5 zaručených způsobů, jak vycházet s problematickými lidmi

1.12.2019
Lukáš Mucha

1. Neberte si nic osobně

Problémy druhých často nejsou problémy naše, patří jim. Nemůžeme vyhovět všem. Pokud vás někdo nemá rád, je to škoda, ale jediné, co můžete udělat, je – usmát se na něj. Své problémy si do vás projektují a nadále projektovat budou mnozí.

2. Zůstaňte v klidu

Jak se cítíme uvnitř, tak působíme na okolí. Když se dokážete upřímně usmát i při setkání s někým, s kým nerezonujete, cítíte se lehčeji a vstupujete do vnitřní rovnováhy. Mnozí lidé chodí po světě s hlavou svěšenou k zemi. Mějte při hovoru s lidmi hlavu vzhůru – pamatujte, že vaše tělo je vaše nevědomá mysl. Narovnejte záda, pomůže vám to nabýt sebevědomí.

Opakujete stále stejné chyby? Máme pro vás několik tipů, jak se jich příště vyvarovat

Konfrontace s druhými není řešením. Nezapomeňte, že síla leží uvnitř. Dýchejte lehce – jen buďte. Druzí chtějí, abyste reagovali tak, jak oni očekávají. S čímkoliv bojujete, to zároveň posilujete, tudíž odpor je ještě silnější. Zůstaňte uvnitř klidní – to vám pomůže vybudovat vnitřní sílu a rovnováhu a obtížný člověk přestane být obtížný.

Ve své podstatě problematičtí lidé neexistují; je to pouze vaše interpretace toho, co je problematické. Pro každého z nás je složitý někdo jiný. Vše ve vesmíru je založeno na rezonanci, na zákonu podobnosti – tudíž přitahujeme přesně to, čím sami jsme.

Nezabývejte se tím, na co nemáte vliv. Zbude vám více času a energie na to, co ovlivnit můžete

3. Podívejte se na věci z jiné perspektivy

Abyste byli schopni složitou situaci zvládnout, přestaňte se nad ní stále trápit a začněte ji vnímat zcela novým způsobem. To, čemu věnujete pozornost, sílí. Když uvidíte situaci z jiné perspektivy, pomůže vám to povznést se nad ni, přestat za ni obviňovat druhé a přesměrovat pozornost na to, co vám situace nabízí dobrého. Zeptejte se sami sebe: „Jakým způsobem mi tento člověk nastavuje zrcadlo?“

Mnozí lidé, které vnímáme jako problematické, nám v podstatě pomáhají najít naše pravé já. Umožňují nám vidět nevyřešená témata uvnitř nás. Pokud víte, že jste plně zodpovědní za své pocity a činy, potom je zřejmé, že druzí lidé pravou příčinou vašich problémů nejsou.

Prožijte svůj život děláním divných věcí s divnými lidmi. 50 motivačních citátů Ralpha Smarta

4. Vciťte se do druhých

Každý pocházíme z jiného prostředí. Empatie, což je schopnost vnímat pocity druhých, nás osvobodí. To, že víte, odkud druhý pochází; že dokážete rozpoznat, jak se cítí a jak vidí svět, vám umožní pochopit každou situaci. Když se naučíte nebrat sebe ani druhé tak vážně, zjistíte, že vlastně žádní obtížní lidé neexistují.

5. „Jedním uchem tam, druhým ven“

Nevracejte se znovu a znovu k tomu, co vám obtížní lidé říkají. Vesmír má pro každého nějakou práci. Problematičtí lidé jsou na planetě potřeba, neboť vám pomáhají spojit se s vaším pravým já. Příroda má smysl pro humor – a to je přesně to, co si potřebujete uvědomit, když potkáte složitého člověka.

Nemarněte čas sebelítostí. Místo toho vnímejte pozitivní maličkosti a učte se větší vděčnosti

Čím více přemýšlíte o lidech, kteří vás srážejí, omezují vás nebo vám ubližují, tím více se jimi sami stáváte. Když se upřímně usmějete, energie úsměvu projde nejprve skrze vás a poté přejde na druhé. Postoj, jaký zaujímáte k obtížným lidem, je klíčový – důležité je, jak budete reagovat. Nemůžete ovlivnit to, jak se druzí chovají – můžete ovlivnit pouze to, jak se zachováte vy sami.

Každý problematický člověk, kterého potkáte, je váš učitel. Jakmile obstojíte ve zkoušce a pochopíte to, co vás přišel naučit, už jej nebudete vnímat jako problematického. Tito lidé jsou pro vás problematičtí, neboť jsou pro vás zkouškou. Váš největší nepřítel je v podstatě váš nejlepší přítel.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Slova mají neskutečnou moc, vibrují. Nesmíte dát druhým možnost, aby jejich slova ovládla váš vnitřní stav. Klíčové je zůstat neutrální, abyste si dokázali opět navodit dobrou náladu a udrželi si vnitřní rovnováhu. Mnozí z vás se pohybujete v prostředí, kde je mnoho problematických lidí. Spojte se se spřízněnými dušemi, neboť problematičtí lidé vám berou mnoho radosti. To ovšem neznamená, že jsou negativní. Pouze mezi vámi není rezonance.

Pokaždé, když přemýšlíte o někom nepříjemném, ochuzujete se o okamžik blaženosti – poučte se z minulosti, ale nežijte v ní.

Zdroj: Ralph Smart – Žijme naplno (Feel Alive, 2014)Nepřehlédněte