Pes se může na obojku uškrtit. Poradíme, jak vybrat ten správný pro vašeho psa

Další fotky

Máte doma psa a přemýšlíte, jestli má ten správný obojek? A víte, podle čeho psí obojek vybrat, aby psovi dobře seděl, jaké rozměry zvolit a z jakého materiálu by měl být? Máme pro vás několik tipů, jak nesáhnout vedle.

Jakou zvolit délku obojku?

Pokud jde o barvu nebo vzhled, tam záleží spíše na tom, aby se líbil vám. Pokud jde ale o délku obojku, tam už musíte psa změřit – konkrétně kolem krku. Vezmete krejčovský metr a psa změříte. Vždy je potřeba k naměřené délce nechat vůli, asi dva prsty navíc. Obojek by ale zároveň neměl jít přetáhnout přes hlavu.

Člověk nebo pes? To je věčný boj na koupališti! Mají se psi koupat tam, kde malé děti?

I chlupy hrají roli

Aby to nebylo moc jednoduché, velkou roli hraje také to, jestli je pes dlouhosrstý nebo krátkosrstý. Někteří psi mají stejnou srst celoročně, zatímco jiní ji shazují na léto a v zimě huňatí. Proto je potřeba u takových psů počítat s rezervou na případné chlupy, anebo naopak s možností obvod zmenšit.

Kdy se pes bude škrtit

Krátký obojek může psa velmi nepříjemně dusit a škrtit. Totéž platí pro příliš úzký obojek. Jestliže nechcete svého psa vystavit děsivých situacím, při kterých se bude škrtit na obojku, věnujte pozornost velikosti psa a délce jeho kru. Platí, že čím menšího psa máte, tím užší obojek zvolíte a naopak.

Krmíte ptáky a toulavá zvířata? Vyhazujete zbytky jídla do mísy? Zvyšujete tím i populaci potkanů

U nejmenších psů by měla být šířka obojku menší než 1,5 centimetru. U středně velkých plemen bude nejběžnější šířka obojku 3 až 4 centimetry. A u velkých plemen i 6 centimetrů. Když má pes středně dlouhý až dlouhý krk, je potřeba vybrat obojek ještě širší. Rozhodně je lepší koupit ten správný než vidět svého psa, jak se škrtí.

Materiál. Co je nejlepší?

I když má každý svůj názor, při volbě materiálu nezapomínejte hlavně na jeho vlastnosti. Textilní obojky (nylonové) nebo z voděodolného neoprenu bývají často lehoučké. Nadto jsou levné. Tyto obojky se rychle opotřebí, hlavně když jsou na zapínání obojku použité jiné než kovové spony. Jde tedy spíše o ekonomickou variantu.

Další volbou jsou kovové obojky, často v dostání v řetízkovém provedení. Ty jsou vhodné spíše pro krátkosrsté psy. Když není kovový obojek přímo konstruován jako stahovací, řetízek často bohužel nebývá tak široký, aby psa obojek neškrtil. To je jedna z nevýhod takového obojku, další může být třeba váha (je těžší) a korodování povrchu.

20 zajímavostí o filmu Pelíšky. Scénář se ztratil druhý den, nejlepší hlášky si herci vymysleli

Poslední nabídkou v materiálech jsou obojky kožené, ty bývají oblíbené hlavně pro svou pevnost a životnost. Obojek z pravé hovězí kůže může sloužit až několika generacím. Nevýhodou kůže je však to, že není vhodná do vody. Ve srovnání s obojky textilními jsou navíc ty kožené těžší. Zároveň jsou také dražší volbou.

Tip! Zkusit můžete třeba kožené obojky Dogmount, které tento výrobce udělá přesně na míru vašemu psovi. Obojky jsou z nejkvalitnější hovězí kůže.

Každý obojek se hodí na něco jiného

I když má každý majitel pejska své preference, každý obojek se hodí na jinou situaci. Nejčastěji jde obojky rozdělit podle typu použití – běžné nošení a výcvik.

  • Na běžné nošení postačí obojky jak textilní, tak i kožené s pevnou zapínací přezkou. Tyto obojky jsou výborné na venčení, procházky a další méně náročnou činnost.
  • Speciální kategorii tvoří obojky svítící nebo reflexní – ty jsou buď z nylonu nebo silikonu. Takové oceníte hlavně na nočních procházkách, aby se pes nezaběhl. Ocení ho jistě i řidiči na silnicích.
  • V létě zase můžete k běžnému obojku přidat obojek proti klíšťatům, který ochrání před nežádoucím napadením hmyzem.
  • Pro výcvik je nejlepší třeba obojek se stahovací konstrukcí nebo elektronický. Stahovací obojky slouží k odnaučení nebo předcházení nežádoucího tahu psa.

FOTO: Psí obojky

Psí obojky - pesPsí obojky - pesPsí obojky - obojekPsí obojky - obojekPsí obojky - metr
Další fotky
Psí obojky - pesPsí obojky - pes
Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Včera, 13:42
Večer, kdy chodí za dětmi domů Mikuláš s anděly a čerty, roku 1984 se na...
Včera, 12:21
Sezóna dovolených je tady! Ještě než letos zavítáte do některé z přímořských destinací, přečtěte si,...
Reklama