Spíte rádi? Odkryjte některá tajemství svých snů

7.5.2020
Petr Matura

Se spánkem neodmyslitelně souvisí také sny. Sny se zdají všem, i nevidomým. Lidé, kteří se s tímto smyslovým postižením narodili, však nemívají sny ve vizuálních obrazech. Jejich snění bývá postaveno na zbývajících smyslech. Rovněž jako ostatní, i nevidomí lidé ve svých snech prožívají emoce. Lidé, kteří však o svůj zrak přišli až během života, mívají stejně vizuální sny jako lidé bez zrakového postižení.

Jak zůstat dlouho mladí? Vědecké výzkumy na tom pracují již od roku 1961

Podle některých vědeckých studií lidé, kteří spí na levém boku, prožívají během svého spánku častěji sny typu „noční můry“ než ti, kteří usínají a spí v jiných polohách. Ovšem otázky, jak a proč vlastně sníme, si vědci pokládají již poměrně dlouhou dobu. Odpovědí jsme se zatím nedočkali, i když vědecké studie o výzkumu našich snů došly k několika zajímavým poznatkům.

Většina snů nebývá naplněna štěstím a dost možná to s polohou při spánku nemusí mít žádnou souvislost. Podle některých vědců jsou nejčastějšími emocemi v našich snech úzkost a strach. Veselé sny každou noc zažívá pravděpodobně jen málokdo, i když jejich četnost je u každého jedince individuální.

V pomyslném žebříčku nespavosti mezi savci vedou sloni

Ve snech prý vždy vystupují pouze známé tváře. Každý den však na ulici potkáváme mnoho lidí, a to někdy na pouhý zlomek sekundy, takže nám v některých případech obličeje z našich snů mohou připadat naprosto cizí. Některé ze snů bývají až nebezpečně živé. Abychom si ve spánku nějakým způsobem neublížili, mozek pomocí nervových impulzů „ochromí“ naše svaly takovým způsobem, že tělo zůstává v klidu.

Náš mozek během spánku dokáže vložit do snu i okolní zvuky, a to často též zcela smysluplně. Obsahově pak jsou prý mužské sny agresivnější než sny ženské, které mají být citlivější. Jedná se však prozatím pouze o vědeckou hypotézu, neboť naše sny dle předpokladů souvisejí rovněž i s tím, jaké předměty během dne používáme. Mužské snění se nám tedy z tohoto hlediska může zdát dynamičtější, ráznější nebo též techničtější.

Víte, proč může být lenochod líný? Vypůjčil si totiž některé vlastnosti jiných živočišných druhů

Přibližně 90 % snů zapomínáme. Z tohoto důvodu mívají někteří lidé pocit, že se jim často vlastně žádné sny nezdají. Do pěti minut od probuzení se prý z paměti vymaže polovina snu, do deseti minut pak pravděpodobně až 90 % z obsahu snu.

Jak již bylo uvedeno na začátku, sny se zdají všem. Každý však již nemusí prožívat své sny barevně. Existují lidé, kteří sní vždy pouze černobíle. Podle názoru vědců se však barevné snění u převážné většiny lidí rozvinulo především díky nástupu barevného televizního vysílání.

Na vědecké podložení snových hypotéz si však ve většině případů budeme muset ještě počkat. A časem i v této oblasti navíc jistě vyvstanou další a další zajímavé otazníky…

FOTO: Sny

Sny - Sen – ženaSny - dítěSny - zena spanekSny - mesic uplnek moloSny - zena spanek


Nepřehlédněte