• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Detox 2. Poradna doktorky Skulínkové

  6.4.2024
  Kristina Skulínková

  Dnes budeme pokračovat v tématu očisty organismu, které jsme v předchozím díle otevřeli.

  Intoxikace detoxikátory

  Jak jsme se minule zamysleli, jakási potřeba očisty nezní úplně zbytečně, leč stejně jako v jiných lukrativních odvětvích lidského zájmu, i zde bují leckdy nekalý byznys. Ono když víme, že nevedeme dokonalý životní styl a zrovna nás přepadnou výčitky svědomí nebo se chceme začít cítit lépe, často sáhneme po nějakém „jednoduchém“ řešení. A někdy čím je dražší, tím více mu věříme a máme pocit, že pro sebe děláme hodně.

  Čekáme, že kouzelný odvar, pilulka, pralesní rostlina nebo zředěné Savo udělá práci za nás a my po se jejich užití budeme cítit skvěle, lehce a naše tělo bude zářit. Nechci tvrdit, že všechny přípravky slibující detox jsou špatné, ale především bych chtěla apelovat na bezpečnost! Předtím, než začnete užívat jakýkoli zázrak, ujistěte se, že vám nemůže uškodit. Zvláštní věc také je, že ač bereme bylinky jako něco přírodního a tudíž neškodného, nemusí to tak být. Vždyť se užívají právě proto, že náš organismus ovlivňují, čili i jejich přehnaná koncentrace může mít nežádoucí vliv. Nehledě na to, že kvalita některých „přírodních“ přípravků je nedobrá – opakovaně bylo prokázáno, že buď obsahují dávky několikanásobně převyšující žádoucí hranici, nebo naopak neobsahují skoro nic v porovnání s deklarovaným množství, nebo jsou kontaminovány dalšími škodlivými substancemi.

  Doplňky stravy holt nepodléhají kontrole jako léčiva, čili kupujeme zajíce v pytli. Když už se rozhodnete investovat do nějakého doplňku stravy, ověřte si jeho kvalitu. I jejich výrobci si totiž mohou udělat atesty kvality a ty pravidelně obnovovat.

  Restart a odlehčení

  Jak už jste si všimli, jsem zastáncem jednoduchosti. Když se chceme pročistit – ať už na jaře nebo kdykoli v průběhu roku, navrhuji udělat to co nejpřirozenějším způsobem. Většinou moc dobře víme, co nám škodí a co neděláme optimálně, takže navrhuji udělat si očistnou výzvu ve smyslu, že se budeme snažit být chvíli vzorní. Řekněte si třeba, že následující tři nebo čtyři týdny budete jíst pravidelně, nebudete se přejídat, nebudete jíst na noc, budete jíst pomalu, vědomě a dobře u toho žvýkat. Vysadíte sladkosti, nebudete sladit čaj a pít slazené nápoje, nebudete kupovat polotovary a konzervy. Ideálně budete jíst jen domácí stravu, u které je kvalita zaručená.

  Můžete si dát „suchý“ měsíc – úplně bez alkoholu. Můžete vynechat kávu. Omezit ve stravě jednoduché sacharidy – to znamená, že kromě čokolád, sušenek a dalších sladkostí se nebudete cpát bílým pečivem. Naopak zařadíte více vlákniny – celozrnných obilovin, zeleniny, luštěnin i ovoce. Můžete si dát měsíční půst od masa, jako to dělali naši předkové. Soustřeďte se na dostatečný pitný režim – vypijte kolem 1,5 až 2 litrů neslazených tekutin denně. Zaměřte se na svůj spánek – ukládejte se včas a v pravidelnou dobu. A celkově více odpočívejte, nepřepínejte síly a nevytvářejte tak další zbytečný stres.

  Příště se podíváme ještě na detox hlavy i nějaké ty byliny, které nám mohou být nápomocné.

  Autorský text  Nepřehlédněte