Michal David: Hudba je můj život

Po několika měsících prožitých na ostrově Tenerife se Michal David vrátil zpět do Čech. Mimo jiné proto, aby vystoupil na on-line streamu Leoše Mareše. Doufá, že díky očkování pandemie ustoupí a bude moc konečně uspořádat koncerty, které plánoval ke svým loňským 60. narozeninám. Mezitím si užívá dočasného důchodu a nestěžuje si. Velkou díru v duši kvůli své dceři Michaele, která zemřela před dvaceti lety, má ale pořád.

FOTO: Michal David

Michal David - Michal DavidMichal David - Michal DavidMichal David - Michal DavidMichal David - Michal DavidMichal David - Michal David
Další fotky
Michal David - Michal David

Jak se máte a co právě teď děláte?

Před nedávnem jsem se vrátil z ostrova Tenerife, kde jsem strávil několik měsíců. Bohužel pro nás muzikanty teď není žádné uplatnění, tak jsem tam připravoval on line koncerty, jejich dramaturgii a tak. Jeden už jsem absolvoval v dubnu v divadle Broadway.

Jak bylo na Tenerife, který je vaším druhým domovem?

Počasí okolo 22 ⁰C, panuje tam příjemné podnebí a nejsou tam tak velké restrikce jako u nás v ČR. Musí se tam povinně nosit roušky i na ulici a v restauraci smíte sedět jen po čtyřech u stolu při padesátiprocentní obsazenosti. Také je tam zavřena asi polovina hotelů a restaurací a je tam velmi málo turistů.

Jak prožíváte epidemii?

Jako každý. Čekám, až se všichni proočkujeme a pandemie ustoupí.

Zvládá vláda v této situaci svou úlohu?

Nevím, zda myslíte českou vládu, nebo španělskou. Každopádně i tady je občas chaos a nesmyslné zákazy. Bohužel si myslím, že není vláda na světě, která by pandemii zvládala bez chyb.

Muzika mne nikdy nepřestala bavit, říká Michal David

Co byste jí poradil?

Nejsem oprávněn v takové situaci někomu radit. Ale kdyby se lépe koordinovalo očkování, tak by to prospělo jistě nám všem. Ale ono se to každému lehce říká. Nevím, jak bych si s tím poradil, kdybych byl v čele vlády. Je to těžké. Ale mohu vám říci, že například v Británii mají daleko těžší podmínky lockdownu, než u nás. Mám v Edinburgu tetu, která nesmí opustit byt dál než na pět kilometrů. Bohužel syny a vnuky má 15 kilometrů od svého bydliště, tak je již půl roku neviděla osobně. Pouze po skypu.

Kdy jste se vrátil do Čech?

29. dubna jsem byl hostem On-line streamu Leoše Mareše. Takže jsem se vrátil do České republiky 27. dubna.

Jaké bylo vystoupení na On-line streamu Leoše Mareše?

Bylo to něco jiného. Taky jsme si zazpívali trochu jinak s Honzou Bendigem a Monikou Bagárovou. Trochu jsme předělali píseň Největší z nálezů a ztrát. U Leoše jde vždy o Show.

 Myslíte si, že se už dočkáte velkých koncertů, které jste vloni chystal k oslavě svých 60. narozenin?

Věřím tomu, že ano. Nevím, zda to půjde ještě letos, ale příští rok věřím, že již určitě proběhnou.

Jaké to je být šedesátník?

Užívám si jakéhosi předčasného nebo dočasného důchodu. Nestěžuji si. :)))))

Co považujete za vrchol své kariéry?

Asi to, jak dlouho se držím na špičce popmusic. Je to již více jak 40 let a to je velký dar.

V Průhonicích se slavil příchod Vánoc hudbou i zpěvem. Co nám prozradil Michal David?

A co bylo naopak nejtěžší?

Asi ta pauza po 90. roce. To jsem čtyři roky nevystupoval a měl jsem velký úvěr na mé nahrávací studio, který jsem musel splatit. Bylo to těžké období a velká životní zkouška.

Kdybyste mohl vrátit čas, udělal byste něco ve svém životě jinak?

Určitě ne. Vše dělám vždy s tím nejlepším úmyslem a vědomím.

Co vám dává hudba?

Hudba je můj život. Nic jiného neumím. Tak že všechno.

Jakou hudbu máte nejraději?

Budete se divit, ale jazz, nebo jazzrock. V posledních letech si rád dopřeji i klasiku. Bacha, Haydena, Händela, Mozarta, Beethovena.

Dokážete psát hudbu pro teenagery, velké muzikály a jste slavný i jako výborný jazzmann. Jak zvládáte takhle velký žánrový rozptyl v hudbě?

Jde jen o to, na co se v tu chvíli naladíte. Jen přehodíte výhybku. O žánr nejde.

Velký rozptyl máte i v lidech, se kterými spolupracujete. Mimo jiné například s „punkáčem“ Lou Hagen Fanánek tvoříte autorskou dvojici, kdy vy skládáte hudbu a on píše texty pro řadu úspěšných muzikálů. Není to až paradoxní?

Ve světě je to naprosto běžné. Dokonce ortodoxní rockeři nahrávají často kytary, nebo bicí popíkům. Bohužel toto zavedli u nás kritici ještě v osmdesátkách. Je smutné, že se jim tehdy povedlo nás rozdělit. Ale dnes to naštěstí již nikdo neřeší.

Lou Fanánek Hagen: Chci, aby se to brzy zlomilo a my mohli zase hrát!

