Rakousko-Uhersko jde do války s optimismem. Na každý kilometr východní fronty může postavit 1400 pěšáků, 100 jezdců a 5 děl

Další fotky

Na vojnu se tehdy povětšinou rukovalo v radostné náladě s myšlenkou na brzké vítězství a návrat z války „do švestek“. Ročníky, které v té době v armádě sloužily v prezenční službě, doplnily během mobilizace odvedenci. Do poloviny srpna byli na frontě všichni bojeschopní muži do 42 let věku.

A to už byla nějaká síla. Po vyhlášení války Srbsku provoláním císaře „Mým národům“ 28. července a následné všeobecné mobilizaci se i proto nejprve obecně počítalo jen s krátkou válkou na Balkáně, a to proti Srbsku a Černé Hoře, hlavní nápor však muselo Rakousko-Uhersko napřít proti tradičnímu srbskému spojenci, Rusku. Většina rakousko-uherského vojska i vojenského materiálu tedy směřovala na východní frontu A stejné přípravy činila i protistrana.

V bitvě u Gorlice v 1. světové válce bojovali Češi na obou stranách. Zvítězili ti na straně Rakousko-Uherska

Rakousko-uherská generalita využila skutečnost, že Rusko není schopno do prostoru budoucích bojů u Krašniku v dnešním východním Polsku přesunout vojsko a materiál tak rychle, jako Rakušané. Generál Viktor Dankl tedy donutil ruské jednotky k boji ještě ve chvíli, než jim dorazily na pomoc posily a kdy byly ve srovnání s jeho jednotkami slabší. Této výhody plně využil a jeho vojsku se podařilo po třídenní bitvě u Krašniku zatlačit nepřítele až na jeho území mezi Vislu a Věpř. Po tomto úspěchu byl generál Viktor Dankl povýšen na šlechtice a jako šlechtický přídomek přijal von Krasnik.

Sto let naší armády armády. První ostruhy získávala v krvavých zákopech první světové války

Mohutná a úspěšná ofenziva po neúspěších na srbské frontě naplnila Rakousko-Uhersko optimismem a přesvědčila ho o jeho síle. Vždyť zde tento stát dokázal na 400 km fronty soustředit 560 000 pěšáků, 40 000 jezdců a 2 000 děl. Na jeden kilometr fronty tak připadalo v průměru 1400 pěšáků, 100 jezdců a 5 děl. Začátkem podzimu však Rusko přešlo do protiofenzivy, obsadilo Halič a do zimy dokázalo jeho vojsko dobýt například Lvov anebo obklíčit pevnost Přemyšl.

Radši bojovat s čertem, než s Čechy. Čs. legionáři u Lipjag zvítězili nad mnohonásobnou přesilou

Rakousko-Uhersko po této haličské ofenzívě napočítalo na 250 000 padlých a raněných a 10 000 zajatců, navíc se mu nedařilo ani v Srbsku. Rusko přišlo v této fázi o 190 000 vojáků. Zdají se vám ta čísla obrovská? Pro úplnost dodejme, že za celou dobu trvání války zmobilizovalo Rakousko-Uhersko asi 7 800 000 mužů, tedy zhruba 60 % mužského obyvatelstva mezi 18 a 53 lety věku, z nichž bylo ztraceno cca 7 020 000 mužů. Z toho počtu 1,2 mil. padlo, 3,62 mil. bylo zraněn a 2,2 mil. bylo zajato nebo zůstalo nezvěstných.

FOTO: Bitva u Krašniku 1914

Bitva u Krašniku 1914 - Srbské kanóny ukořistěné Rakušany – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Srbské ženy odnášejí raněné – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Viktor Dankl, generál rakosko-uherské armády – wikipedie – kopieBitva u Krašniku 1914 - Bitva o pevnost Přemyšl – wikimedia commonsBitva u Krašniku 1914 - Rakousko-uherská děla – kořist ruskéarmády – wikimedia commons
Další fotky
Bitva u Krašniku 1914 - RUSKÁ PĚCHOTA – WIKIPEDIEBitva u Krašniku 1914 - Srbské jednotky připravené k boji – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - Ústup srbské armády – wikipedieBitva u Krašniku 1914 - K.u.K._Feldartillerie_beim_Manöver_(1900)

Nyní však jsme teprve na začátku celého střetu. Válečný konflikt se ale už rozhořel po celé Evropě a naděje na brzký konec války vzala za své. Armády na všech frontách se začaly zakopávat a čelit blížící se první válečné zimě…

 

očkování_ilustrační obrázek
Včera, 13:42
Dětští lékaři stále nemají dostatek ochranných pomůcek. Jeden respirátor na den nestačí, chybí podle nich...
Kompost na zahradě
Včera, 11:14
Provozovny, které sbírají a vykupují suroviny včetně kompostáren, mohou mít ode dneška opět otevřeno. Zavřeny...
běžkyně v lese
Včera, 10:58
Lidé mohou ode dneška opět individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole...
koronavirus_ilustrační obrázek
6.4.2020
Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky...
6.4.2020
Práci hejtmanů hodnotili lidé v průzkumu společnosti Phoenix Research. Ten zkoumal spokojenost obyvatelstva s postupem hejtmanů při...
Roman Prymula
6.4.2020
Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat...
5.4.2020
Perun, Veles, Radegast a další slovanští bohové jsou všeobecně známí. Ovšem o jednom z bohů,...
5.4.2020
Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové...
5.4.2020
Podle zpěvačky Jitky Zelenkové je důležitá nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami....
5.4.2020
Byly to tehdy slavné vánoce roku 800. Deváté století bylo za dveřmi a do křesťanského...
Reklama