Anglický sv. Eduard měl podobný osud jako náš sv. Václav. A přináší nevlídné počasí

Další fotky

Jeho osud je odrazem ranně feudálních bojů o vládu v zemi, v Anglii stejně jako u nás, kdy se ten, kdo usiloval o trůn, neštítil ani vraždy. Svátek sv. Eduarda připadá na 13. října a pokud je náhodou venku pěkně, tak jen výjimečně, náhodou a v rozporu s příslušnou pranostikou.

Král-mučedník se narodil kolem roku 962 jako nejstarší ze tří synů krále Edgara Mírumilovného z wessexské dynastie a jeho první manželky, která předčasně zemřela. Podle některých zpráv byla jeptiškou, kterou král svedl a možná se s ní ani neoženil. Když totiž bylo Eduardovi šest let, král se roku 964 oženil s Elfrídou, která se stala Eduardovou macechou. Byla považována za „zákonnou manželku“ a zřejmě si prosadila, že jejich syn Ethelred za zákonného dědice. Z toho lze usoudit, že Eduard byl pravděpodobně levoboček.

Svatý Václav jako patron českých zemí. Byl skutečně tak svatý, jak se o něm vykládá?

Když král Edgar roku 975 zemřel, bylo Eduardovi 13 let a nejdůležitější osobou v jeho životě byl jeho vychovatel, canterburský arcibiskup Dunstan. Ten prosadil, aby se novým králem stal právě Eduard, a to jako nejstarší králův syn. Eduardova vláda však začala špatnou předzvěstí. Na nebi se tehdy objevila kometa, což znamenalo v blízké budoucnosti válku a jiná neštěstí, tehdejším slovníkem řečeno „rozmanité poruchy“. I když dnes na zkázonosnost komet nevěříme, v každém případě následoval hladomor a došlo k občanské válce, kterou rozpoutali šlechtici mezi sebou.

Jak doputoval náš dobrý král Václav až do Ameriky? V koledě! Hlavně to však nebyl král

Dlouho netrvala ani Eduardova vláda. Za ne zcela jasných okolností zemřel 18. března 978 na hradu Corfe ve svých 16 letech během návštěvy u svého bratra Ethelreda a jeho matky, svojí macechy. Podle Anglosaské kroniky byl zabit u zámecké brány, a potom pochován bez jakýchkoli poct. Verze této legendy pocházející z doby kolem roku 1040 tvrdí, že předtím byl Eduard ještě mučen. Brzy po jeho mučednické smrti se začaly dít zázraky a canterburský arcibiskup Dunstan, jeho někdejší vychovatel, nechal převézt Eduardovy ostatky do Shaftesbury, kde byl pohřben v klášteře. Mučedníkem a světcem byl Eduard nazván roku 1008.

Vyvraždění Slavníkovců na Libici, krvavé, ale nutné. Aspoň podle Přemyslovců

Ve 12. století se v kronice objevují další podrobnosti a legenda o Eduardovi košatí. Tím, kdo stál v pozadí jeho vraždy, byla Edgarova nevlastní matka Elfrída, která chtěla získat trůn pro svého syna Ethelreda, což je logické. Když se Eduard vracel z lovu na hrad Corfe, Elfrída ho přivítala, podala mu číši medoviny, aby se občerstvil. Zatím co pil, jeden z pobočníků ho probodl dýkou. Eduard, který byl ještě v sedle, stačil koně ostruhami pobídnout, ale jedna noha se mu sesmekla, spadl ze sedla, noha mu uvízla ve třmenu a splašený kůň ho krvácejícího táhl po zemi a usmýkal. Kronika smířlivě dodává, že macechu potom trápily takové výčitky svědomí, že vstoupila do kláštera.

Svatý Diviš alias Saint Denis je oporou nejen Francie, ale všech křesťanů. Pomáhá třeba při psím kousnutí a migréně

Současní historikové mají tři různá vysvětlení toho, proč byl Eduard zabit. Podle první za jeho vraždou stáli šlechtici ve službách nevlastního bratra, ať už kvůli osobním sporům nebo přímo s úmyslem umožnit nástup svého pána na trůn. Podle anglického historika Stentona byl Eduard labilní mladý muž, který urazil mnoho důležitých osob a jehož výbuchy vzteku děsily všechny, kdo ho znali, zejména však členy jeho rodiny. Druhá varianta předpokládá, že vraždu svého nevlastního syna zosnovala Elfrída a zařídila také, aby vrahové nebyli potrestáni. Třetí jako viníka vidí Fifthereho, příslušníka té nejvyšší šlechty, kterého Eduard jako král vyhostil z neznámých příčin ze země a který se tak chtěl tomuto trestu vyhnout.

Král Knut se stal svatým proto, že šířil křesťanství na severu. Co má společného s knutou?

Historické pozadí této legendy zůstává ale i tak nejasné, jak tomu ostatně u legend, zvláště tak starých, bývá. Během 16. století, za vlády Jindřicha VIII., zakladatele protestantské anglikánské církve, došlo k rušením katolických klášterů, ale Eduardovy ostatky byly ukryty, aby nedošlo k jejich znesvěcení. Objeveny byly potom až roku 1931 a po jejich prozkoumání bylo potvrzeno, že patřily mladému muži, který zemřel stejným způsobem, jako se vypráví v legendě o sv. Eduardu. Ale to je také všechno.

Po Eduardově smrti na anglický trůn skutečně nastoupil jeho nevlastní bratr Ethelred zv. Nerozvážný (v tehdejší angličtině Unready, jako reakce na jeho jméno, které v překladu naopak znamená Uvážlivý). Ethelred nakrátko o svou vládu přišel během dánské invaze na přelomu let 1013/4 a zemřel o dva roky později ve věku 46 let. Zanechal po sobě ze dvou manželství celkem 12 dětí, mezi nimi i svého nástupce, Edmunda Železného (Ironside).

FOTO: Sv. Eduard

Sv. Eduard - Na obraze z 19. století nabízí Elfria Edwardovi-mučedníkovi číši medoviny, aniž by tušill, že se ho její sluha chystá zavraždit-wikipediaSv. Eduard - Hrad Corfe – wikipedieSv. Eduard - Svatyně svatého Edwarda v kostele sv. Edwarda mučedníka, Brookwood (2018) – wikipediaSv. Eduard - Vražda krále Edvarda – wikipedieSv. Eduard - Miniatura Edvarda-mučedníka (14. století) – wikipedia
Další fotky
Sv. Eduard - Penny ražená za Edwardovy vlády v Stamfordu v LincolnshireSv. Eduard - Velká pečeť opatství Shaftesbury, kde zůstaly Edwardovy relikvie až do anglické reformace – wikipedie

Jméno Eduard má u nás přes 8700 lidí, ale v poslední době není příliš oblíbené, věkový průměr jeho nositelů je 51 let. Nejvíce se vyskytovalo ve 40. a na začátku 50. let, např. roku 1946 je dostalo 215 novorozenců, zřejmě v souvislosti s křestním jménem prezidenta Beneše a na jeho počest. Pak následuje v dalších desetiletích pokles a po roce 2000 opět vzestup (např. 177 novorozených Eduardů v roce 2016). V podobě Edvard ho používá dalších 500 nositelů s věkovým průměrem 56 let.

Lidová pranostika nám na 13. října připomíná nepřívětivé počasí – „O svatém Eduardu déšť s větrem drží gardu.“

 

Dnes, 13:50
Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Veřejnost si...
Dnes, 13:25
Polévku, která se skutečně připravuje z ptačích hnízd, milují lidé v Asii, a to zejména...
Dnes, 12:13
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:13
Výběr základní školy je důležitý, dítě v ní stráví minimálně pět, maximálně potom dokonce devět...
Dnes, 11:15
Už několik tisíc let hledí egyptská sfinga do pouště. Možná, že to tehdy do pouště...
Dnes, 11:08
S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o...
Dnes, 10:11
Štěstí je důležitější než zdraví. Protože na Titanicu taky nikdo nebyl nemocný a jak tam...
Dnes, 09:39
Zájemci už mohou přihlásit své oblíbené stromy do jubilejního 20. ročníku ekologické ankety Strom roku....
Dnes, 04:00
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům...
Dnes, 04:00
Když v roce 1834 vyhořel Westminsterský palác, vyhlásili britští politici soutěž o nejlepší projekt nové...
Včera, 21:20
Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny...
Reklama