Voňavá a hlavně přírodní lékárna na vaší zahrádce. 5 základních bylinek našich babiček

O určitých bylinkách a jejich blahodárných účincích věděli už naši předkové. Určitě jste slyšeli o „babských radách“. Něco na tomhle spojení skutečně je. Naše babičky a prababičky znaly spousty bylinek, kterými si můžete pomoct při léčení různých nemocí. A my se zaměříme na pět základních. A to je mateřídouška, heřmánek, meduňka, máta a levandule.

Mateřídouška

Mateřídouška je skvělá pro navození duševního klidu, pohody a vyrovnanosti. Proto kromě čaje, pokud cítíte psychické napětí, zkuste koupel s vyluhovanou mateřídouškou. Kromě duševního zdraví se mateřídouška používá k rozpuštění hlenu a také podporuje vykašlávání. Proto společně s jitrocelem a citrónem se využívá při nachlazení a celkově při onemocněních spojených s dýchací soustavou. V dávných dobách se čaj z mateřídoušky a jitrocele doporučoval proti černému kašli.

Znáte aromatickou rostlinu, která má prokazatelné magické účinky?

Heřmánek

Heřmánek je rostlina, používající se při problémech se střevy a žaludkem. Ulevuje od bolesti, uvolňuje křeče vytvořené plyny, podporuje trávení a zklidňuje nejen žaludek, ale i organismus, protože působí proti stavům úzkosti, nervozity a napětí, ze kterých občas můžeme mít „žaludek na vodě“. Kvůli stresu se mohou vytvořit i žaludeční vředy, takže i tady funguje odvar z heřmánku. V neposlední řadě napomáhá při hojení, takže pokud se například spálíte, heřmánek je jistá volba.

Meduňka

A u uklidnění organismu ještě zůstaneme právě s meduňkou. Uvolňuje křečovité stažení, které je způsobeno nervovým vypětím a celkově navozuje klid. Což znamená, že po vypití šálku čaje si můžeme povšimnout, že už nám tolik nebuší srdce, dýcháme volněji a pomaleji. Proto se i meduňka doporučuje vypít před spaním, aby se organismus naladil do klidového režimu. Většina z nás ani netuší, že migréna může být způsobena stresem, proto se meduňka při bolestech hlavy doporučuje jak k vnitřnímu, tak k zevnímu použití, jako mast, kterou lze snadno vyrobit doma.

Přivítejte slunné dny plni energie a dobré nálady. Pomůže očista jater

Máta

Máta se opět jako i heřmánek uplatňuje při léčení střev. Zastavuje zvracení, uvolňuje plynatost a křeče v žaludku. Pokud máte tzv. těžký žaludek, může to mít co do činění se špatným trávením a nebo se žlučovými kameny. Máta zlepšuje vylučování žluči, proto pokud váš občas potrápí žlučník, uvařte si mátový čaj s medem. Máta obsahuje mentol, proto je i vhodná k inhalaci pro astmatiky a mimo jiné, slouží k výplachům ústní dutiny při problémech s dásněmi.

Levandule

Poslední zklidňující bylinka je levandule. Ačkoliv si málokdo dokáže představit levandulový čaj, je opravdu lahodný. Mezi přednosti této voňavé rostliny patří opět zklidnění a navození duševní rovnováhy, působí  proti depresím. Jestliže trpíte na vysoký tlak, přírodní metodou jak ho snížit je právě levandule.

 

Včera, 16:37
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
Včera, 14:12
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
Včera, 12:32
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
Včera, 10:12
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Včera, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
4.7.2020
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
4.7.2020
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
4.7.2020
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
4.7.2020
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
4.7.2020
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Reklama