Před 70 lety zabil svým podpisem demokracii. Edvarda Beneše k tomu dotlačili komunisté

Je 13. únor 1948 a prezident Edvard Beneš s obavami hledí k východu. Cítí tlak ze strany komunistických i nekomunistických poslanců. Cítí, že demokracie je v ohrožení.

Rok 1948 je v českých dějinách neodmyslitelně spjat s nástupem komunistické tyranie. Politické napětí mezi levicovými a pravicovými stranami sílí. Tlak cítí ale i komunisté sami. Náměstek ministra zahraničí SSSR Valerian Zorin přiváží 19. února 1948 instrukce od samotného Stalina. Ten varovně zvedá prst, dle jeho mínění mělo už v Československu dávno dojít k rozhodujícímu střetu. S jasným výsledkem. Vládou jedné strany – komunistické strany. Gottwald si uvědomoval, že musí jednat, a nakonec přijal Stalinův návrh na vojenskou pomoc. V případě, že se situace v Československu nebude vyvíjet podle představ Sovětského svazu, má sovětská armáda právo vtrhnout do Československa.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Komunisté pomalu rozjíždějí plán na úplné převzetí moci. Vize je jasná. Vláda jedné strany. Tajní agenti z Moskvy se usazují na jednotlivých velitelstvích SNB. Tíživá situace, která začala ohrožovat demokratický charakter Československa, vyvolala reakci 12 demokratických ministrů. Ti 20. února 1948 podávají demisi. Ale někde se stala chyba. Nemají nadpoloviční většinu. Fakt, že politici nedomysleli situaci do důsledků, vedl ve své podstatě k tomu, že komunisté si svou moc udrželi a uměli toho velice efektivně využít.

Co vlastně demokratičtí ministři chtěli demisí docílit? Předpokládali, že prezident Beneš demisi odmítne a dojde k předčasným volbám, případně čekali, že komunisté ustoupí. Stal se však pravý opak. Komunisté začali na Edvarda Beneše systematicky tlačit, svolávali manifestace a 24. února 1948 dokonce svolali generální stávku, které se zúčastnilo 2,5 milionu pracujících!

FOTO: Vítězný únor 1948

Vítězný únor 1948 - Edvard_BenešVítězný únor 1948 - Demise_ministruVítězný únor 1948 - Gottwald_&_StalinVítězný únor 1948 - Volte_1

Stálý tlak na Beneše ze strany komunistů i Sovětského svazu nakonec přinesl Benešovu „kapitulaci.“ Ten 25. 2. 1948 demisi nekomunistických poslanců přijal.

Prohlášení, které děsí pamětníky

„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal…“.

Tímto Gottwaldovým prohlášením na Václavském náměstí započalo čtyřicet let totality, útisku i boje za svobodu.

Dnes, 07:35
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
Včera, 16:46
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
Včera, 15:38
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 15:38
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
Včera, 13:46
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
Včera, 12:10
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
Včera, 11:19
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
Včera, 10:45
Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou kvůli koronaviru další omezení, uvedl ministr...
Včera, 08:06
K očkování proti koronaviru se mohou ode dneška v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné...
Včera, 06:36
Česko-německý film Poslední vlak z roku 2006 je tím lepším z období druhé světové války,...
10.6.2021
K otřesné vraždě a zmrzačení došlo v brazilském městě São Gonçalo. Žena tam v údajné...
Reklama