Výjimečné narozeniny výjimečného člověka, 14. tibetského dalajlámy

A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný jen Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 ve vesničce Tagccher v tibetské provincii Amdo. A nestalo se tak poprvé. Co zajímavého ho potkalo v tomto vtělení?

Popsat dalajlámův život a osudy by vydalo na několik knih, tak si připomeňme k jeho dnešním narozeninám alespoň něco:

 • Dalajláma jako „instituce“ je duchovním vůdcem Tibeťanů a do roku 2011, kdy se vzdal svých politických funkcí, byl i vládcem země – hlavou exilové Ústřední tibetské vlády, která sídlí v indické Dharamsale. Tibeťané jej tradičně považují za převtělení předchozího dalajlámy.
 • Tradičním sídlem dalajlámy a centrem tibetského buddhismu je hlavní město Tibetu Lhasa. Resp. bývala, protože 7. října 1950 do Tibetu vstoupila čínská armáda, aby „osvobodila tři miliony Tibeťanů od imperialistického útlaku a upevnila národní obranu na západní hranici Číny.“
 • Podstata tibetského buddhismu spočívá v nauce o reinkarnaci – převtělování. Zvíře, třeba pes nebo jiný živočich, když zemře, může se znovu narodit jako člověk, a naopak člověk s nevalnými či špatnými vlastnostmi se znovu zrodí ve zvířecí podobě, např. jako moucha nebo červ.

Jak byl dobyt Tibet. Tibeťané věřili amuletům, Britové kulometům

 • Pokud však žije ctnostným a příkladným životem, splní podmínku zrození ve vyšším stupni. Svatí lidé se už po smrti znovu nenarodí; splynou v nirváně – rozplynou se v jednotě s Bohem. Bódhisattva jsou ti svatí, kteří však pro dobro lidstva odmítnou tuto blaženost, vrátí se na svět, aby učili lidi. Takovým „zrozeným božstvem“ je i vládce Tibetu, dalajláma.
 • Předchozí, 13. dalajláma zemřel v roce 1933 ve věku 57 let. Povinností nejvyšších kněží je ihned po smrti dalajlámy zahájit pátrat, jestli se už znovu nenarodil. K tomu nemusí ale dojít okamžitě, dalajlámův duch může kratší či delší dobu mezi svými zrozeními pobýt v nirváně.

Náhoda, osud, nebo převtělení? Císařovna Sissy s princezna Diana v souvislostech, které mrazí

 • Konkrétní cesta k nalezení nového dalajlámova vtělení může začít třeba vizí, jak se to stalo v případě 14. dalajlámy. V tomto případě v létě roku 1935 předseda tibetské vlády a zároveň také tibetský buddhistický duchovní, láma, při rozjímavé procházce u svatého jezera spatřil najednou na jeho klidné hladině zrcadlit se tři písmena – A, K a M. Dále se mu ukázal obraz kláštera se třemi patry, zlacenou střechou a tyrkysovými taškami. Od kláštera vedla klikatá stoupající stezka k pahorku a proti němu stál malý dům se zvláštními okapy.

Měli bychom víc naslouchat dalajlámovi, byli bychom šťastnější

 • Věštci potom usoudili, že písmeno „A“ znamená, že nový dalajláma se narodil kdesi na východě, blízko čínských hranic v provincii Amdo. Tuhle domněnku potvrdila další věštecká znamení, jako např. to, že hlava nabalzamovaného těla 13. dalajlámy se sama od sebe pootočila směrem na východ a na vyschlých trámech jeho hrobky nečekaně na východní straně vyrostla velká houba.
 • Bylo proto vypraveno poselstvo do východních krajin, aby se pokusilo najít chlapce, kteří by se od ostatních lišili neobyčejnými vlastnostmi a chováním. Jeho členové s sebou vezli i osobní předměty zesnulého dalajlámy, důležité objekty budoucí zkoušky.

Jaký má život smysl? 10 citátů dalajlámy, po kterých přehodnotíte priority

 • Do obydlí jednoho z vytipovaných chlapců vstoupil vůdce poselstva Kyitsang Trulku přestrojený za sluhu, přesto hned upoutal chlapcovu pozornost, tehdy asi čtyřletého. Ten na něj klidně pohlédl a řekl: „lama, lama“ a sáhl na bílou stuhu na jeho krku, kterou vedoucí poselstva dostal od zesnulého dalajláma.
 • Bezpečně také poznal předměty, které mrtvý dalajláma používal. Ze čtyř stužek, které se nosí kolem krku, se hoch dotkl jen těch dvou, které zesnulý opravdu používal, a ze dvou stejně vypadajících bubínků vybral ten pravý. Po předložení dvou holí nejdříve vzal do ruky tu nepravou, prohlédl si ji, zavrtěl hlavou a odhodil ji. Pak si vzal tu druhou a nechtěl ji dát z ruky.

V sandálech došel až do Tibetu, jeho zážitkům ale nikdo nevěřil

 • Chlapec měl také tři zvláštní tělesné znaky, jako měl mrtvý dalajláma, a tím poselstvo získalo jistotu, že našli toho pravého. Když poselstvo odcházelo, chlapec se chytil lámy za ruku a chtěl s ním odejít. Plakal, když se dozvěděl, že to zatím ještě není možné.
 • Oficiálně se 14. dalajláma jako „Jediný Svatý“ stal vládcem Tibetu v zimě roku 1940. A získal i další nová přízviska – Milovaná Sláva, Mocný v řeči, Výtečný Rozum, Naprosté Vidění, Udržovatel Víry a Oceán.
 • Od delegace Velké Británie, do jejíž sféry vlivu Tibet tehdy spadal, dostal při této příležitosti darem zlaté hodiny, z nichž při každé hodině se ukázal slavík, který zpíval, dále šlapací autíčko a tříkolku.
 • Již tehdy dalajláma miloval květiny a zvířata. Dalším britským dárkem byly později dva páry holubů dovezené přímo z Velké Británie. Když dalajláma zjistil, že v chladných sálech Potály strádají, již po dvou dnech je nechal vrátit do útulnějšího prostředí britské misie.

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

 • Od roku 1946 se dalajlámovým učitelem shodou okolností (ale co je u tibetského buddhisty „jen“ shoda okolností?) stal rakouský horolezec, geograf a zřejmě jen vlažný nacista Heinrich Harrer (1912 – 2006), později autor knih „Sedm let v Tibetu“ a „Ztracená Lhasa“. Dalajlámu učil angličtinu, zeměpis a některé další předměty a zřídil pro něj kino. Později vzpomínal, jak byl ohromen tím, jak jeho žák rychle chápal vědomosti západního světa. Jejich přátelství vydrželo do konce (tohoto) Harrerova života.
 • Sir Basil Gould jednou o svém setkání s tehdy jedenáctiletým dalajlámou ve Lhase napsal: „V jeho přítomnosti nemůže být nikdo nešťastný. Každý mu chce sloužit. Jeho úsměv vzbuzuje u každého radost.“
 • Tak se na nás, Vaše svatosti, ještě dlouho usmívejte!

FOTO: 14. tibetský dalajláma

14. tibetský dalajláma - dalajláma tibet 508px-Dalailama1_20121014_4639_(8089285536)14. tibetský dalajláma - trůnící Dalajláma14. tibetský dalajláma - Mao Ce-tung dalajlama14. tibetský dalajláma - dalajlama14. tibetský dalajláma - Potala lhasa tibet
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
13.8.2020
Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li...
13.8.2020
Došlo k němu ve čtvrtek 13. srpna 1868 v 21.30 hodin a zničilo město Arica, které tehdy...
Reklama