Za pomoc uprchlíkům dostanou dobrovolníci miliony

24.1.2023
Simona Knotková

Brno letos rozdělí čtyři miliony korun asi 50 dobrovolníkům, kteří pomáhají ve školách dětem uprchlíků z Ukrajiny. Zapojení městského fondu rezerv v pondělí schválili zastupitelé. Loni dalo město dobrovolníkům kolem tří milionů. Brno přijalo do škol asi 1800 ukrajinských dětí a do školek 200 dětí. Ukrajinci prchají ze země, kterou loni v únoru napadlo Rusko.

Pro zapojení fondu zvedlo ruku 46 zastupitelů, nikdo nebyl proti a zdrželo se šest zastupitelů z opoziční SPD. Díky zapojení fondu bude mít město peníze na dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti na pedagogickou činnost a tlumočení.

Podle usnesení budou smlouvy uzavírané od 1. února do 31. prosince letošního roku v maximálním rozsahu 300 hodin za sjednané období a maximálně 80 hodin za měsíc. U vzdělávací činnosti je hodinová sazba 120 korun a u tlumočení 200 korun.

Jako dobrovolníci pracují studenti Pedagogické Fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a také ukrajinští pedagogové nebo zástupci pomáhajících profesí z řad uprchlíků. „Některé školy přijaly i desítky ukrajinských dětí. Jsou na různé úrovni zvládnutí češtiny i učiva. Některé mají i specifické poruchy učení nebo chování. Proto je velmi vhodné, když je ve třídě asistent nebo asistentka,“ uvedla radní pro školství Irena Matonohová (STAN).

Zdroj: ČTKNepřehlédněte