• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Potupná oprátka pro generála. Oběť komunistického režimu, český důstojník a diplomat Heliodor Píka

    16.10.2019

    Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned po komunistickém puči si však vysloužil jinou nálepku: velezrádce a špion. Významného představitele protinacistického odboje okamžitě sesadili a zákeřně zatkli.

    Příkrá cesta vzhůru

    Třicet řádů nasbíral muž, který se roku 1897 narodil v malé obci Štítina u Opavy. Na vesnické škole poznali jeho talent, a tak šel v deseti letech studovat na opavské gymnázium. A z jeho lavic zamířil rovnou na frontu. Ale v rakouské armádě dlouho nevydržel – při jednom průzkumu se vzdal Rusům. Vstoupil do legií. Stihl se zúčastnit slavné bitvy u Zborova, ale pak se přihlásil na západní frontu a přes Archangelsk odjel do Francie, kde se proslavil svou odvahou. Po válce se do země galského kohouta ještě vrátil. Absolvoval vojenský kurz a později i vojenskou akademii. K jeho růstu přispěla inteligence i znalost jazyků – vedle klasické latiny a řečtiny Píka ovládal ruštinu, němčinu a francouzštinu. Pracoval na hlavním štábu, přednášel. V roce 1932 byl jmenován vojenským atašé v Rumunsku a Turecku.

    Náhodný terč Hitlerovy zvůle. Marinus van der Lubbe ve zmanipulovaném procesu se žháři Říšského sněmu

    „Odměna“ za zahraniční odboj

    Po obsazení země nacisty odjel plukovník Píka na diplomatický pas přes Polsko do exilu. Okamžitě začal pracovat. Nejprve na Balkáně, kde měl na starosti zpravodajskou činnost, ale také organizaci přechodů československých vojáků a dobrovolníků do emigrace. Později byl odvelen do Ruska, kde se už jako brigádní generál stal náčelníkem tamější vojenské mise a hlavním organizátorem československého odboje na Východě. Po osvobození se stal zástupcem náčelníka generálního štábu. A přestože byl povýšen na divizního generála, vojenská kontrarozvědka jej nechala již od roku 1945 sledovat. Pro komunisty se až příliš držel londýnské vlády. A přestože byl dosud prezidentem Edvard Beneš, Píkův ambiciózní sok Bedřich Reicin mu nechal odposlouchávat i telefon. Generál nic netušil, a když byl po únorovém převratu zatčen, myslel si, že jde o omyl.

    Černá můra americké justice. Aféra Sacco-Vanzetti otřásla celým světem

    Oběť vykonstruovaného procesu

    Jednapadesátiletého muže odvedli v pyžamu, neboť se právě léčil ve vojenské nemocnici. Vykonstruovaný proces rozhodl rychle o trestu smrti. Generálovi vlivní přátelé se snažili vyprosit milost. Orodoval i ministr obrany Ludvík Svoboda: „Nedopustil se žádného zločinu!“ Gottwald mu v osobním rozhovoru slíbil: „Nebojte, Píku zachráníme.“ Lež. Jednoho z nejschopnějších důstojníků poslal na smrt. Generála Píku převezli do plzeňské věznice Na Borech a místo aby jej jako vojáka zastřelili, připravili pro něj potupnou oprátku. Za rozbřesku.

    Středověký komunista Thomas Müntzer. Evangelický reformátor chtěl následovat Jana Husa, ale měl krev na rukou

    In memoriam…

    A nezůstalo pouze u oprátky. Zrůdný komunistický režim se chtěl vypořádat i s generálovými ostatky. Tělo nesmělo být vydáno rodině, ale bylo převezeno na lékařskou fakultu v Plzni, kde mělo být použito k studentským pitvám. Vedoucí ústavu však tělo nabalzamovali a uschovali.  Po několika letech byly ostatky odvezeny do krematoria a spáleny. V roce 1968 Píku rehabilitovali a po roce 1989 ocenili in memoriam nejvyšší českou vojenskou hodností armádního generála.

    Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)



    Nepřehlédněte