V Lounech umožní legalizovat černou stavbu firmě? Opoziční zastupitel ji musel zdemolovat

20.12.2019
Marcel Mihalik

Náš REGION vyškolil jednoho z velkých zaměstnavatelů na Lounsku i místní samosprávu. Místo uvažovaného prodeje se radní rozhodli pozemek firmě SEKO Aerospace pronajmout. Po pondělním zastupitelstvu však i z pronájmu sešlo. Kuriózně totiž proti tomu byli i samotní koaliční zastupitelé, jako například Vlastimil Roflík (ANO) či dr. Iveta Bušáková (TOP 09), čímž se přidali k opozici.

Na pozemku se nachází tzv. černá stavba, výrobní hala firmy SEKO. Náš REGION o kauze informoval v listopadovém vydání. Politici vedoucí radnici by rozhodnutím o pronájmu věnovali firmě SEKO komfortní dobu na uvedení veškerých nelegálností do souladu se zákonem. „Nepopíráme administrativní pochybení a snažíme se vše urovnat a podniknout veškeré úkony k legalizaci stavby,“ přiznala se společnost SEKO Aerospace ve svém vyjádření pro Náš REGION.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

„Nepopíráme administrativní pochybení a snažíme se vše urovnat a podniknout veškeré úkony k legalizaci stavby,“

Se záměrem pronájmu pozemku seznámili radní na prosincovém zastupitelstvu také veřejnost. Podle znaleckého odhadu byla stanovena cena na 17 778 korun ročně. Dá se říct, že za takovou cenu si v Lounech nepronajme člověk ani garáž. Opozice spolu s některými koaličními zastupiteli do toho ale  hodila vidle, a proto nedošlo ani na pronájem. Pokud by totiž zastupitelstvo pronájem odsouhlasilo, umožnilo by legalizovat černou stavbu.

Umožní obílit černou stavbu?

„To by umožnilo černou stavbu obílit,“ potvrdil opoziční zastupitel Pavel Csonka (ČSSD), který na předminulém zastupitelstvu prodej pozemku firmě rozporoval. A dodal, že městský úřad by nyní měl řešit další prostor, který si firma SEKO údajně oplotila bez vědomí vlastníka, tedy Města Louny. „Město z nájmu nemělo ani korunu. Tak se řádný hospodář chovat nemůže, zejména hospodaří-li s veřejnými prostředky. Doufám, že vedení města bude jednat vždy konzistentně a vstřícně ke všem podnikatelům a živnostníkům v našem městě,“ uvedl.

Viníci jsou v koalici

Opoziční lidovecký zastupitel Michal Pehr zdůraznil, že chyby jsou na straně příslušných úředníků stavebního odboru. „Město by mělo dle našeho názoru postupovat tak, aby tyto chyby byly odstraněny. V tomto případě se také ukazuje na nedostatečnou kontrolu majetku a pozemků pronajímaných městem,“ odpověděl pro Náš REGION Michal Pehr (KDU-ČSL). Takový názor zastává i místostarosta Milan Rychtařík (ANO), který navíc viníky vidí i v současné radě.

Slaný pokračuje v úpravách lesoparku Háje. V budoucnu se má stát součástí trasy mezi Kralupy a Louny

„Na pochybení lze usuzovat v rámci kontrolní činnosti orgánů státní správy a těch zastupitelů, kteří svým hlasováním v minulosti ať vědomě či nevědomě nastavili podmínky, které umožnily toto konání soukromého investora na pozemcích města Louny,“ uvedl Rychtařík v odpovědi pro Náš REGION. Paradoxní přitom je, že s těmito zastupiteli, proti kterým vedlo před volbami kampaň, tvoří hnutí ANO koalici.

Firma SEKO tak bude muset žádat potřetí.

