Tip na výlet: Navštivte muzeum pyrotechniky v Kuřivodech či stejnojmennou tvrz

26.5.2021
Petr Matura
Další fotky

Jedním z pyrotechniků, který se významně podílel na vyčištění celé oblasti, byl pan Václav Bilický, který působil 36 let ve službách Policie ČR, z toho 31 let jako pyrotechnik a z této doby 18 let právě v Ralsku.

Pamatujete na tragédii v Krupce? Kdyby pyrotechnik nezasáhl, obětí mohlo být mnohem víc

Do Kuřivod, kde se nachází muzeum pyrotechniky, přišli po výbuchu elektrárny v Černobylu na Ukrajině v roce 1986 původní volyňští Češi. Společně s přistěhovalci přišel do Ralska také pan Bilický, který původně dojížděl domů do Litoměřic, a postupně si v Kuřívodech zrekonstruoval kancelář a domek. Dnes má pan Bilický na starosti Občanské sdružení Český svět – Ralsko a také Stálou expozici pyrotechnické asanace Ralska. Stálá expozice se zde nachází od června 2007.

Nejzatíženější lokalita po pobytu sovětských vojsk. Další demolice v prostoru Ralsko

Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout vnitřní a vnější expozici, které ukazují postupy práce pyrotechnika. Exponáty vnitřní expozice se nachází v bývalé kanceláři pyrotechnika. Zde je také možné na požádání vidět některé videozáznamy částečné pyrotechnické asanace území Ralska.

Tip na nenáročný výlet: Obec Vyšehořovice nedaleko Prahy překvapí svými několika unikáty

Postup odhalování a likvidace munice v terénu přibližuje venkovní expozice. Ačkoliv se expozice nachází na malém prostoru a laik při vstupu může mít pocit, že prohlídka je pouze na krátkou dobu, zanedlouho se přesvědčí o opaku. Množství exponátů je opravdu úctyhodné a zasvěcený výklad pana Bilického musí zaujmout snad každého návštěvníka.

Tip na vycházku: I v současné době je stále co navštěvovat. Čekají na vás zubři i divocí koně

Část expozice se pak věnuje historii nedalekého vojenského letiště v Hradčanech, a to v období od druhé světové války až do odchodu sovětských vojsk. Najdeme zde množství zajímavých exponátů, jako je například velmi zachovalá dýka SS či doklad o životním pojištění německého vojáka. Také diorama letiště Hradčany je velice působivé.

Amatérský vojenský historik z Brandýsa chce vrátit všem vojákům lidskou důstojnost

Ve venkovní expozici si můžeme mimo jiné prohlédnout vzpomínku na největší tragédii, která se stala 9. ledna 1991 v Bohosudově v areálu sovětských kasáren. Tehdy došlo k nebezpečnému výbuchu tankové munice a hrozilo ještě mnohem větší nebezpečí, kdyby nebylo pohotové práce pyrotechniků, kteří rychle zasáhli, když se zcela náhodně o neštěstí dozvěděli. Tato tragédie, která si i tak vyžádala 17 mrtvých, mohla dopadnout mnohem hůře. Na památku této tragédie je zde umístěna tanková věž, jež je upravena i jako pietní místo.

FOTO: Muzeum pyrotechniky Kuřivody

Muzeum pyrotechniky Kuřivody - Venkovní expozice pyrotechniky – muzeum KuřimMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Nalůezená municeMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Nalezené minyMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Památník původně neznámého ruského vojáka, ketrý dostal po letech jménoMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Památník obětem výbuchu tanku ve venkovní expozici
Další fotky
Muzeum pyrotechniky Kuřivody - Sbírka vyznamenáníMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Munice z roku 1866Muzeum pyrotechniky Kuřivody - Muzeum pyrotechnikyMuzeum pyrotechniky Kuřivody - Diorama letiště Hradčany

Muzeum by mělo být již otevřené, ale je lépe vyhledat si příslušné stránky muzea. Návštěvy jistě nebudete litovat. V okolí se nachází mnoho dalších zajímavých míst, jako exteriér tvrze Kuřivody nebo pomník padlým v prusko-rakouské válce roku 1866 u Kuřívod.Nepřehlédněte