Chcete si více vychutnat přítomný okamžik? Poznejte rozinkovou meditaci

17.2.2020
Lukáš Mucha
Další fotky

Co je vlastně meditace?

Meditace je v podstatě pohledem do vlastního nitra. Osobě, která medituje, tato technika umožňuje dosáhnout většího duševního klidu, omezit stres, lépe se koncentrovat, pociťovat pozitivní emoce a získat sebedůvěru. Meditace je způsob, jak přinést trochu klidu do duše.

Chcete se cítit duševně i tělesně lépe. Meditujte!

Meditace s předmětem

Meditace s předmětem vychází z toho, že se soustředíme na určitou věc. Může to být židle, obraz, květina nebo třeba svíčka. Podstatou je zaměřit na daný předmět veškerou pozornost a prohlížet si ho do nejmenšího detailu: jeho barvy, přechody od jednoho odstínu k druhému, jeho tvar, materiál a podobně. Tato meditační forma nám pomáhá lépe si uvědomovat, co nás v daném okamžiku obklopuje, ono „tady a teď“. Učí nás, jak si každý přítomný okamžik více vychutnat.

Jezte a pijte, po smrti není rozkoše. Žijte vědomě a naučte se vychutnat si přítomný okamžik

Zkuste si meditaci s rozinkou. Cvičení vám zabere jen 5 minut a postupovat můžete následovně:

  • Posaďte se pohodlně na židli, vezměte si do dlaně rozinku a zavřete oči.
  • Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.
  • Držte rozinku mezi prsty. Jak vnímáte její strukturu? Je skutečně suchá a tvrdá, nebo spíše měkká? A je opravdu tak vrásčitá?
  • Stále mějte zavřené oči a dejte si rozinku až k nosu. Cítíte něco, nebo toto sušené ovoce už nijak nevoní?
  • Teď oči otevřete a rozinku pozorujte. Jaký má tvar? Je pěkně kulatá, nebo spíše oválná? A jakou má barvu?

Nevíte jak naložit se samotou? Naučte se vědomému bytí

  • Postupujte etapu po etapě a soustřeďte se na každou z nich. Poté, co jste otevřeli oči, se můžete ještě znovu zaměřit na vůni. Zapojte všechny vaše smysly a vnímejte na rozince každičký detail.
  • Pokud chcete, můžete ji vložit do úst. Ale nekousejte ji, pouze objevujte pocit, který vám přináší. Cítíte její sladkou chuť? Nyní ji rozkousejte. Jak byste teď popsali její strukturu? A jak chutná uvnitř?
  • Až nastudujete každý detail rozinky, můžete ji spolknout.
  • Zůstaňte ještě chvilku sedět a klidně dýchejte. Ověřte si, zda chuť rozinky stále přetrvává v ústech.

Tip: Meditovat můžete samozřejmě i s jinou potravinou, třeba s kostičkou čokolády nebo burským oříškem. Vyberte si něco, co máte rádi.

FOTO: Rozinková meditace

Rozinková meditace - orechyRozinková meditace - rozinkyRozinková meditace - orech liskovyRozinková meditace - ovoceRozinková meditace - ovoce
Další fotky
Rozinková meditace - mandle orechyRozinková meditace - arasidy buraky orechRozinková meditace - orech vlasakRozinková meditace - čokoláda lindtRozinková meditace - rozinky


Nepřehlédněte