Podivný život a ještě podivnější smrt královského snílka Ludvíka II.

25. srpna 1845 se narodil v Mnichově Maxmiliánu bavorskému a jeho ženě Marii syn, jenž dostal do vínku jméno Ludvík II., po svém dědečkovi králi Ludvíkovi I. Jeho dědeček musel abdikovat kvůli skandálu s tanečnicí Lolou Montezovou, a tak se Maxmilián ujal trůnu.

Již od raného dětství byl Ludvík velice přísně vychováván a dostalo se mu i důkladného vzdělání. Ludvíka však nejvíce zajímalo vyprávění guvernantky o jeho jmenovci, francouzském králi Ludvíku XIV. Budoucí král vyrůstal v Bavorských Alpách na zámku Hohenschwangau, který se nachází asi devadesát kilometrů od Mnichova. Oblíbil si zejména germánské ságy a často se rád toulal po okolních lesích. Už tehdy se rozhodl, že svůj život zasvětí budování skvostných paláců. Toto předsevzetí dokazuje dochovaná kresba z jeho čtrnácti let, na níž již tehdy namaloval bohatě zdobený zámek, stojící nad jezerem.

„Černá ovce“ Habsburků. Císař a král Maxmilián II. nesympatizoval s katolickou církví

Po předčasné smrti jeho otce Maxmiliána nastoupil Ludvík v necelých devatenácti letech na bavorský trůn. Stalo se tak 10. března 1864. Poddaní si nového krále na první pohled zamilovali. Byl to vysoký muž štíhlé postavy s hustými kudrnatými vlasy a pronikavýma modrýma očima a jeho vystupování působilo velmi elegantně.

Náhoda, osud, nebo převtělení? Císařovna Sissy s princezna Diana v souvislostech, které mrazí

Ludvík se nikdy netajil odporem k dvorskému životu v Mnichově a stále více času trávil ve svých horských chatách. Vyrážel tam na dlouhé osamělé výpravy a večer často sledoval dvorní divadlo, jehož býval jediným divákem. Po nezdařeném románku se svou sestřenicí Sofií se začal oddávat společnosti herců a mladých důstojníků. Až po zveřejnění králových deníků po jeho smrti se zjistilo, že velmi trpěl neúspěšnými pokusy potlačovat svoji homosexualitu. Téměř dvacet let mu vydržela láska ke svému podkonímu Richardu Hornigovi.

V roce 1870 dostala křehká psychika krále Ludvíka další ránu. Tento rok vyhlásila Francie Prusku válku. Francie byla poražena aliancí německých států, do níž vstoupilo i Bavorsko. Přes odpor Ludvíka prosadil pruský kancléř Bismarck vytvoření německé říše v čele s císařem Vilémem I. Ludvíkovo království si sice smělo zachovat armádu a diplomatické zastoupení, stalo se však součástí jednotné říše, která byla vyhlášena ve Versailles v roce 1871.

Bitva u Mühldorfu měla rozhodnout, kdo se stane římským císařem. Vrchní velení armády Ludvíka IV. Bavorského přebírá Jan Lucemburský

Ludvík se navíc nebezpečně zadlužoval. V roce 1869 totiž začal budovat zámek Neuchswanstein. Dal zde postavit patrový divadelní sál, jenž rozlohou připomíná byzantskou baziliku. Na místě, kde by měl stát oltář, však najdeme královský trůn. Svému příteli, skladateli Richardu Wagnerovi, se svěřil, že Neuschwanstein zamýšlí pojmout jako kopii středověkých hradů.

V roce 1870 započala další okázalá výstavba zámku Linderhof. Ten se sice zvenku jeví jako vcelku nevelká budova zdobená sochami, pokud však vstoupíme do jeho interiérů, ještě dnes nám snad až přehnaná výzdoba a luxus berou dech. Ludvík pak nezanedbal ani rozlehlý zámecký park, zdobený například umělou jeskyní.

Největším Ludvíkovým projektem však byl zámek Herrenchimsee, který sice již nestihl dokončit, přesto však tato stavba spolykala šestnáct milionů marek, což je více než za obě stavby předchozích zámků dohromady.

Král s blonďatýma vlasama budil hrůzu. Albrecht druhý se stal českým panovníkem před 580 lety. Po jeho smrti vypukla anarchie

Na jaře roku 1884 už Ludvík dlužil královské pokladně sedm a půl milionu marek a o rok později dokonce již milionů čtrnáct. Když ministr financí krále vyzval k šetrnosti, ten ho naopak požádal o další dvacetimilionovou půjčku. Samozřejmě byl odmítnut…

V té době se začaly výrazněji projevovat další příznaky jeho duševní poruchy. Propadal výbuchům zuřivosti, tloustl a přestal pečovat o svůj vzhled. Veřejnost ho naposledy viděla v roce 1875 v Mnichově. Nakonec král vydával rozkazy jen přes zavřené dveře a s ministry komunikoval pouze písemně. Zapomínal se i podepisovat. V roce 1886 již byl jeho stav neúnosný a bylo nutno jej zbavit trůnu. Obrátili se na doktora Guddena a přiměli známého psychiatra, aby prohlásil krále za duševně chorého. 12. června 1886 dorazila komise na Neuschwanstein a doktor Gudden oznámil králi, že byl zbaven trůnu a se stálým dohledem bude odvezen na zámek Berg.

Duševní porucha krále Ludvíka je sice zřejmě nezpochybnitelná, ovšem otázkou zůstává, do jaké míry. Nikdy nebyl přímo vyšetřen, a tak nelze s jistotou vyloučit, že případná léčba by mohla králi ulevit. I samotný král ve svých světlých chvilkách namítal, že ho nikdo nevyšetřil. Doktor Gudden to však považoval za zbytečné.

FOTO: Král Ludvík II. Bavorský

Král Ludvík II. Bavorský - Král Ludvík II.Král Ludvík II. Bavorský - Král Ludvík II.Král Ludvík II. Bavorský - Král Ludvík II. BavorskýKrál Ludvík II. Bavorský - Zámek LinderhofKrál Ludvík II. Bavorský - Zámek Neuschwanstein

Hned druhý den pobytu na zámku Berg si král vyžádal procházku kolem jezera. Choval se tak vzorně, že Gudden při druhé večerní procházce propustil strážné. To však byla osudová chyba. Co se přesně stalo, to již asi nikdo nezjistí. Obě jejich těla byla nalezena v jezeře. Tělo doktora Guddena neslo údajně známky útoku, královo však nikoliv. Ludvíkův životopisec byl přesvědčen, že král zabil psychiatra a poté spáchal sebevraždu. Podle něj král nebyl zcela šílený a pochopil, že ho čeká jen vězení a hanba. Ale co když vše bylo jinak a někdo se zbavil nechtěného svědka i krále současně? Není divné, že byl údajný šílenec nechán o samotě pouze s jedním lékařem? Možná se ještě někdy objeví nějaká indicie, která nám přinese odpovědi…

Dnes, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Dnes, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Dnes, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Reklama