Změní sonda Perseverance dějiny? Vozítko bude na Marsu zkoumat existenci života

Déjà vu je velmi zvláštní, prchavý pocit, že se opakuje něco, co se už kdysi odehrálo. Bylo to již viděno. Aspoň jednou v životě, tento pocit prožil každý člověk. V mém případě se odehrál osmnáctého února tohoto roku, asi dvě hodiny před půlnocí. Přímý přenos přistání sondy na Marsu.

Těch jedenáct minut, než rádiový signál zdolal dvě stě milionů kilometrů, od Rudé planety do řídícího centra, jsem měl dost času k přemýšlení o minulosti. Tehdy jsem měl prázdniny, vůbec mi tedy nevadilo, když mě rodiče vzbudili krátce po třetí hodině ranní. Psal se 21. červenec roku 1969, a mě bylo necelých 14 let. Maličká elektronková televize, s obrazovkou směšné plochy, a s hmotností bedny pro dělostřelecký granát. Roztřesený, černobílý obraz, na který jsem však hleděl jako na obrázky z verneovek.

Jules Verne by zatleskal. Nová mise na Mars, hledání života

Jedna z nich se právě naplňovala. V kabině kosmické lodi sice neseděl předseda dělového klubu Barbicane, nebo kapitán Nicholl, ale to nevadilo. Lidé přistáli na Měsíci. Bylo to něco neskutečného. V tomto věku jsem absolutně neřešil fakt, že celý projekt se zrodil z ješitnosti, a z touhy dostat se opět na první místo. A i kdyby, na tom není nic špatného. Koneckonců, pokud budou lidé závodit jen tímto způsobem, je to jedině dobře. Tak hluboký, filozofický fakt, jsem si uvědomil pochopitelně mnohem později.

Jak daleko jsme s přípravami cesty na Mars? A víme přesně, co nás na rudé planetě čeká?

Uplynulo 51 let a já se opět díval na přímý přenos. Ne, televize srovnávat nechci, i když bez té elektronkové by nebyly ty dnešní. Měsíc je v porovnání s Marsem za dveřmi. Dvě vteřiny na výměnu informace je zpoždění, při kterém se dá leccos opravit či zkorigovat. Ne však na Marsu, vzdáleném jedenáct světelných minut. Vše musí řešit počítač sondy, ihned, bez čekání. Představte si, že se před koly vozítka objeví trhlina v půdě. I kdyby operátor v řídícím středisku reagoval okamžitě, signál Stůj přijde až za 22 minut a beznadějně pozdě. Jistě, nic nového pod sluncem.

Naše planeta není nafukovací. Mars, náš budoucí domov

Já jsem však přemýšlel o něčem jiném. Viděl jsem jásající techniky v řídícím středisku v Houstonu a srovnával vzpomínky se současností. Určitě někteří z těch, kteří se tehdy, v tom roce 1969 radovali, ještě žijí a radují se znovu. Možná nechali vnuka trochu déle vzhůru, aby se mohl dívat. Vyhnali ho od počítače, který by zřejmě již sám utáhl celé řízení letu na Měsíc v té době. Třeba se vnouček zamyslí, až uvidí tleskajícího dědečka se zářícím zrakem, a možná mu bude i tiše závidět. Přistání na Marsu, to je toho. Nebo si uvědomí, že to je něco fantastického, umět se nadchnout. V každém věku. Třeba na tu půl století starou fotografii, z řídícího střediska, na kterou dědeček nedá dopustit, začne hledět jinýma očima.

 

Dnes, 17:31
Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku...
Dnes, 14:30
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 14:10
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 14:10
Sněmovna by podle poslanců SPD a Trikolóry měla vyzvat vládu k umožnění bezpodmínečného návratu dětí...
Dnes, 13:36
Fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu od disciplinární komise UEFA za...
Dnes, 13:25
Zažloutlé fotografie v albu po pradědečkovi. Počátek dvacátého století, a skupinka hasičů se založenýma rukama...
Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 11:15
"Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mne svírala. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Reklama