Proteinová bomba na talíři se zanedbatelným množstvím tuku. Jídelníček budoucnosti

Další fotky

Podle názoru odborníků bude na naší planetě v roce 2050 téměř 10 miliard lidí a o padesát let později 11,2 miliardy lidí. Nelze si tedy nepoložit otázku, jestli bude pro tak velké množství lidí dostatek potravy, aby nedocházelo k potravinovým krizím.

Hmyz zatím rozhodně nepatří mezi naše oblíbené evropské pochoutky, ovšem to se prý změní. Právě zejména na něj se totiž do budoucna z hlediska dostatečného přísunu potravy velmi spoléhá. Alespoň to velmi přesvědčivě tvrdí zemědělské a potravinové oddělení OSN. Ostatně, v některých asijských zemích se již dnes hmyz běžně prodává, a to například jako fast food.

V současné době známe přibližně 91 000 druhů hmyzu, z nichž asi 1 900 druhů je poživatelných. Patří k nim například cvrčci, vážky a kobylky, které na jídelníčku lidí z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky můžeme najít již nyní.

Cvrček

Guláš z cvrčků, rizoto s červy. Proč budeme jíst za 30 let jen hmyz

Hmyz představuje skutečně výhodný způsob získávání živočišné bílkoviny z jiných zdrojů než z masa obratlovců, kteří jsou již nyní na mnoha místech nedostatkoví. Například cvrček představuje přímo proteinovou bombu a jiné druhy hmyzu jsou na tom v tomto ohledu prý údajně ještě lépe. Navíc obsahují pouze jen zanedbatelné množství tuku, ale naopak mnoho vitaminů, vápník, zinek a železo. To takové kuřecí maso obsahuje bílkovin mnohem méně.

Hmyz je navíc jak ekonomickou, tak i ekologickou alternativou. Zůstaneme-li u kuřat, ta pro svůj růst potřebují určitý prostor a navíc trvá nějakou dobu, než dorostou. Hmyz je v podstatě prostorově nenáročný, množí se rychleji a vyžaduje mnohem méně potravy, vody a energie na údržbu. Z ekologického hlediska jsou velkochovy hospodářských zvířat zodpovědné za téměř 20 % emisí skleníkových plynů, tedy více než kupříkladu automobilový průmysl. Po hmyzu naopak zůstane prakticky zanedbatelná uhlíková stopa.

Jídlo v prášku? Čekají nás v budoucnu místo stravy jen nutričně bohaté náhražky?

V současné době jsou hmyzí speciality představovány na festivalech jídla. Ke slovu se dostává zpracování hmyzu, zejména cvrčků, na mouku a dále začínají být moderní i proteinové hmyzí tyčinky. Aniž jsme si toho však vždy vědomi, všichni již v současné době hmyz víceméně požíváme. Hmyz se totiž náhodně dostává do potravin, které kupujeme a následně konzumujeme.

A na závěr pár světových hmyzích pochoutek současnosti. V Thajsku si již běžně pochutnáme na smažených kobylkách, v Japonsku na vařených vosách v rýži a v Číně zase například na pražených cikádách na špejli.

FOTO: Hmyz na talíři

Hmyz na talíři - Housenky na talíři housenka hmyzHmyz na talíři - hmyzHmyz na talíři - larva hmyzHmyz na talíři - Obchod s hmyzími dobrotamiHmyz na talíři - larva hmyz
Další fotky
Hmyz na talíři - Delikatesy hmyzHmyz na talíři - Proteinová bomba na talíři se zanedbatelným množstvím tuku. Jídelníček budoucnostiHmyz na talíři - Thajská kuchyně hmyz
Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama