Pomůže nejen v ložnici, ale i v kuchyni. Levandule jídlům dodá francouzský šmrnc

6.8.2019
Věra
Další fotky

Sklizeň vrcholí

Nejvhodnější doba na vyzkoušení levandule v kuchyni je právě nyní, kdy vrcholí její sklizeň. Dávno už se nepěstuje jen ve Středozemí. Překvapivě dobře se jí daří i u nás – na zahradách i levandulových farmách. Sehnat čerstvou levanduli by tak neměl být až tak velký problém, sáhnout ale můžete i po sušené rostlině.

Levandule má nespočet pozitivních účinků na tělo i duši. Léčí rány a záněty, uklidňuje a mírní deprese. Více si přečtěte ZDE:

Znáte aromatickou rostlinu, která má prokazatelné magické účinky?

Hlavně opatrně

S levandulí při vaření se to má jako s šafránem. Nesmíte to přehnat, raději pomalu a ochutnávat. Při vaření levandule také mění svou chuť, která je trochu jiná než v syrovém stavu, méně výrazná. Sušená levandule je naopak mnohem aromatičtější než čerstvá, s tou tedy hodně opatrně.  Levandulové lístky mají silnou kořeněnou vůni a nahořklou chuť, používají se pod maso na grilování  (ideálně jehněčí nebo králičí) ale i k nevšednímu dochucení rýže. Do sladkých pokrmů naopak využijete květy.

Věděli jste, že:

  • Kosmetický průmysl využívá levanduli hlavně ve formě oleje, který má univerzální použití. Na co všechno se hodí a jak si jej doma levně vyrobit, se dočtete TADY:

Levandulový olej je požitkem pro naše smysly. Zmírňuje ekzém a vyrážku, ale je skvělý i jako aroma do lampy

Naslano

K masu, rybám i pod houby, všude tam, kam budete chtít dodat jídlu francouzské kouzlo, přidejte trošku levandule. Ta ostatně bývá i nedílnou složkou proslulého provensálského koření. Upečte třeba na medu s levandulí jehněčí. Francouzi používají levanduli při přípravě ryb. Namarinujte mořského vlka ve směsi česneku, bazalky, tymiánu a levandule – upečte nebo ogrilujte a úspěch bude zaručen.

Levanduli můžete přidat také do těsta a upéct si tak nevšední základ na pizzu nebo třeba bagetky. Skvělé bude i domácí bylinkové máslo – promíchejte petrželku, pažitku a levanduli a podávejte s čerstvým chlebem.

FOTO: Levandulové vaření

Levandulové vaření - 67327505_450307575791338_5463941494278717440_nLevandulové vaření - cake-3455114_1920Levandulové vaření - pinterest.com, Faith DurandLevandulové vaření - lavender-2644424_1920Levandulové vaření - food-2522584_1920
Další fotky
Levandulové vaření - dessert-1636592_1920Levandulové vaření - ice-cream-2809036_1920

Nasladko

S levandulí si můžete vyhrát i v dezertech. Přidejte ji trochu do bábovkového těsta nebo těsta na sušenky či muffiny. Levandulí pak můžete ozvláštnit i krémy, kterými budete dezerty zdobit. Levanduli budou dobře doplňovat citrusové tóny, přidejte proto do krému pár kapek citronu nebo limetky.

Levanduli ostatně můžete přidat i do marmelád, vaše pomerančová nebo meruňková pak budou nepřekonatelné. Levandule se také často používá s borůvkami, i když je to hlavně kvůli barvě. Borůvkovo-levandulové makronky nebo cheesecake určitě sklidí úspěch.

 Nepřehlédněte