Před 70 lety zabil svým podpisem demokracii. Edvarda Beneše k tomu dotlačili komunisté

Je 13. únor 1948 a prezident Edvard Beneš s obavami hledí k východu. Cítí tlak ze strany komunistických i nekomunistických poslanců. Cítí, že demokracie je v ohrožení.

Rok 1948 je v českých dějinách neodmyslitelně spjat s nástupem komunistické tyranie. Politické napětí mezi levicovými a pravicovými stranami sílí. Tlak cítí ale i komunisté sami. Náměstek ministra zahraničí SSSR Valerian Zorin přiváží 19. února 1948 instrukce od samotného Stalina. Ten varovně zvedá prst, dle jeho mínění mělo už v Československu dávno dojít k rozhodujícímu střetu. S jasným výsledkem. Vládou jedné strany – komunistické strany. Gottwald si uvědomoval, že musí jednat, a nakonec přijal Stalinův návrh na vojenskou pomoc. V případě, že se situace v Československu nebude vyvíjet podle představ Sovětského svazu, má sovětská armáda právo vtrhnout do Československa.

Český fotograf, který prošel 1. světovou válkou. Proč jeho negativy zničili komunisté?

Komunisté pomalu rozjíždějí plán na úplné převzetí moci. Vize je jasná. Vláda jedné strany. Tajní agenti z Moskvy se usazují na jednotlivých velitelstvích SNB. Tíživá situace, která začala ohrožovat demokratický charakter Československa, vyvolala reakci 12 demokratických ministrů. Ti 20. února 1948 podávají demisi. Ale někde se stala chyba. Nemají nadpoloviční většinu. Fakt, že politici nedomysleli situaci do důsledků, vedl ve své podstatě k tomu, že komunisté si svou moc udrželi a uměli toho velice efektivně využít.

Co vlastně demokratičtí ministři chtěli demisí docílit? Předpokládali, že prezident Beneš demisi odmítne a dojde k předčasným volbám, případně čekali, že komunisté ustoupí. Stal se však pravý opak. Komunisté začali na Edvarda Beneše systematicky tlačit, svolávali manifestace a 24. února 1948 dokonce svolali generální stávku, které se zúčastnilo 2,5 milionu pracujících!

FOTO: Vítězný únor 1948

Vítězný únor 1948 - Edvard_BenešVítězný únor 1948 - Demise_ministruVítězný únor 1948 - Gottwald_&_StalinVítězný únor 1948 - Volte_1

Stálý tlak na Beneše ze strany komunistů i Sovětského svazu nakonec přinesl Benešovu „kapitulaci.“ Ten 25. 2. 1948 demisi nekomunistických poslanců přijal.

Prohlášení, které děsí pamětníky

„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal…“.

Tímto Gottwaldovým prohlášením na Václavském náměstí započalo čtyřicet let totality, útisku i boje za svobodu.

Dnes, 04:00
Historické území Horní a Dolní Lužice, která se dnes nachází v Německu a Polsku patřilo...
Dnes, 04:00
Vláda nedostatečně informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19. To si myslí 85 procent praktických lékařů....
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Včera, 13:25
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Včera, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Včera, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Včera, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
5.3.2021
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
5.3.2021
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
5.3.2021
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Reklama