Bodláky na talíři. Artyčoky pečte, smažte nebo z nich připravte koláč. Navíc detoxikují

Na první pohled nevypadá artyčok moc jako jídlo, nejbližší příbuznými této rostliny jsou také bodláky. Když mu ale dáte šanci, překvapí vás jemnou, ale nezaměnitelnou chutí. Dopustit na artyčoky nedají Francouzi, kteří je považují za delikatesu. Kromě toho tento středomořský bodlák umí dokonale očistit tělo.

Dostat se k srdíčku

Přiznejme si hned na začátku, s artyčoky je trochu víc práce. Nejprve musíme odstranit nevábnou slupku, pod kterou se ale skrývá křehké křupavé hořko sladké srdíčko. Pupenec zhruba v jeho spodní třetině nařízneme a stonek ulomíme. Artyčok pak opatrně okrájíme, až se dostaneme k srdíčku. Z očištěného artyčoku poté vydlabeme chmýří. Artyčoky poté jeden po druhém dáváme do vody s citronem, na vzduchu totiž (podobně jako brambory) rychle hnědnou. Vodu nezapomeňte před vařením osolit a přidat lžíci olivového oleje. Jakmile dojde k varu, vypněte a nechte artyčoky dojít. Takto jsou připravené k dalšímu kouzlení a nebo je můžete hned sníst – ono namočené do rozpuštěného másla, majonézy nebo dipu z kapary nebo ančoviček budou chutnat samy o sobě božsky.

olivy

Sedm oliv denně omladí a posílí srdce. Pozor ale na ty černé

Pečené, restované, na pizze nebo v koláči

Jako přílohu k masu můžeme použít restovaný artyčok na oleji s šalotkou, nadrobno nakrájenou mrkví, celerem, česnekem a dochucený tymiánem nebo rozmarýnem. Neméně dobrou volbou je artyčoky zapéct například v rajčatové omáčce. Použít na ni můžete konzervu krájených rajčat, čerstvý tymián, sůl pepř, česnek a restovanou šalotku. Vydlabané artyčoky si přímo říkají o naplnění. Ať zvolíte parmezán nebo jiný tvrdý sýr, nešlápnete vedle.

kapary

Středomořská lahůdka pro gurmány. Kapary jako chuťovka i afrodiziakum

Italové milují artyčoky na pizze. Často používají nakládané, ale čerstvé budou chutnat zaručeně lépe. Francouzi zase dávají přednost slaným koláčům. Co třeba křehký koláč se špenátem, artyčoky a mozzarellou ve smetanové směsi s žervé a vejci?

Na trávení, libido i ekzém

Kromě své nenapodobitelné chuti se práce s artyčoky vyplatí i kvůli zdraví. Tyhle bodláky se totiž dají bez přehánění nazvat přírodními antioxidanty a mají i spoustu dalších léčivých účinků. Díky vysokému obsahu vitamínu C, kyseliny listové, hořčíku, železu a draslíku a hlavně látky zvané cynarin, čistí krev a detoxikují játra a žlučník. Pomáhají s trávením a utlumují dráždivý trakčník. Už Egypťané a staří Řekové a Římané využívali artyčoky k podpoření sexuální výkonnosti, ale i jako prostředek pomáhající početí.

FOTO: Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří

Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří - ArtyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - pizzaArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčokArtyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčok
Další fotky
Artyčoky dodají jídlům závan Středomoří - artyčok

Kromě toho, že artyčoky snižují hladinu cukru v krvi a jsou doporučovány diabetikům, umí snižovat i cholesterol. Podporují produkci trávicích enzymů, což ocení slinivkáři a působí protialergicky, což se využívá při léčbě ekzémů.

 

Včera, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Včera, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Včera, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Včera, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Včera, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
23.1.2021
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Reklama