Hodnoty
Jistě už jste někdy měli z krve vyšetřeny hladiny cholesterolu – ve výsledcích se můžete setkat s pojmem celkový cholesterol (normální hodnota do 5 mmol/l), a potom lze stanovit zvlášť hladinu LDL cholesterolu (má být maximálně 3 mmol/l – ale u osob ve vysokém kardiovaskulárním riziku ještě nižší – třeba po infarktu, mrtvici, při cukrovce atd.), hladinu protektivního HDL cholesterolu i hladinu TAG neboli triacylglycerolů – jednoduchých tuků (nemá přesahovat 1,7 mmol/l). Z krve se dají stanovit další položky lipidového metabolismu, o těch třeba zase příště.
Z výzkumu IKEMu v letech 200-2001 vyplynulo, že 70 % české populace má vyšší než normální hladinu cholesterolu v krvi. A v současnosti to o mnoho lepší nebude, když mám soudit dle výsledků i u mladých a štíhlých zdravých jedinců, kteří přichází ke mně do lékařské ordinace. Kde se asi stala v našem moderním životním stylu chyba?
Proč je vysoký?
Jak jsme už řekli – vyšší cholesterol v krvi může pocházet z části z naší stravy – především z živočišných zdrojů. Vyšší konzumace především nenasycených tuků může zvyšovat cholesterol – tuky jsou totiž v krvi přenášeny cholesterolovými částicemi, takže když jíme hodně tuků, vyrábí tělo více cholesterolu.
Jsou ale i určité geneticky podmíněné dispozice, které zapříčiňují takzvanou familiární hypercholesterolémii – u ní zcela nebo částečně chybí na buňkách receptory pro LDL částice. Čili když někdo říká, že má cholesterol po mamince, může mít pravdu. V takovém případě je zhoršené odbourávání LDL cholesterolu. Ale i nadměrná konzumace cukru je špatná – z nadbytečného cukru si tělo totiž vytvoří tuk!
Jak ho snížit?
Vysoký cholesterol nebolí, ale následky už cítit jsou… Cholesterol je jen jeden dílek skládačky zdravých cév. Teď už ale jistě jasně chápete, že snížení cholesterolu v krvi nedosáhneme pouhým umírněným příjmem tuků ve stravě – daleko účinnější a logičtější je dodržovat celkový zdravý životní styl.
Ve stravě mít přiměřené množství převážně rostlinných olejů, omezit konzumaci nasycených tuků, jíst málo jednoduchého cukru, málo průmyslově zpracované potravy.
Přidejte do stravy vlákninu – i ta dokáže snížit vstřebávání cholesterolu. Je potřeba nekouřit, vyhýbat se stresu, dostatečně se hýbat (pohyb zvyšuje HDL), zbavit se nadváhy a obezity.
Pokud se pomocí úpravy životosprávy nedaří cholesterol snížit a lékař zjistí, že máte vysoké kardiovaskulární riziko, může vám předepsat účinné léky. Těch je celá řada, nejběžnější jsou statiny.
Pokud nefungují nebo je pacient nesnáší, může lékař předepsat ezetimib, fibráty, pryskyřice i monoklonální protilátky.
Zdroj: autorský článek