Dvojí metr

Úředníci lounského stavebního úřadu mají dvojí metr. Na jedné straně přehlíželi roky pod vedením bývalého starosty Radovana Šabaty městské pozemky, které využívá firma SEKO, která na nich dokonce postavila černou stavbu. Na stranu druhou urputně kontrolovali opozičního zastupitele Jana Čáku, který postavil sice na černo, ale na vlastním pozemku rekreační objekt. „I přesto, že pan Čáka šel příkladem a svoji černou stavbu v těchto dnech demontuje, nemyslíme si, že by to byla nutná a jediná cesta, jak situaci vyřešit,“ míní zastupitel Jan Rejha.

Dálnici D7 z Chomutova a Loun do Prahy stavbaři dokončí do 7 let. Víme, kdy bude který úsek zprovozněn

Podle něj by bylo možné pozemky, které SEKO užívá, firmě prodat. „Ale za takových podmínek, aby to bylo pro vlastníka pozemku (Město Louny) výhodné a zároveň výše ceny odčinila porušení zákona a nekorektní jednání,“ dodal.

Dostali peníze, byli loajální

Náš REGION v listopadovém vydání upozornil na spornou žádost firmy SEKO Aerospace a vazby na lounskou radnici. Firma žádala o odkup pozemků ledabyle. Žádost obsahovala formální nedostatky. Působila dojmem, jako by šlo o formalitu a odklepnutí pozemků bylo jisté. Redakce referovala o tom, že i školák by žádost sepsal lépe. Tento příměr zřejmě vyškolil podnikatele Sedláčka a tentokrát si na žádosti dal záležet.

FOTO: Žádost o odkup městského pozemku v Lounech

Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4741Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4739Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4740

Náš REGION také zveřejnil vazby firmy na lounské politické subjekty – hnutí ANO a ODS – které dostaly na předvolební kampaň v součtu 350 tisíc korun. Strany pak na jednání o prodeji pozemků firmě hlasovaly PRO, aniž by jejich zástupci nahlásili střet zájmů nebo poměr k projednávané věci. Tím tedy porušily před volbami deklarované sliby o transparentnosti.

„Se společností SEKO Aerospace bylo vedeno jednání v kontextu oslovování donátorů pro volební kampaň ve stejném modelu, jako i s jinými přispěvovateli,“

„Se společností SEKO Aerospace bylo vedeno jednání v kontextu oslovování donátorů pro volební kampaň ve stejném modelu, jako i s jinými přispěvovateli,“ hájil postoj hnutí ANO Milan Rychtařík před spekulací, zda za sponzorský dar byl vůči firmě loajální při projednávání prodeje pozemků. Zveřejnění těchto faktů umocnil také ten, že by prodejem radní legalizovali černou stavbu, kterou firma na městském pozemku postavila. To vyvolalo rozruch a vedení radnice od prodeje i pronájmu dočasně ustoupilo.

Koalici v Lounech tvoří hnutí ANO 2011, TOP 09, ODS, Unie pro sport a zdraví.

 

PRONÁJEM POZEMKU

Jak radní hlasovali:

Pro pronájem hlasovali Pavel Janda (TOP 09), Vladimír Antonín Hons (USZ), Milan Rychtařík (ANO), Martina Bečvářová (ANO), Radovan Šabata (USZ), Michal Kučera (TOP 09). Proti hlasoval Jan Kerner (ODS). Zdrželi se: Eva Maťátko (ODS), Dagmar Godycká (ANO).

 

S přispěním Barbory Lancové

 

Nové číslo ZDARMA již v lednu ve vašich schránkách!

Náš REGION,  milí čtenáři z Loun, najdete od ledna každý měsíc ve vašich schránkách. A to úplně ZDARMA. Stejně, jako je tomu ve všech dalších okresních městech v Ústeckém kraji. Detailně se tam kauzou budeme zabývat. 

 

Jedny dotuje, druhé by rušil. Děčínský primátor Hrouda z ANO dělá rozdíly mezi hasiči

Jiří Gaudl Chomutov podnikatel ODS

Politik ODS si v Chomutově z dotace postavil soukromou haciendu. Ústecký kraj vedený KSČM v tom nic špatného nevidí

Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálněNepřehlédněte