Zlatý poklad Černého pantera čeká na objevení dodnes

Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový producent, se mohl odehrát jen díky komplikovaným dějinám osidlování jižní Afriky bílými Evropany. Byla to divoká doba a Búr jménem „Fritz“ Duquesne, dobrodruh srdcem a duší, do ní zapadl dokonale.

Nejprve je však třeba poznamenat, že evropské osidlování afrického kontinentu od jihu začalo roku 1652, kdy na jih Afriky připlul holandský mořeplavec a kolonista Jan van Riebek (1619 – 1677) a začal osidlovat Kapský mys. K holandským kolonistům se přidali ještě francouzští kalvinisté a němečtí hugenoti a společně vytvořili nový národ, který si říkal Búrové (od holandského Boer – sedlák) a hovořil jazykem nazvaným afrikaans.

Kromě toho, že ze „svých“ zemí Búrové vytlačovali domorodce, museli také čelit tlaku britských osadníků, podporovaných i britskou armádou. Ta s Búry bojovala ve dvou válkách. V té první, vedené v letech 1880 – 1881, Búrové své postavení uhájili, ta druhá (1899 – 1902) skončila kapitulací Búrů a vyhlášením britské Jihoafrické unie. Je však třeba poznamenat, že Britové vedli tuto válku způsobem, jaký by byl dnes prohlášen za genocidu a zločin proti lidskosti, včetně založení vůbec prvních koncentračních táborů v historii.

Dobrodruh a cestovatel nejistého původu miloval Čechy a sklidil hořký nevděk

Náš hrdina, Fritz Duquesne se narodil 21. září 1877 v East London, kde jeho otec farmařil a živil se i jako profesionální lovec divoké zvěře a prodejce takto získaných trofejí (kůže, kly a rohy). Býval proto často mimo domov. Tak se také mohlo stát, že jeho syn Fritz zabil prvního člověka už ve svých dvanácti letech, když bránil svoji matku před domorodým útočníkem z kmene Zulu a vrazil mu do břicha jeho vlastní kopí. Když mu bylo 13, poslali ho rodiče na studia do Británie, jak bylo tehdy v koloniálních rodinách zvykem.

Po vypuknutí druhé búrské války se Fritz, kterému tehdy bylo 22 let, připojil k búrskému vojsku, byl zraněn v bitvě a opakovaně zajat Brity, z jejichž zajetí vždy uprchl. Nakonec se dostal do portugalské východní Afriky. Tam vstoupil do britské armády, ovšem v té době již působil také jako německý špion.

Poklad kapitána Kidda se hledá dodnes. V okolí New Yorku

Když se v roce 1901 jako britský důstojník vrátil do jižní Afriky, zjistil, že Britové v rámci „spálené země“ (tj. zničit cokoli, co by mohl nepřítel použít) vypálili a srovnali se zemí jeho rodnou farmu, a zjistil, že jeho sestra byla znásilněna a zavražděna a matka zemřela v britském koncentračním táboře. Britové se tak stali jeho úhlavní nepřátelé. A stejně tak Američané, jejich spojenci.

V 30. letech začal Duquesne v USA pracovat pro německou výzvědnou službu, řízenou admirálem Canarisem. Tehdy si vysloužil přezdívku Černý panter a mnohé další. To už ale o něm FBI věděla, nasadila na něj svého agenta-provokatéra a 28. června 1941 ho zatkla i s celou jeho buňkou, kterou tvořilo 32 německých špiónů. To znamenalo pro Abwehr v USA smrtící úder a odhalení Duquesneho buňky označil Edgar Hoover za největší špionážní razii v USA.

Hořké pozadí Vzpomínek na Afriku, jejich autorka byla chudá a nemocná. Ale nevzdala to

Duquesne byl tehdy ve svých 64 letech odsouzen k 18 letům vězení a pokutě 2 000 dolarů za porušení zákona o registraci cizinců. V roce 1945 byl vzhledem k svému špatnému zdravotnímu stavu přeložen do vězeňské nemocnice a v roce 1954 ze zdravotních důvodů propuštěn. Zemřel o dva roky později, 24. května 1956, v New Yorku. Dožil se požehnaných 78 let, ale jeden dloužek nám tu po sobě přesto nechal.

Nejde přitom o žádnou maličkost, ale o obrovský zlatý poklad. Když v roce 1899 vypukla válka a britská vojska se blížila k Pretorii, Duquesne dostal na starost transport části zlata z centrální banky do neutrálního přístavu v portugalské východní Africe (dnes Maputo v Mozambiku). Celkem toho zlata bylo 680 tun, kolik z nich expedoval Duquesne známo není. Za to se ví, že během transportu na tradičních vozech tažených voly došlo mezi jeho strážci k hádce, v níž byli všichni Búrové, až na Duquesnea a dva raněné, zabiti.

Českého objevitele pramenů Nigeru přivedla do Afriky cizinecká legie. Dnes na něj vzpomene jen málokdo

Duquesne potom domorodým průvodcům přikázal, aby raněné zabili, vozy spálili a všechno zlato ukryli podle jeho pokynů kdesi v tamních Leopardích jeskyních. Potom průvodci za odměnu dostali zbylé voly, až na jednoho, kterého si pro další cestu ponechal sám Duquesne. A ten si tajemství umístění svého zlatého pokladu, dnes zvaného Krugerovo zlato, vzal s sebou do hrobu. Nalezen, prý, nebyl dodnes.

FOTO: Frederick „Fritz“ Joubert Duquesne

Frederick „Fritz“ Joubert Duquesne - Kapitán Duquesne Capt_fritz_duquesne Búrové Jižní AfrikaFrederick „Fritz“ Joubert Duquesne - Fritz duquesneFrederick „Fritz“ Joubert Duquesne - Fritz DuquesneFrederick „Fritz“ Joubert Duquesne - Fritz DuquesneFrederick „Fritz“ Joubert Duquesne - duquesne
Další fotky
Frederick „Fritz“ Joubert Duquesne - Duquesne
Dnes, 15:35
Velké šelmy celosvětově ubývají, avšak severoameričtí kojoti jsou v tomto případě výjimkou. Jejich populace naopak...
Dnes, 13:25
Připravovala se jednoduše, s bylinami a kořením a opékala se na ohni. Zvěřinové pochoutky se...
Dnes, 11:15
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 11:15
Nejčastější větou, která zaznívá v okamžiku, kdy se výzkumnice Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV...
Dnes, 09:04
Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si...
Včera, 17:01
Naši politici se mohou přetrhnout, aby inspirovali naše humoristy, a naši humoristé se snaží ze...
Včera, 15:40
Byl osmým v pořadí. Tři odsouzence ze stavu panského a čtyři ze stavu rytířského, již...
Včera, 13:40
Před 10 lety vznikli One Direction. U startu slavného teenagerského boybandu byla soutěž X-faktor. Hledala...
Včera, 13:10
Úřední šiml zase jednou řehtá, až to hezké není. Hygienici dostali úkolem kontrolovat papíry a...
Včera, 11:40
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
Včera, 10:19
Ve relativně stálé střední Evropě bychom asi nenalezli mnoho dalších případů států, které existovaly tak...
Reklama