Středomořská lahůdka pro gurmány. Kapary jako chuťovka i afrodiziakum

15.8.2019
Věra

Kapary nejsou plody, jak by se na první pohled snad mohlo zdát. Jedná se o nerozvinutá poupata keře kapary trnité, který roste v celé oblasti Středozemního moře, nejčastěji na suchých stráních. Květy kaparovníku ohromí svou krásnou bílofialovou barvou.

jehněčí, levandule

Pomůže nejen v ložnici, ale i v kuchyni. Levandule jídlům dodá francouzský šmrnc

Čím menší, tím lepší

Pokud se ovšem stihnou rozvinout a neuštípnou je jako poupata, pro která se keře pěstují na plantážích. Třídí se podle velikosti – od nejmenších, které mají maximálně 7 mm, po největší kapary, kterým se říká grossos (více než 13 mm). Čím menší kapary jsou, tím jsou větší delikatesou. Naložené v oleji, soli nebo solném nálevu s vinným octem se pak posílají do celého světa.

Věděli jste, že:

  • Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém, hlavně proti kašli, protože uvolňují hleny.
  • Vývary pupenů byly používány jako prostředek pro hojení ran, pro zmírnění bolesti zubů, byly také považovány za účinné při onemocnění srdce a štítné žlázy.
  • Kapary jsou oceňovány také pro svoje afrodiziakální účinky zejména na muže.

Léto voní ovocnými knedlíky. Vyšperkujte svůj recept na jídlo, které si podmanilo národ

Do tatarské omáčky i na chlebíčky

Kapary tvoří například základ proslulé italské omáčky putanesca. Hodí se na pizzu, do salátu, do omáček, těstovin nebo jen k vylepšení obložených chlebíčků. Dobře se kombinují i s rybami a mořskými plody. Kapary skvěle dochutí i pomazánky. Velké kapary se stopkou jsou zase podávány jako tapas, zakápnuté dobrým olivovým olejem.

FOTO: Kapary v kuchyni

Kapary v kuchyni - capers-2302424_1920Kapary v kuchyni - flower-2505806_1920Kapary v kuchyni - starters-2157242_1920Kapary v kuchyni - salad-1328901_1920Kapary v kuchyni - salmon-762873_1920
Další fotky
Kapary v kuchyni - capers-2302425_1920

Výborná je kombinace kapar a smetanových omáček, kterým dodá pikantnost a příjemnou nakyslost. Kapary lze najemno nasekat i do domácí tatarské omáčky místo nakládané okurky.

 Nepřehlédněte