Březen nám vykouzlil první byliny. Znáte jejich využití

Další fotky

Již nastal ten pravý čas, na první sběry divokých bylinek. Po zimě se nám příroda opět probudila a začíná rozdávat radost nejen teplejším počasím, ale hlavně pestřejším talířem. Divokých bylin se totiž můžeme nabažit již teď v březnu. Dodají nám spoustu vitamínů a pročistí organismus.

Sedmikráska

Tato malá něžná květinka vylézá na svět jako jedna z prvních. Jsou plné minerálních látek, tříslovin a obsahuje spoustu vitamínu C. Působí protizánětlivě a hojivě. Čaj z květů sedmikrásek pročistí organismus a používá se při zánětech ledvin nebo močových cest. Sedmikráska se dá skvěle využít i v kuchyni. Čerstvé květy můžeme přidat do zeleninových i ovocných salátů, polévek nebo květy jen tak nasypat na chleba s máslem.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Kopřiva

Všichni ji známe a větší část roku ji spíše proklínáme, ale její mladé výhonky jsou velice prospěšné pro naše zdraví. Kopřiva je oblíbená pro její léčebné a detoxikační účinky. Působí především na posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle. Pomáhá při léčbě bakteriálních a virových onemocnění. Díky vysokému obsahu železa se dá využít ve velkém psychickém vypětí a únavě. Její využití je ale pestřejší, dá se přidávat do jídel a je z ní skvělý špenát. Osobně si nedokážu představit velikonoční nádivku bez kopřivy. Při využití v kuchyni se doporučuje lístky spařit teplou vodou, aby se nám lépe krájela a nepopálila nás.

Jarní detox pro vaše zuby. Vybělí je mrkev, kokosový olej, či prášek do pečiva?

Podběl

Vykoukne ze země hned jak sleze první sníh. Pokud jste si ze zimního období odnesli pozůstatky kašle, tak podběl vám ho pomůže bezpečně vyléčit. Najdete ho na převážně vlhkých písčitých místech, u vody, na loukách nebo v příkopech. Podběl je skvělý na uvolňování hlenů, je potopudný, usnadňuje odkašlávání a má protizánětlivé účinky. Čaj z podbělu dokáže zmírnit astma a jeho účinky mají dobrý vliv na horní cesty dýchací. V lidovém léčitelství se doporučuje výluh z podbělu na záněty žil nebo obtížně se hojící rány.

Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

Bršlice

Tato rostlina dostala lidový název Bršlice kozí noha podle tvaru listů. Sbírá se především oddenek a listí, které se využívá na obklad nohou při dně (dna = velmi citlivý a zarudlý otok kloubů). Bršlice roste snad na každé zahrádce a většina z nás ji vnímá jen jako plevel. Dá se ale používat i na přípravu pesta, přidává se do špenátů nebo salátu a můžeme z ní připravit i velmi chutnou polévku. Můžeme ji přidat i do sekané nebo karbanátků, jako náhradu majoránky.

FOTO: Březen vykouzlil první byliny

Březen vykouzlil první byliny - SedmikráskaBřezen vykouzlil první byliny - PodbělBřezen vykouzlil první byliny - koprivaBřezen vykouzlil první byliny - SedmikráskaBřezen vykouzlil první byliny - Podběl
Další fotky
Březen vykouzlil první byliny - BršliceBřezen vykouzlil první byliny - 6_kopřiva
Dnes, 15:35
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Dnes, 13:25
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Dnes, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Dnes, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Dnes, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
Včera, 16:55
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
Včera, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Včera, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Včera, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Včera, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Reklama