Je to tak samozřejmé, až nemá smysl o tom mluvit, nebo tak zázračné, že se o tom mluvit musí? Dýchání – konkrétně nosem – bych bezpochyby zařadila do druhé kategorie!
Nosem nebo ústy? Dýchání nosem – to jsou samá pozitiva a sociální jistoty! Nos je k dýchání, ústa k jídlu. Nemluvíme o sportu, kdy nás tělesná zátěž nutí dýchat ústy – teď mluvíme o běžném dechovém provozu. I když někteří borci dýchají nosem i při sportu a nemohou si to vynachválit.
Dýchání ústy
Když dýcháte ústy, tělo ztrácí více vody, otevíráte bránu všemožným patogenům, vzduch se do plic dostane jaksi nepřipraven a pokud je venku mráz, ledový vzduch plicím opravdu nesvědčí. Dýchání ústy často způsobuje chrápání a s ním i riziko spánkové apnoe – dlouhých stavů bezdeší během nočního spánku, které jednak narušují spánek jako takový, jednak negativně působí na zdraví srdce a cév. Dýchání ústy bývá také spojováno s vyšším rizikem zubního kazu.
Zato dýchání nosem, to je úplně jiná liga!
Chytrá příroda
Příroda to zařídila tak, že když dýcháme nosem, tak vdechovaný vzduch proudí pomaleji, mnohem lépe se ohřívá, což je pro dýchací cesty o poznání příjemnější, než když proud vzduchu rychleji vdechneme ústy. Chloupky v nosních dutinách navíc fungují jako filtr a mohou vychytat jednak drobné mechanické nečistoty ze vzduchu, jednak jsou určitou bariérou i pro poletující patogeny – viry i bakterie. S menším počten patogenů, které se dostanou dále do dýchacích cest, se zvyšuje šance, že si s nimi imunitní systém poradí. Nosní sliznice navíc produkuje vrstvu hlenu, která o to více zachytává viry a bakterie, aby se nemohly posunout dál.
Zvlhčení
Při svém průchodu nosem se navíc vdechovaný vzduch i lépe zvlhčí, což je opět protektivní faktor především jako obrana před infekcí. Ukazuje se, že zvlhčené sliznice jsou skutečně silnější bariérou před průnikem infekce než sliznice vysušené. Z toho plynou některé praktické kroky, abychom snížili pravděpodobnost nákazy. Jak začíná topná sezóna, vzduch v místnostech bývá velmi suchý, a proto lze doporučit vzduch zvlhčovat, a pokud to nelze a pobýváme v místnosti například s mnoha kolegy, můžeme si alespoň pravidelně do nosu stříknout třeba Vincentku nebo mořskou vodu ve spreji. A zvlhčujeme sliznice i pomocí dostatečného pitného režimu – však sliznice dutiny ústní také mohou být branou infekce a celkově správná hydratace je faktor pozitivně ovlivňující mnoho pochodů v těle.
Hlubší dech
Když dýcháme nosem, tak automaticky dýcháme více zhluboka, pomaleji, plíce se rozšiřují a dochází tak k lepší ventilaci a lepší výměně kyslíku. A o kyslík přeci při dýchání jde! Všechny tkáně a potažmo buňky si mlaskají, když mají kyslíku dostatek. Dýchání nosem také aktivuje bránici, což samo o sobě pomáhá redukovat stres. Během dýchání nosem se tvoří oxid dusnatý, který rozšiřuje cévy a tím snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve a výměnu kyslíku ve tkáních.
Zdroj: autorský text