Studenti hrozí rektorovi univerzity žalobou. Najali si kontroverzní advokátku

1.12.2021
Jan Štoll

Pětici studentů se nelíbí údajný tlak Masarykovy univerzity na vakcinaci proti covidu-19 a vyžadování pravidelných testů od těch, kdo očkování nepodstoupí. Na vedení univerzity poslali předžalobní výzvu. Studenty zastupuje odpůrkyně povinného očkování a propagátorka domácích porodů advokátka Zuzana Candigliota.

Na rektora Martina Bareše a své děkany se prostřednictvím výzvy obrátili studenti lékařské, filozofické a pedagogické fakulty, kterých má být údajně až stovka. Jsou také proti povinnosti vkládat informace o očkování, prodělané nemoci nebo testu do informačního systému, kde údaje uvidí vyučující. Postup univerzity a fakult považují za protiprávní. „Očkování proti onemocnění covid-19 je dobrovolné a jakýkoliv nátlak na jeho podstoupení je v rozporu s právem na svobodný a informovaný souhlas, s právem na zachování lidské důstojnosti, s právem na nedotknutelnost osoby a také s právem na svobodu myšlení a svědomí,“ stojí ve výzvě.

Univerzita se k výzvě zatím nevyjádřila. Studenti v ní žádají, aby vedení univerzity do tří dnů od doručení zrušilo zvýhodňování očkovaných studentů. Má také vysvětlit, na jakém právním podkladu vyžaduje od studentů informace o očkování. „V případě, že protiprávní stav nebude odstraněn, bude podána žaloba k soudu s návrhem na vydání předběžného opatření a také podněty k příslušným kontrolním státním orgánům,“ uzavírají pisatelé výzvy.

Vedení Masarykovy univerzity se dlouhodobě vyslovuje pro očkování, které je prakticky jedinou cestu z pandemických omezení. Očkování je dostupné pro studenty přímo v prostorách univerzity.

Advokátka Candigliota se zabývá zdravotnickým právem, dlouhodobě se angažuje proti povinnému očkování dětí, například i u Evropského soudu pro lidská práva. Je známá také kontroverzními komentáři. „Určitě budu poškozovat vlastní dítě, aby nějaké nemocné dítě, které nezvládne stejně tak obyčejnou chřipku, možná přežilo o pár let déle. Pěkné citové vydírání. Nechcete si vynucovat i darování ledviny pro chudáky nemocné děti?“ napsala na facebooku. Dříve také řekla, že rodiče autistických dětí by měli mít možnost svobodně se vyjádřit o eutanazii.  U Evropského soudu rovněž zastupovala dvě Češky kvůli právu na domácí porod. Senát jim ale za pravdu nedal.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte