ji skoro po celé Evropě.

Medvědí česnek má dva poddruhy: pravý s drsnými květními stopkami a ukrajinský s hladkými. Oba dva rostou i u nás a nijak podstatně s od sebe neliší. Mají eliptické listy a bílé květy uspořádané do polokulovitého řídkého lichookolíku. Listy můžete přidávat do polévek a omáček.

Česnek ozdobný

Dobře se mu daří na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Pochází z Asie, jeho původním domovem je Turecko, Turkmenistán a Írán.

Cibule ozdobného česneku si můžete vysázet do květinových záhonů i do skalek Ideální doba výsadby je říjen. Cibule se sázejí ve vzdálenosti 40 cm, hloubka výsadby je asi 15 cm. V dalším roce zhruba od května do července se vám odmění velkými fialovými, modrými nebo růžovými kulovitými květenstvími. Česnek ozdobný raději nejezte, je lehce jedovatý.

Česnek ořešec

Dříve se pěstoval jako zelenina a časem zplaněl. Vyhovuje mu teplo a výživná půda. Roste po celé Evropě, ale můžete ho najít i v Turecku nebo severní Africe.

Česnek, král všech koření. Ničí viry, bakterie a mírní příznaky chřipky i nachlazení

Vytrvalá byliny vysoká 50-100 cm vyrůstá z vejčitých cibulí s dceřinými tmavofialovými cibulkami. Listy jsou kýlnaté, drobné květy tvoří řídké kulovité lichookolíky s množstvím pacibulek. Česnek ořešec můžete pěstovat na své zahrádce. Rostlina je jedlá, konzumovat se dají nať, květy i pacibulky, ideálně v čerstvém stavu. Přidávat je lze do salátů nebo na chleba s máslem, na vařené brambory nebo do polévek, mohou nahradit i pažitku.

Česnek šerý

Někde ho nazývají také chlumní. Má rád sucho a teplo, a tak se s ním můžete setkat v suchých trávnících, na vyschlých mezích nebo mezi skalami.

Dorůstá do výšky 30-45 cm, na oddencích má hnědé až černé šupinky. Má dva poddruhy: česnek šerý horský, který roste hlavně v Evropě, v Asii je víc rozšířený česnek šerý pravý. Rostlina vysoká 10-40 cm vyrůstá z malých vejčitých cibulek, listy jsou trošku zaoblené, malé červenofialové květy tvoří polokulovité lichookolíky. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina a sází se do nižších trvalkových záhonů nebo na skalky.Nepřehlédněte