Taktika ruského generála byla jednoduchá. Kutuzov a Napoleon

Půlmilionová armáda, před kterou se třese Evropa, kráčí vpřed. Bez odporu, beze ztrát. Už mnoho dní. Není divu, když se nepřítel vyhýbá bitvě. Stále ustupuje, protože může. Francie je na takovou vojenskou taktiku příliš malá. Zde, v zemi desítek Francií je to ďábelská strategie a ten jednooký, ruský generál to dobře ví.

Jedna z největších bitev malého Korsičana, který si usmyslel ovládnout Evropu, proběhla v září roku 1812. Odehrála se u Borodina, malé vesnice nedaleko Moskvy. Čtvrt milionu mužů a děsivé ztráty na obou stranách. Ani tato bitva se nemusela odehrát, nicméně již nebylo východiska. Vydat Moskvu bez boje, to by byla politická i morální katastrofa a ruský generál Kutuzov nemohl jednat jinak. Zatím generál, titul polního maršála ho čeká až za několik dní, 11. 9. 1812.

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

Michail Illarionovič Kutuzov se narodil v září 1747. Přesné datum neuvádím, protože juliánský kalendář, který tehdy v Rusku platil, se neshoduje s naším gregoriánským. Počátky jeho vojenské kariéry nebyly nijak významné. Běžný služebný postup, stále důležitější vojenská zařazení. To se však mělo brzy změnit. Bůh války Mars se zřejmě vsadil se smrtí, kdo Kutuzova zdolá dříve.

V průběhu rusko-tureckých válek utrpěl dvě devastující zranění hlavy. Při jednom přišel o oko, při druhém mu střela prorazila tvář a vyšla zátylkem. Přežil obojí, bez újmy na inteligenci a vojenských schopnostech. K Napoleonově smůle.

Neklidný život Napoleonova nemanželského syna. Tři ženy, sedm dětí i cizinecká legie

K jejich prvnímu velkému střetnutí došlo v prosinci 1805, ve známé bitvě u Slavkova. Zde velel ruské armádě samotný car, a velel jí tak dobře, že Napoleon rakousko-ruská vojska rozdrtil. Kutuzov v této bitvě přišel o svého zetě a byl kulkou raněn, jak jinak, opět do obličeje.

Alexandr I. si svoji vojenskou neschopnost nikdy nepřiznal a Kutuzovovi porážku u Slavkova nikdy nezapomněl. Car míní, Napoleon mění. S jídlem roste chuť a francouzský císař vztáhne ruku po tučném soustu. Tak, jako mnozí před ním a mnozí po něm. Je 24. červen 1812 a vpád do Ruska začíná. Zvláštní náhoda, že? O sto třicet let později to zkusí jeden kaprál s knírkem, jen o dva dny dříve. Se stejným koncem. To Napoleon ještě neví.

Hořické trubičky se pečou v Podkrkonoší přes 200 let. Legenda praví, že jejich recepturu přinesli napoleonští vojáci

Dychtí po bitvě, která nepřichází. Ten zbabělec Kutuzov stále jen ustupuje. Taktika ruského generála je jednoduchá. Unavit, vyčerpat nepřítele nekonečnými pochody ve spálené zemi, kde ve vesnicích nenajdou ani zrnko obilí nebo slepici. Co si nelze vzít sebou, spálit. Napoleon zuří, ale stále je ještě léto a velká armáda postupuje. Sta a sta kilometrů, ve Francii něco nemyslitelného.

Přeci jen se mu konečně Rusy podaří přimět k bitvě. Na dohled Moskvy. Lítá řež končí nerozhodně. Ruská armáda ztratí polovinu mužstva a Francouzi si rovněž lízají hluboké rány. Zima je na spadnutí, snad bude v Moskvě lépe. Přezimujeme tam. Rusové se stáhli, zřejmě nemají už sílu toto město bránit. Nebylo co bránit. Moskva shořela na prach a lidé byli evakuováni.

FOTO: Michail Illarionovič Kutuzov

Michail Illarionovič Kutuzov - KutuzovMichail Illarionovič Kutuzov - Kutuzov NapoleonMichail Illarionovič Kutuzov - KutuzovMichail Illarionovič Kutuzov - KutuzovMichail Illarionovič Kutuzov - Michail Illarionovič Kutuzov

Napoleon čekal celý měsíc a doufal, že se konečně Rusové vzdají, nebo se s ním, proboha, aspoň začnou bavit o mírových podmínkách. Nestalo se ani jedno ani druhé a Napoleon byl nucen Moskvu na konci října vyklidit. Nebylo co jíst, nebylo kde spát. Zásobování vázlo, až nakonec zcela ustalo.

Kutuzov se svojí armádou uzavřel Francouzům všechny ústupové cesty. Jen cesta na západ byla volná. Symbolicky. Jděte, odkud jste přišili. Od této chvíle už Napoleon jen prohrával. Každé střetnutí s Kutuzovem mu bralo síly. Do Francie se vrátilo jen žalostné torzo kdysi slavné armády. Kutuzov zemřel na jaře 1813. Jako voják splnil své povinnosti se ctí a mohl odejít.

 

Dnes, 17:45
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
Dnes, 15:35
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:25
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Dnes, 11:15
Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v...
Dnes, 10:11
Jasně, je to všechno na houby! Ale naši humoristé se snažili a vtipy ze zářijového...
Dnes, 09:05
Devadesátá léta vyprodukovala v televizní, resp. seriálové tvorbě značné množství nezapomenutelných děl. Ať už to...
Včera, 15:40
Sushi je velká dobrota, kterou si Češi v poslední době opravdu velmi oblíbili. Jenže je...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Včera, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Včera, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Reklama