V dokumentu Michal David – žít tak, jak se má, vystupuje řada hudebních profesionálů z branže, kteří vás chválí, zatímco hudební kritika k vám příliš nakloněná není. Jak si to vysvětlujete a jak na to reagujete?

Byl jsem talentovaný mladý jazzman, který zběhl k popíku. To mi nemůžou zapomenout.

Máte narozeniny 14. července stejně, jako je měl Karel Gott. Vzpomínáte na něj někdy?

Často na něho vzpomínám a samozřejmě v den mých narozenin vždy. Zavolám aspoň Ivance Gottové, když už nemůžu popřát jemu.

Pocházíte z cirkusové rodiny Kludských. Co to pro vás znamená?

Mám v sobě geny, které potřebujete k práci na jevišti. To je něco, co není jen tak.

V dětství jste prožil rok v klášteře v Itálii. Jaké to bylo?

Bylo to skvělé. Měl jsem tam super spolužáky. Většinou děti diplomatů, nebo vyslanců mnoha států. Hodně jsme si rozuměli.

Vaše žena bývala špičkovou tenistkou. Jak se to projevuje na vašem soužití? Snaží se vás třeba inspirovat ke sportu a aktivnímu pohybu?

Sport a muzika si jsou v mnohém podobné. Cesty, hotely, tréninky, odříkání, tisíce hodin strávených hraním. Tak že to chápe.

Jedna z vašich největších životních tragédií byla ztráta dcery Michaely zemřela v 9 letech na leukemii. Už je to přes 20 let. Jak jste se tím srovnal?

S tím se nikdy nesrovnáte. Jen se s tím nějak naučíte žít. Čas hodně pomáhá. Ale máte strašně velkou díru v duši.

Václav Neckář: Nic pozitivního na „koronavirové době“ neshledávám

Bude z vašeho vnuka Sebastiana také muzikant?

Myslím, že né. Tíhne víc ke sportu. Tenis, basket, golf a tak. I když ho nejvíc baví počítač. Chtěl by být youtuberem. :)))))

Co byste si nejvíc ze všeho teď přál?

Hlavně aby skončil už ten Covid a mohli jsme zase svobodně žít. Koncertovat, chodit s přáteli do restaurací či kaváren. A pokud možno bez roušek. :))))))

 

Michal David

Narodil se 14. července 1960 v Praze.

Vlastním jménem Vladimír Štancl.

Pochází ze slavné cirkusové rodiny Kludských. Jeho maminka Edita Štanclová byla za svobodna Kludská, jeho teta Dagmar Kludská je populární kartářka a spisovatelka. Také je příbuzný s rodinou Kočkových, která provozuje pouťové atrakce a kolotoče.

Ještě na pražské konzervatoři, kde kromě hry na piano studoval také skladbu, založil jazzovou formaci Čtyři a na 6. Pražských jazzových dnech v roce 1978 získal již ve svých šestnácti letech ocenění Hudebník roku.

Týž den a na stejném místě dostal od producenta Františka Janečka nabídku hrát v jeho skupině Kroky, kde vystupoval společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou. Začátkem 80. let prorazil s písní Nenapovídej a stal se jedním z největších popových idolů té doby. K dalším jeho hitům patřily například písně Nonstop, Discopříběh, Každý mi tě lásko závidí nebo Pár přátel. Jeho hudba zní také v divácky velmi úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, a Discopříběh 1 a 2.

Po revoluci ho jako prominenta předchozího režimu čekal ústup do ústraní. K návratu na výsluní mu mimo jiné pomohlo i to, že vítězný hokejový tým na zimní olympiádě v japonském Naganu v roce 1998 poslouchal během zápasů v kabině právě jeho hity.

Kromě vlastní tvorby skládal a skládá i pro další interprety, například pro Helenu Vondráčkovou píseň Dlouhá noc. Ve dvojici s frontmanem punkové skupiny Tři sestry Lou Fanánkem Hagenem vytvořili úspěšnou autorskou dvojici, která je podepsána pod řadou muzikálů. David k nim skládá hudbu a Hagen píše texty.

V roce 2010 při oslavě 50. narozenin vyprodal O2 Arénu pro 18 tisíc diváků. Minulý rok chystal k 60. narozeninám a 40 letům na hudební scéně dva velké koncerty opět v O2 Aréně, nicméně musely být přeloženy na červen 2021.

Je ženatý s bývalou tenistkou Marcelou, rozenou Skuherskou (* 1961). Má dvě děti, dceru Kláru a s jednou ze svých fanynek nemanželského syna Petra. Mladší dcera Michaela mu v 10 letech zemřela na na leukemii.

Má několik stříbrných a bronzových Slavíků a v roce 2018 získal od prezidenta Miloše Zemana Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury.

 

Michal David – žít tak, jak se má

Koncem března letošního roku měl premiéru osmdesát minut dlouhý dokumentární film Jindřicha Procházky primárně věnovaný loňským 60. narozeninám tohoto umělce, který má řadu vášnivých fanoušků i odpůrců. Zatímco jedni jsou unešeni jeho hudebními schopnostmi, druzí kritizují jeho vkus i charakter. Nicméně snímek, kterým provázel Davidův kolega Lou Fanánek Hagen a který mapuje jeho kariéru i soukromý život včetně tragédie s dcerou Michaelou, toho večera k televizním obrazovkám přilákal téměř milion diváků.

Zdroj: Wikipedie, vlastní investigace

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama