Podvodníci s kryptoměnami připravují seniory o statisíce. Na problém už reaguje banka

20.9.2021
Jan Štoll

Slibují zbohatnutí na obchodování s virtuálními měnami. Ve skutečnosti se ale jedná o podvodné praktiky s cílem oběti okrást. Jenom za září zveřejnila policie tři případy seniorů v jihomoravském kraji, kteří takto naletěli. Problém ale není lokální, už na něj reagovala banka.

„Pozor na poskytování osobních údajů, kopií osobních dokladů, a hlavně obezřetnost při obchodování ale i navazování vztahů,“ shrnuje policejní mluvčí a preventista Bohumil Malášek. A má k tomu pádný důvod, v policejních svodkách se totiž začínají opakovat případy podvedených seniorů v souvislosti s kryptoměnami. Ti reagovali na pobídky ne zcela dobře česky znějících lákadel na rychlé zbohatnutí. Všechny případy mají společného jmenovatele, oběti povolili podvodníkům vzdálenou správu počítače, která jim měla pomoci zapojit se do obchodování s virtuální měnou.

Problém se ale netýká jen jihomoravských seniorů. „Při povolování vzdáleného přístupu do svého počítače buďte velmi obezřetní. Jakmile ho někomu umožníte, můžete přijít o spoustu peněz,“ varoval mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Banka také doporučuje kontaktovat infolinku a zablokovat si internetové bankovnictví, případně kartu, pokud byly její bezpečnostní údaje předány pachateli. Podle banky je také vhodné informovat se o možnosti storna daných transakcí, ne vždy je to ale možné.

Takto přišel sedmašedesátiletý muž z Brněnska o více než dvě stě tisíc korun. „Na internetu si našel stránky nabízející zhodnocení peněz a ty kontaktoval. Potom už věci nabraly rychlý spád. Kontaktoval jej pracovník firmy, který spolu s ním nainstaloval do počítače program na jeho vzdálenou správu,“ popisuje Malášek jeden z příběhů, které se podobají jako vejce vejci. „Následně společně převedli vstupní poplatek 230 euro. Pak už začal virtuální bankéř pracovat sám. A byl pilný. Obratem totiž z konta poškozeného bez jeho vědomí odeslal dvě stě tisíc korun na účet vedený v kryptoměně,“ dodává Malášek. Transakci si poškozený senior naštěstí vyhodnotil rychle a zablokoval účet.

I téměř osmdesátiletý senior z Brněnska zatoužil po obchodování s kryptoměnou. „Při společném videohovoru nainstalovali program pro vzdálenou správu počítače včetně registrace do internetového bankovnictví. Muž jen sledoval, jak putují jeho peníze na neznámé účty,“ dodává Malášek. Podvodníkům se v tomto případě podařilo vylákat i osobní údaje a přístupové informace k účtu jeho partnerky. „Tyto důchodci ochotně poskytli. Když zjistili, že z jejich účtů jen mizí peníze, pochopili, že byli podvedeni a okradeni. Přišli o nejméně čtyři sta tisíc korun. Jejich škoda může být ještě vyšší,“ naznačuje Malášek.

Další případ je sedmdesátiletý muž ze Znojemska, který sice odeslal jen něco málo přes pět tisíc korun ale přišel o kopie svých osobních dokumentů. „Jakmile měl údajný pomocník přístup do jeho počítače, zmocnil se tam uložených dokumentů. Po smazání všech složek mu na závěr na ploše zobrazil fotku neznámého muže s vyplazeným jazykem,“ dodává k případu Malášek.

Pachatelé se totiž podle policejních zjištění obvykle pokouší na základě získaných dokladů uzavřít půjčky v zahraničí.

Zdroj: vzNepřehlédněte