• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Štěpánek z Básníků a jeho krásné múzy

  18.4.2022
  Jitka Kačánová

  Na gymnázium se z kádrových důvodů nedostal, a tak mohl na studium vysněné medicíny zapomenout. Jejím studentem se stal alespoň v legendárních příbězích o básnících. V zámoří, kam emigroval, vystudoval psychoterapii, ale nakonec se stejně vrátil ke hraní.

  Brněnského rodáka Pavla Kříže role Štěpána Šafránka proslavila, když mu bylo pouhých dvacet let. V dalším pokračování se pak mohl konečně stát, i když jen na filmovém plátně, studentem medicíny a v následujících dílech i lékařem. Právě tato profese ho, vedle herectví, kterému se věnoval už od dětství, lákala nejvíc. Možná i právě proto se dokázal Kříž poměrně snadno vzdát svých hereckých úspěchů, odejít do zámoří a začít tam úplně od nuly. „Ten pocit, že by možná bylo lepší žít někde jinde, ale normálně, i když to znamenalo dělat nějakou jinou profesi, ten ve mně zrál delší dobu. Vlastně to byl takový můj cíl, který jsem si jednoho dne splnil,“ vysvětlil Kříž.

   

  Býval to vzteklík a pruďas, kamarádi mu říkali Zloprcek

   

  Emigrace do Kanady

  Zakotvil v Kanadě a v Československu ho zatím za nedovolené opuštění republiky v nepřítomnosti odsoudili na pět let nepodmíněně. Ve Vancouveru vystudoval psychoterapii, kterou pak provozoval v domovech pro seniory. A stejně jako jeho básnické alter ego, i on se tam musel zákonitě zamilovat. Jeho láskou se stala ilustrátorka knih a filmová animátorka Bonnie Glover. Líbilo se mu na ní, že si ho nespojovala s žádnými filmovými rolemi ani popularitou, kterou zažíval v 80. letech ve své vlasti.

  Po revoluci ale neodolal nabídce Dušana Kleina pokračovat v dalším díle básníků, a jeho milovaná žena, se kterou právě čekali holčičku, letěla do Prahy s ním. Cestou bohužel potratila. Partneři se po této tragédii na sebe ještě víc upnuli, ale smrt si časem přišla i pro Bonnie. A Kříž začal mnohem víc času trávit zase v Čechách, protože v zemi javorového listu mu vše připomínalo jeho manželku.

   

  Do rakve chce jít v kostýmu Jů

   

  Půl milionu od bulváru

  Také zde našel novou lásku a před čtyřmi lety se oženil podruhé. Při svatbě, o které neměla média ani tušení a o které se dozvěděla až díky jeho fungl novému snubnímu prstenu, řekl ano o patnáct let mladší Jolaně rozené Kijonková. Kříž si své soukromí velice střeží a veřejnost o smrti jeho první ženy dlouho nevěděla. Týdeník Sedmička, jehož paparazzi Kříže pronásledovali na každém kroku, o něm proto ještě před jeho druhou svatbou uveřejnil článek, ve kterém naznačoval, že Kříž je své Bonnie nevěrný. Jeho vydavatel mu i Jolaně za to pak musel zaplatit půl milionu korun.

  Pavla Kříže, který slaví 18. dubna 61. narozeniny, mohli diváci také vidět v pohádce O statečném kováři, jako Adolfa Hitlera ve filmu o Lídě Baarové nebo spolu se svým parťákem Davidem Matáskem v seriálu Polda. V roce 2010 si na svůj účet připsal i vítězství v populární taneční show StarDance.

   

  Třískův život plný zvratů skončil pádem z Karlova mostu

   

  Lásky Štěpánka Šafránka

  Borůvka

  V prvním dílu básnické hexalogie režiséra Dušana Kleina nacvičuje dospívající gymnazista Štěpán s nejlepším kamarádem Kendym divadelní muzikál. K psaní veršů ho nejvíc inspiruje dívka Borůvka v podání Miroslavy Šafránkové, s níž přijde na konci filmu o panictví.  Jak svět přichází o básníky (1982)

  Jeskyňka

  Štěpán začíná studovat medicínu spolu například s Mirečkem z Burundi nebo nymfomankou Vendulkou „Utěšitelkou“. Borůvka podlehla vábení soudruha Nádečníka, který ji nabídl jen samá pozitiva a sociální jistoty, a Štěpán se znovu zamiluje. Tentokrát do studentky zdravotní školy, kterou hraje Adriena Tarábková. Tu mu ale „vyfoukne“ nesympatický doktor Fast. Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

   

  Nedělej Zagorku! Hanička Písnička slaví 75. narozeniny

   

  Píšťalka

  Štěpán je po konfliktu s primářkou za trest přeložen na obvod do Bezdíkova, kde v roli svérázné sestry Toničky exceluje Jana Hlaváčová. I tam se zamiluje, jeho vyvolenou je učitelka hudby v podání někdejšího idolu všech chlapců i chlapů Eva Vejmělková. Jak básníkům chutná život (1987)

  Popelka

  Do života Štěpána i Kendyho vtrhla sametová revoluce. Zatímco Kendy je úspěšným režisérem reklam, Štěpánovi se v nových poměrech nedaří – přijde o práci i o ženu a vrací se domů k mamince, která se z plnou vervou zapojuje do Sokola. A do dohazování skvělých partií pro svého syna, ale ten si vyhlédne krásnou lékárnici Ute. Mimochodem, tou dobou byli prý Kříž a Brodská partnery i ve skutečnosti. Konec básníků v Čechách (1993)

  Veverka

  Štěpánovi umírá maminka a jeho vztah s Ute se promění v nepoetickou rutinu s pravidelným sexem každé pondělí. Básnické střevo v sobě zase objeví po setkání s mladinkou zrzavou Aničkou, kterou hraje Michaela Badinková. Pracuje ve stejné lékárně jako Ute, a když se začne domnívat, že se chce Štěpán znovu nastěhovat k Ute, zmizí mu ze života. Ten teprve po několika měsících zjistí, že je těhotná. Jak básníci neztrácejí naději (2004)

  Rybička

  Čerstvě ovdovělý Štěpán se svým dvanáctiletým synem se učí zvládnout vše sám: chlapcovu školu i zaměstnání, kde válčí s ředitelkou nemocnice, starou známou Vendulkou. Kendy se konečně rozhoupá k vlastnímu celovečernímu filmu a Štěpán si navzdory věku znovu najde čas na básnění i na lásku, kterou se tentokrát stane Linda Rybová hrající Zuzanu Rybářovou. Jak básníci čekají na zázrak (2016)

   

  Dlouhé vlasy, chraplavý hlas, marihuana a spousty fanynek. Zemřel však příliš mladý


  Témata:

  Nepřehlédněte