• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Papoušek jako nejvtipnější společník. Který je vhodný pro začínající chovatele?

  27.10.2018
  Šárka Turčeková

  Sice to není pes ani kočka, takže se papoušek nedá neomezeně hladit, přesto jsou papouškové často výřeční a vtipní společníci. Záleží samozřejmě na každém druhu. Někteří více zpívají, jiní mluví, jsou i takoví, kteří jsou potichu. Dokonce jsou i papoušci mazliví, nicméně není dobré s tím počítat. Andulky a korely se hodí i pro děti, střední a velké druhy papoušků už by měli mít zodpovědného majitele.

  Není papoušek jako papoušek

  Rozhodně není dobré pořizovat velké druhy papoušků jako je žako, ara, amazoňan nebo kakadu dětem. Je dobré si uvědomit, že tyto největší druhy papoušků se dožívají od 50 až 80 let. Takový papoušek zůstane vaším mazlíčkem nejspíše celý život, pokud se mu nic nestane. Je také důležité papoušky správně krmit. Při dobré stravě se však takový velký papoušek typu ara dožije i 80 let. Navíc potřebuje velkou voliéru, ideálně alespoň 2×1 metr. Proto jsou velké druhy papoušků vhodné spíše pro takové chovatele, kteří mají zahradu. Ideální totiž je, aby měli papoušci zázemí uvnitř a v létě i venku.

  Pes se může na obojku uškrtit. Poradíme, jak vybrat ten správný pro vašeho psa

  V bytě se velké druhy papoušků příliš chovat nedoporučuje, protože mohou být hluční a rušit vaše sousedy. Některé druhy papoušků dokonce ruší sousedy i tehdy, pokud bydlí na zahradní voliéře. Také je dobré říci, že velké druhy papoušků jsou velmi vnímaví na společnost a potřebují být buď s dalším papouškem, anebo mu musíme věnovat alespoň několik hodin denně. Papoušek typu ara nebo kakadu má inteligenci tříletého dítěte. Budeme se dále věnovat spíše středně velkým papouškům, kteří nejsou úplně na celý život a hodí se i pro méně zkušené nebo odvážné chovatele.

  Důležité. Tento článek je velmi orientační. Pokud se rozhodnete pro druh nějakého papouška, vyhledejte si o každém druhu maximální množství informací. Důležité je například to, že papoušci potřebují mimo zrníček také písek, který pomáhá k trávení zrn ve volátku. Dále byste měli vědět, že nesmíte papouškům dát avokádo. Je pro ně jedovaté. Zjistěte co nejvíc informací o druhu, který si pořídíte a napřed mu plně vybavte obydlí (klec nebo voliéru), než si jej pořídíte.

  Andulka

  Tohle je papoušek snad nejoblíbenější mezi začínajícími chovateli. Andulky patří mezi malé papoušky, dají se dobře ochočit a jsou vhodné k dětem. Andulky mohou žít po několika jedincích, ale můžete ji koupit i samostatně. Je však určitě lepší mít andulky alespoň dvě, protože jedna andulka se bude v kleci nudit.

  Krmíte ptáky a toulavá zvířata? Vyhazujete zbytky jídla do mísy? Zvyšujete tím i populaci potkanů

  U velikosti klece platí, že čím větší, tím lepší. Rozhodně se neomezujte na malé klece jenom proto, že jde o relativně malého papouška. Měli byste je také pravidelně pouštět ven z klece. Andulka se může naučit mluvit, spíše s tím ale nepočítejte. Ochočit se dá andulka celkem dobře, musíte ale být hodně trpěliví. Pak jde na ruku, na rameno, létá za vámi a užijete si spoustu legrace.

  Andulky se dožívají asi do 10 let věku. Záleží na pestrosti krmení a dalších faktorech.

  Korela

  Jde „o hlavu“ většího papouška než andulka, nicméně tito ptáci jsou si velmi podobní. Dejme tomu, že korely se ochočí o něco snadněji než andulky, i tady ale musíte mít trpělivost. Proti andulkám mají korely o něco pronikavější hlásek a je větší pravděpodobnost, že se naučí mluvit nebo budou opakovat nějaké zvuky.

  20 zajímavostí o zvířatech. Věděli jste, že kočičí moč svítí v ultrafialovém světle?

  Často se třeba naučí to, co slyší denně, jako je třeba ždímání pračky nebo často opakovaná slova. Proto buďte ve střehu, co často opakujete, papoušek by to mohl začít dělat po vás. Stejně jako andulky potřebují do klece spoustu hraček, aby se zabavily. Je také vhodné mít ptáky alespoň dva a nechávat je proletět po pokoji.

  Korely se dožívají asi 10 až 15 let věku, ale i mnohem déle. Záleží, jak se o ně postaráte a jak pestré krmení budou mít.

  Rozela

  Jde o pestrobarevného papouška. Podobně jako u andulky jsou na výběr různé barevné variace. Na pohled je papoušek o trošku větší než korela. Rozely velmi ráda létají, ostatní jako všichni papoušci, v tomto případě by ale určitě měla být v co největší kleci, aby mohla pohodlně létat. Velikost klece je na každém chovateli, pokud to ale jde, určitě je lepší voliéra než jenom malá klec. Rozela se dá snadno ochočit. Hodí se i pro začátečníky.

  Opuštěný had, papoušek i ještěr na fasádě. Noví nalezenci čekají v pražském útulku na nové majitele

  Je na nich zajímavé, že je nemůžete kombinovat dohromady s jiným druhem papouška. Ptáci by se mohli vzájemně mrzačit. Proto se chovají rozely vždy odděleně. Naproti tomu třeba korely a andulky se vzájemně často snesou. Vždy je to ale na vyzkoušení. U rozel tohle neplatí, pokud nechcete opravdu hodně riskovat…

  Rozely se dožívají asi 20 let věku, jsou tedy poměrně dlouhověké. Vždy samozřejmě záleží na pestrosti jejich stravy a kvalitě života.

  FOTO: Papoušci pro začátečníky

  Papoušci pro začátečníky - andulky papoušekPapoušci pro začátečníky - andulky papoušekPapoušci pro začátečníky - eastern-rosella-829724_1280Papoušci pro začátečníky - rozela papoušekPapoušci pro začátečníky - korela papoušek
  Další fotky
  Papoušci pro začátečníky - korela papoušek

  Další druhy

  Jsou pak samozřejmě další druhy papoušků, které můžete zkusit chovat. Od rad zkušených chovatelů ale vyplývá, že není dobré rozhodně hned začínat s velkými druhy. Pokud vás nezaujaly andulky, korely ani rozely, ještě je tady možnost chovat například kakariki. Ty jsou velké přibližně stejně jako rozelky, dají se ochočit a mají příjemný zpěv. V případě, že chcete ptáky spíše na „okrasu“, ne na ochočení, je možnost koupit kanáry nebo zebřičky. Naopak pokud se chystáte po zkušenostech s chovem andulek nebo korel přejít na větší papoušky, doporučuje se amazónek. A až po nabytých zkušenostech třeba i velký amazoňan.  Nepřehlédněte