Samoživitelky z Brněnska nemají na chleba, říká pekař. Stát by měl zaručit cenu mouky

11.5.2022
Jan Štoll

Od loňského podzimu se náklady v pekárně zvýšily o 75 procent, ceny pečiva za tu dobu v průměru zvýšil o 33 procent, řekl majitel Pekařství Balabán z Veverské Bítýšky na Brněnsku Jiří Balabán. Podle jeho názoru není dobře, že základní potravina, jakou je chléb, takto zdražuje a mnohé samoživitelky už se rozhodují, zda dětem koupit místo půlky jen čtvrtku chleba. 

Stát přitom podle Balabána má nástroje, které nebudou mít citelný dopad na rozpočet a dokážou naopak výrazně pomoct. „Jako Svaz pekařů a cukrářů jednáme s Potravinářskou komorou a Hospodářskou komorou a jsme vděčni všem, kdo nám pomáhá upozornit na naše problémy, aby zákazníci věděli, že pekař je ten poslední, který by na současné situaci vydělával. Jednáme samozřejmě také s ministerstvem zemědělství, ale jeho reakce je nulová. Nevím, jestli chtějí lidi čím dál víc naštvat,“ poznamenal Balabán. I když na druhé straně připustil, že po předchozí vládě Andreje Babiše (ANO), již označil za rozhazovačnou, zůstaly dluhy, které je potřeba splácet.

Nejjednodušší varianta, jak pečivo zlevnit, je podle něj ta, kdy stát zaručí pekařům cenu mouky. „Pro pekaře je nepochopitelné, že i když je ČR soběstačná a je exportérem obilí, proč platíme ceny, jaké jsou na burze a které jsou spekulativní. Vždyť ještě loni zemědělci prodávali tunu přesnice za 4500 korun a teď ji prodávají za 11 tisíc či 12 tisíc. Přitom lze snadno spočítat, kolik mouky ročně pekárny spotřebují, a stát by jim toto množství mohl za stabilní cenu dodat. Máme sklady hmotných rezerv, z nichž se stejně musí po čase obilí či mouka uvolnit na trh,“ řekl Balabán.

A rázem by podle něj ceny pečiva mohly výrazně klesnout, aniž by to státní rozpočet pocítil. Poznamenal však, že jediné, co ministerstvo zatím udělalo, je to, že si „posvítí na výši marží v řetězcích“. Druhým nástrojem by mohlo být snížení DPH na vybrané základní potraviny, která činí v Česku 15 procent, v okolních zemích se většinou pohybuje mezi pěti a osmi procenty. Na pultech by byl tento pokles snadno kontrolovatelný, doplnil pekař.

Ceny energií, kdy drtivá většina pekáren roztápí pece plynem, jsou problém pro malé i velké, jimž zkrachoval dodavatel nebo nedokázali včas ceny zafixovat. „Kvůli nejisté situaci je nikdo nechce vzít za stálou cenu a musejí platit spotové ceny,“ řekl Balabán s tím, že má v tomto případě štěstí, protože vždy jednal jen s důvěryhodnými dodavateli. Například jednání s Bohemia Energy ukončil předčasně.

Zdražení pečiva prý zatím pekárna, která má svoje prodejny v Brně a v obcích na severozápad od Brna a dodává i jako regionální dodavatel do dvou řetězců, na zájmu zákazníků nijak dramaticky nepocítila. „Ale je jasné, že zákazník má svůj cenový strop, a toho se obáváme. Zatím je to tak, že si koláč třeba nekoupí každý den, ale jen obden. Přemýšlíme také, s jakými surovinami dále pracovat. Jestli se nám vyplatí ještě používat dýňové semínko. Kilo zdražilo ze 60 na 130 korun. A je jasné, že asi budeme zužovat sortiment, protože o některé druhy pečiva už nebude takový zájem,“ řekl Balabán. S kolegy například aktuálně řeší, co se špaldovou vánočkou, která je poměrně drahá. „Z hlediska pekařské kvality nedává smysl ji zmenšit, tak ji budeme prodávat po polovinách,“ vysvětlil Balabán.

Pekařině se věnuje od začátku 90. let a současnou pekárnu koupil v roce 1998, od kdy nese jeho jméno. V logu má však rok 1808, kdy s pekařinou začal jeho předek Mořic Zicha, jenž se do Bítýšky přistěhoval z Drásova. Pekařině se věnovali i další předci včetně otce a děda.

ČTKNepřehlédněte