29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

V bitvě u Zvolenu před 100 lety čs. armáda zachránila Slovensko a Maďarsko před vládou sovětů

Další fotky

Po 1. světové válce a zániku Rakouska-Uherska se v polovině února 1919 podařilo Československu diplomatickými jednáními posunout svoji hranici až na úroveň dnešní hranice mezi Slovenskem a Maďarskem. Museli jsme si ho ale vybojovat a zachránit před komunisty.

Reklama

Ti se totiž 22. března 1919 dostali k moci v Maďarsku a vyhlásili tam Maďarskou republiku rad, kromě jiného s cílem obnovit Maďarsko v předválečných hranicích a připojit se k Sovětskému svazu. Maďarské revoluční oddíly poměrně snadno dosáhly na území Slovenska, a v Prešově byla vyhlášena Slovenská republika rad. Dalším úkolem maďarského vojska bylo zaútočit na Zvolen a obklíčit tak československé jednotky na východě Slovenska.

Tomu neuvěříte. Bavorská sovětská republika opravdu existovala. Naštěstí jen krátce a jako odstrašující příklad

Ke slovu se v této kritické chvíli dostala nově utvořená čs. 2. pěší divize, od 4. června 1919 pod velením zkušeného plukovníka Československých legií ve Francii a veterána cizinecké legie Josefa Šnejdárka. Jedna část této divize, 2. pěší brigáda na levém křídle, zahájila 10. června klamný útok ve směru na Zvolen, pravé křídlo téhož dne odpoledne dobylo Banskou Štiavnici. Protože se divizi dařilo úspěšně odvracet maďarské protiútoky, rozhodl se plukovník Šnejdárek 13. června zaútočit obchvatem na Zvolen, kam první českoslovenští vojáci vstoupili kolem poledne.

Rakousko-Uhersko jsme neměli bourat. 10 věcí, které by dnes byly lepší. Anebo ne?

Následoval ústup nepřítele a čs. divize postoupila asi o 10 km až k řece Hron. V maďarské linii se zároveň objevil několik desítek kilometrů široký průlom bez vojska. Plukovník Šnejdárek ho využil a začal úspěšně postupovat směrem k maďarskému týlu na Levice a zároveň na Lučenec. Maďarské vojsko se postupně vyčerpalo a pod hrozbou generálního útoku 25. června směrem k dolnímu toku Hronu souhlasilo maďarské velení s ústupem na demarkační linii z února 1919 a uzavřelo příměří.

V tzv. válce o Slovensko padlo na 800 Čechů a 3000 jich bylo raněno. Za tuto cenu Československo udrželo svůj územní zisk vyjednaný v únoru 1919 a součástí budoucího Slovenska se tak staly i čistě maďarské okresy. Svůj dnešní název získalo Slovensko právě v tomto období, kdy bylo obsazeno čs. jednotkami. Do té doby se oficiálně nazývalo „Felvidék“.

Legionáři s Masarykem na Václavském náměstí v Praze 21. 12. 1918

Bitva u Bachmače skončila před 100 lety. Čeští legionáři už tehdy umírali s vidinou samostatné republiky

Do boje proti Maďarské republice rad se spolu s Československem zapojilo i Rumunské království. Když jeho armáda obsadila Budapešť, Maďarská republika rad 1. srpna 1919 předala vládu sociální demokracii. V lednu 1920 se v Maďarsku konaly volby a vláda, která z nich vzešla, vyhlásila 1. března 1920 vznik Maďarského království, jehož hlavou státu se místo krále formálně stal regent. Na doživotí se potom prvním maďarským regentem stal Miklós Horthy. Za 2. světové války bylo Maďarské království volným spojencem nacistického Německa. Když se od něj chtěl Horthy později odpojit, byl Německem donucen 15. října 1944 abdikovat a po válce dožil v exilu v Portugalsku.

FOTO: Bitva u Zvolenu 1919

Bitva u Zvolenu 1919 - Postavení čs. vojsk pod vedením Josefa Šnejdárka před Kalvárií v Banské Štiavnici v červnu 1919 – WIKIPEDIEBitva u Zvolenu 1919 - Československá armáda v prvních letech republiky – ÚvodBitva u Zvolenu 1919 - Československá armáda v prvních letech republiky 2- ÚvodBitva u Zvolenu 1919 - Čs. armáda na začátku 1. republiky – albatros mediaBitva u Zvolenu 1919 - Čs. armáda na začátku 1. republiky – Valka.cz
Další fotky
Bitva u Zvolenu 1919 - Čs. legionáři z Itálie obsadili Alžbetin most v Komárnu – WIKIPEDIEBitva u Zvolenu 1919 - Odpočinek vojáků a čištění zbraní v době bojů proti maďarské Rudé armádě – květen 1919 – wikipedieBitva u Zvolenu 1919 - DSC_9827

Krach Slovenské a Maďarské republiky rad pro bolševický Sovětský svaz znamenal konec ambic na průnik za karpatské průsmyky a „vývoz revoluce“ do středu Evropy. Další taková příležitost se Sovětskému svazu naskytla až při novém rozdělování sfér vlivu mezi Spojenci běhen 2. světové války. Tu také Sovětský svaz plně využil 25. února 1948, kdy moc v Československu na dlouhých jednačtyřicet let získali komunisté.

 

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama