Bodláky na talíři. Artyčoky pečte, smažte nebo z nich připravte koláč. Navíc detoxikují

Na první pohled nevypadá artyčok moc jako jídlo, nejbližší příbuznými této rostliny jsou také bodláky. Když mu ale dáte šanci, překvapí vás jemnou, ale nezaměnitelnou chutí. Dopustit na artyčoky nedají Francouzi, kteří je považují za delikatesu. Kromě toho tento středomořský bodlák umí dokonale očistit tělo.

Dostat se k srdíčku

Přiznejme si hned na začátku, s artyčoky je trochu víc práce. Nejprve musíme odstranit nevábnou slupku, pod kterou se ale skrývá křehké křupavé hořko sladké srdíčko. Pupenec zhruba v jeho spodní třetině nařízneme a stonek ulomíme. Artyčok pak opatrně okrájíme, až se dostaneme k srdíčku. Z očištěného artyčoku poté vydlabeme chmýří. Artyčoky poté jeden po druhém dáváme do vody s citronem, na vzduchu totiž (podobně jako brambory) rychle hnědnou. Vodu nezapomeňte před vařením osolit a přidat lžíci olivového oleje. Jakmile dojde k varu, vypněte a nechte artyčoky dojít. Takto jsou připravené k dalšímu kouzlení a nebo je můžete hned sníst – ono namočené do rozpuštěného másla, majonézy nebo dipu z kapary nebo ančoviček budou chutnat samy o sobě božsky.

olivy

Sedm oliv denně omladí a posílí srdce. Pozor ale na ty černé

Pečené, restované, na pizze nebo v koláči

Jako přílohu k masu můžeme použít restovaný artyčok na oleji s šalotkou, nadrobno nakrájenou mrkví, celerem, česnekem a dochucený tymiánem nebo rozmarýnem. Neméně dobrou volbou je artyčoky zapéct například v rajčatové omáčce. Použít na ni můžete konzervu krájených rajčat, čerstvý tymián, sůl pepř, česnek a restovanou šalotku. Vydlabané artyčoky si přímo říkají o naplnění. Ať zvolíte parmezán nebo jiný tvrdý sýr, nešlápnete vedle.

kapary

Středomořská lahůdka pro gurmány. Kapary jako chuťovka i afrodiziakum

Italové milují artyčoky na pizze. Často používají nakládané, ale čerstvé budou chutnat zaručeně lépe. Francouzi zase dávají přednost slaným koláčům. Co třeba křehký koláč se špenátem, artyčoky a mozzarellou ve smetanové směsi s žervé a vejci?

Na trávení, libido i ekzém

Kromě své nenapodobitelné chuti se práce s artyčoky vyplatí i kvůli zdraví. Tyhle bodláky se totiž dají bez přehánění nazvat přírodními antioxidanty a mají i spoustu dalších léčivých účinků. Díky vysokému obsahu vitamínu C, kyseliny listové, hořčíku, železu a draslíku a hlavně látky zvané cynarin, čistí krev a detoxikují játra a žlučník. Pomáhají s trávením a utlumují dráždivý trakčník. Už Egypťané a staří Řekové a Římané využívali artyčoky k podpoření sexuální výkonnosti, ale i jako prostředek pomáhající početí.

FOTO: Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří

Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří - ArtyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - pizzaArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčok
Další fotky
Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčok

Kromě toho, že artyčoky snižují hladinu cukru v krvi a jsou doporučovány diabetikům, umí snižovat i cholesterol. Podporují produkci trávicích enzymů, což ocení slinivkáři a působí protialergicky, což se využívá při léčbě ekzémů.

 

Dnes, 23:13
Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u středočeských záchranářů....
Dnes, 16:30
Pozůstatky slovenského kláštera Mariánská Čeľaď, které jsou ukryté v lese nedaleko obce Veľké Lovce, jsou...
Dnes, 14:33
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:33
Intenzivně voní, skvěle vypadá i chutná. Můžeme ji pěstovat na zahradě i v květináči.
Dnes, 11:30
Zámek Horní Libchava nacházející se nedaleko České Lípy sice patří mezi méně známé zámky, zcela...
Dnes, 10:00
Kokedama neboli mechová koule, je japonský způsob pěstování rostlin v mechovém balu. V mechové kouli...
Dnes, 07:47
Víra má, to je most, stavěnej z pavučin, a i když je do pláče, tak...
Včera, 18:22
Letošní dvousté jubileum první dámy naší literatury nás nenechává na pochybách, kým Božena Němcová byla...
Včera, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Včera, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Včera, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Reklama