Zeleň jako součást zdravého bydlení: zlepšuje vnitřní prostředí, prospívá zdraví a sbližuje se sousedy

Dostatek zeleně ve svém bytě byste neměli v žádném případě podceňovat. Má totiž mnoho pozitivních přínosů pro lidské fyzické i duševní zdraví, pomáhá odstraňovat škodlivé látky z ovzduší, reguluje vlhkost a v neposlední řadě plní dekorativní funkci.

Chtěli byste se proto obklopit rostlinami, přestože nebydlíte v rodinném domě se zahradou ani ve srubu u lesa? Pak není nic snazšího, než si je přenést přímo do interiéru, na balkón, terasu či předzahrádku nebo do společných prostor vašeho domu. Na dalších řádcích najdete tipy, jak si zeleň ve svém domově užijete ještě intenzivněji a jak s její pomocí upevníte své zdraví i sousedské vztahy.

Pokud věnujete dostatečnou pozornost správnému výběru rostlin do vašeho bytu a následné péči o ně, odmění se vám řadou přínosů pro vaše fyzické i duševní zdraví. Zeleň totiž nemá jen dekorativní funkci, ale navíc blahodárně působí na lidskou psychiku a mírní tak negativní dopady dlouhodobého stresu na organismus. Dále zvyšuje množství kyslíku v prostoru, reguluje vlhkost vzduchu, snižuje prašnost v bytě a pomáhá zde odstraňovat škodlivé látky, které se uvolňují z laků, barev a elektrospotřebičů. A v neposlední řadě vám některé rostliny poslouží jako koření při přípravě pokrmů, případně si z nich můžete uvařit léčivý čaj.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

„Při správném výběru vhodných pokojových rostlin získáte přírodní lékárnu, čističku i zvlhčovač vzduchu. Tušili jste například, že aloe vera je nejen léčivou a hojivou bylinou, ale také celodenním producentem kyslíku, jehož skvrnité listy vás upozorní na zvýšené množství škodlivých látek v interiéru? Nebo že lopatkovec zvyšuje vzdušnou vlhkost a břečťan, tchynin jazyk a zelenec zase dokážou ze vzduchu odfiltrovat řadu alergenů a toxinů, včetně formaldehydu? Promyšleně zvolené rostliny vám tak pomohou k výraznému zkvalitnění vnitřního prostředí domova i k zpestření jídelníčku. A o zeleň nemusíte přijít ani v případě, že máte jen malý obytný prostor. Domluvte se se sousedy a využijte společné prostory domu, přilehlý pozemek či park,“ radí Jan Řežáb, majitel developerské společnosti JRD, která se aktivně věnuje podpoře zdravého a udržitelného bydlení a do svých projektů začleňuje komunitní zahrádky, zelené střechy i vzrostlou zeleň z vlastní lesní školky ve Vlašimi. 

Na parapetech už vám nezbylo místo? Vyrobte si vlastní kokedamu

Komunitní zahrádka: prostor k budování sousedských vztahů

Bydlíte v bytovém domě, rádi zahradničíte, ale nemáte předzahrádku ani balkón, na kterém byste si mohli vypěstovat zeleninu a bylinky? Pokud se navíc rádi setkáváte se svými sousedy, pak jim zkuste navrhnout realizaci jednoho z trendů současné doby: komunitní zahrádky.

„Mnoho domů má dnes park, vnitroblok nebo alespoň zelenou plochu, na níž se mohou sousedé sdružovat a věnovat se společně různým volnočasovým aktivitám. Část tohoto prostoru lze vyhradit pro zahradničení: rozdělit ho na jednotlivé záhonky, obhospodařovat společně či osadit speciálními truhlíky. Pokud instalujete vyvýšené záhony a kompostér se speciálním pletivem proti hlodavcům, může zde proto probíhat zcela ekologická výsadba,“ říká Michaela Dudáčková, konzultantka udržitelného developmentu ve společnosti Kokoza, která zároveň spolupracuje s JRD jako komunitní koordinátorka. 

Aby letničky krášlily balkon až do podzimu

Zelené střechy a parky: kousek přírody v developerských projektech

Květináče na balkóně či v okně i uzavřená komunitní zahrádka bývají často mimo dosah lidí z okolí. V moderních bytových domech proto dnes vznikají také zelené plochy, z nichž mohou mít užitek i další obyvatelé místní lokality a které navíc přispívají ke zlepšení životního prostředí: například parky a zelené střechy nebo fasády.

„Střechy pokryté vegetací mají mnoho funkcí, které zdaleka nezahrnují pouze tu estetickou. Zároveň totiž přispívají k absorbování prachových částic, zlepšení zvukové a tepelné izolace, zadržování dešťové vody, rozvoji místní biodiverzity a snížení intenzity vyzařování na sousední plochy. Ochlazováním stavby a okolního vzduchu tak narušují vznik efektu tzv. městského tepelného ostrova,“ vysvětluje Jan Řežáb.

FOTO: Zeleň jako součást zdravého bydlení

Zeleň jako součást zdravého bydlení - sousedske setkaniZeleň jako součást zdravého bydlení - sousedske setkaniZeleň jako součást zdravého bydlení - lesni skolkaZeleň jako součást zdravého bydlení - komunitni zahrada
Dnes, 16:29
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Dnes, 14:16
Pláň mírně stoupá až ke vzdálenému obzoru. Nízká tráva různých odstínů zelené barvy a zkroucené...
Dnes, 10:29
Chcete udělat dobrý skutek a vytvořit domov pejskovi z útulku? Určitě máte dobré úmysly. Adopci...
Dnes, 08:11
Současné tradice lidové kultury jako jsou různé obyčeje a svátky sahají až do dávné lidské...
Včera, 16:31
V naší zemi mají léčivé rostliny dlouholetou tradici. Již v dávné době je lidé nejen...
Včera, 14:10
Dej mi své ubohé, unavené, své schoulené masy, toužící volně dýchat. Ten žalostný nadbytek tvých...
Včera, 12:02
I s místenkou. A já se tím vlakem pokusila odjet. Pochopitelně v dobré víře. Absurdní zkušenost s českou...
Včera, 10:30
Železniční neštěstí u Blovic nedaleko Plzně vstoupilo do drážní historie jako nehoda vlaku s pádem...
Včera, 08:12
Letní prázdniny a s nimi i období dovolených jsou v plném proudu. Tisíce rodin v...
4.8.2020
Od Tábora až k nám, cestička jako mlat... Tuto písničku už z rozhlasu na táborském...
Reklama