Něco na mě leze…
Znáte to – něco na vás leze, jste slabí, začíná stoupat teplota, škrábe vás v krku. A před sebou vidíte nedokončené projekty v práci, blížící se pobyt na horách, nutnost domácího úklidu, návštěvu babičky… Řekněme si na rovinu: nemoc se nám nehodí nikdy. Chceme pořád MOCI a nechceme nikdy NEMOCI.
Ovšem buďme rozumní a v případě choroby se zastavme a dejme tělu příležitost se s bacily vypořádat. Naše tělo je doslova zázračné a pro boj s miniaturními nepřáteli je velmi dobře vybaveno – má celou armádu různých krvinek i protilátek bojujících proti patogenům. My máme v nemoci jeden velmi důležitý úkol: zastavit se. Přerušit své „nezbytné“ aktivity, vlézt do postele, odpočívat, nechat tělu i mysli energii na boj s nemocí. Vhodná podpora pro stavy nachlazení je vitamin C, vitamin D a zinek. A potom specifické přípravky v závislosti na druhu obtíží – ovlivňující kašel, bolest v krku, rýmu…
Teplota
Naše tělo dokáže velmi dobře zvýšit svou teplotu, aby nájezdníky „spálilo“. Velmi se přimlouvám za to nesrážet ihned urputně teplotu jako něco nežádoucího! Teplota pracuje pro nás a pokud ji nepřirozeně snižujeme, nemůže plnit svou úlohu. Pokud nemáte více než 38 °C, nechte tělo pálit bacily; pokud teplota vyleze výše, je už snižování většinou na místě.
Antibiotika?
Antibiotika jsou léky působící proti bakteriím – buď je zabíjí nebo významně ztěžují jejich množení. Čili antibiotikum nám vůbec, ale vůbec nepomůže při napadení virem! Pokud máte běžnou virózu, dostanete antibiotikum a hned je vám lépe, znamená to prostě jen to, že virus už sám odeznívá. Pokud máte infekci bakteriální – například streptokokovou angínu – tam už se bez antibiotik neobejdete. Pokud vás hrozně bolí v krku, máte teplotu, zároveň vás bolí hlava, svaly a máte rýmu a začínáte kašlat, takový stav odrážející se ve více oblastech těla bývá způsoben viry.
CRP
Možná znáte test z krve na určení takzvaného CRP – to je protein akutní fáze, který se zvyšuje především při bakteriální infekci. Pokud tedy někdo přijde do lékařské ordinace s kašlem a dožaduje se antibiotik, a já po provedení rychlotestu zjistím, že hladina jeho CRP je nízká, antibiotika si rozhodně neodnáší.
Ovšem nefunguje to stoprocentně – těžší virové infekce, jako je například chřipka nebo covid, mohou také hodně zvyšovat CRP. Konečná rozvaha, o jakou nemoc se jedná a jak ji léčit, tedy záleží na posouzení lékaře.
Odkaz covidu
Dělala jsem si naději, že nás covid alespoň naučí základům chování při infekci – že si myjeme ruce, že nechodíme nemocní mezi další lidi. Leč bohužel, stále to tak vždy neplatí. Buďme tedy, prosím, ohleduplní! Pokud máte akutní kašel nebo rýmu, nechoďte mezi kolegy – i když chytnou „jenom“ rýmu, je to velmi otravné a od roznašeče infekce velmi nekolegiální.
Přeji vám pevné zdraví!
Autorský text