7℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Jeho proroctví nás děsí. Nostradamus však může mít pravdu. Když ji chceme vidět

Další fotky

Francouzský lékař a věštec Michel de Nostredame zvaný Nostradamus (14. 12. 1503 – 2. 7. 1566) sepsal před téměř pěti sty lety sadu proroctví, tzv. Centurií, která jsou od té doby předmětem neutuchajícího zájmu odborníků i veřejnosti. Možná v nich vyvěštil Hitlera, útok na WRC i konec světa. Opravdu?

Reklama

Podívejme se na pár fakt:

 • O dětství Michela se toho moc neví. Otec byl obchodník s obilím a církevní notář a na své početné potomky zřejmě neměl moc času. Někdy se uvádí, že Michelovi se obzvlášť věnoval dědeček z matčiny strany a vzdělával ho. Rodina měla původně židovské příjmení, ale několik let před Nostradamovým narozením konvertovala ke křesťanství a přijala křesťanské jméno „Nostradame“.

Děsivá věštba o zkáze Prahy. Zničí hlavní město v roce 2019 velká hořící koule?

 • Michel sám toužil po vzdělání a v patnácti letech nastoupil na Avignonskou univerzitu, ale studium nedokončil, protože se přestalo vyučovat kvůli propuknutí morové epidemie. Osm let pak cestoval, poznával vlastnosti bylinek a snažil se z nich udělat léky.
 • Roku 1529 začal navštěvovat univerzitu v Montpellier, aby získal lékařský diplom. Byl však vyloučen, protože se zjistilo, že byl lékárníkem, což stanovy univerzity nedovolovaly.

Její cena se penězi vůbec vyjádřit nedá. Svatováclavská koruna a jedno proroctví

 • Kolem roku 1530 se přestěhoval na tři až pět let do Agen a stal se léčitelem, protože za lékaře považován být nemohl. Zde se také oženil a založil rodinu. O manželku, syna a dceru však přišel roku 1534 při epidemii, patrně morové, což jím hluboce otřáslo. Pak cestoval po Francii a vyměňoval si poznatky s mnoha tehdejšími učenci a lékaři.
 • V roce 1545 se objevil mor v Marseille a v dalších městech. Nostradamus se aktivně zúčastnil léčení a zaváděl až překvapivě na svou dobu účelné metody. Nechával pohřbívat mrtvá těla, která zůstávala během epidemií na ulicích nebo v domech. Dbal na hygienu – což v té době nebylo vůbec obvyklé – mytí rukou před jídlem, používání výhradně čisté vody, chránit si ústa a nos. Rovněž zakazoval nemocným pouštět žilou, protože tento úkon, oblíbený ještě po několik století, je spolu s nemocí vyčerpával.

Nové město pražské slaví. Před 670 lety ho založil Karel IV. kvůli věštbě. Co říkala?

 • Roku 1547 se usadil v Salon-de-Provence, v domě, který stojí dodnes. V té době se oženil s bohatou vdovou jménem Anne Ponsarde, s níž měl šest dětí – tři dcery a tři syny. V pracovně svého domu se v noci uváděl do jakýchsi stavů, kdy intenzivně prožíval psychické blaho a měl prorocká vidění, která zapisoval. Jeho nejznámější dílo má název „Staletí“ (Centurion, 1555), které církev roku 1781 zakázala, protože prorokuje pád papežství.
 • Za jeho nejznámější splněnou věštbu je považována předpověď tragického úmrtí Jindřicha II. Francouzského (1519 – 1559), který zemřel na následky zranění utrženého při turnaji, kdy tříska z dřevce nešťastnou náhodou prošla hledím jeho přilby a zasáhla ho do oka a do mozku.

Plameny spolknou Petřín a ten se zřítí do Vltavy. Děsivá věštba o zkáze Prahy se má vyplnit na prvního máje

 • Podle různých vykladačů Nostradamus předpověděl kde jakou tragickou historickou událost – světové války, útok 11. září 2001 na WTC v New Yorku, samozřejmě i konec světa, zkázu naší stávající civilizace a naposledy nyní i požár katedrály Notre Dame v Paříži.
 • Bohužel příslušné předpovědi je možné v Nostradamových proroctvích dohledat až zpětně, teprve poté, co k daným událostem dojde. Nemohou tedy sloužit jako jasné varování, ani pomoci některé takové tragické události zabránit.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

 • Je tomu tak proto, že Nostradamus svá proroctví nejenže sepsal ve staré provensálštině, dnes mrtvém jazyku, jehož některá slova zůstávají co do překladu nejasná, ale také používal různé šifry, dobové narážky a obrazná vyjádření. Za „mladého lva“ tak třeba můžeme považovat jakéhokoliv mladého panovníka, kterého uznáme za vhodné. Podobně „lilie“ může značit Francii a tak dál po libosti toho kterého luštitele.

Osudové okamžiky královské milenky Diany de Poitiers. Vynikala jak skvělým poprsím, tak intelektem

 • Není také jisté, zda autorem skutečně všech proroctví, která jsou považována za Nostradamova, je opravdu Nostradamus. Podobně jako Sibyllina proroctví si i tyto věštby po svém vzniku začaly žít svým vlastním životem.
 • Pravdou však zůstává, že Nostradamus na jihu Francie bezpochyby přišel do styku s okultními naukami pocházejícími z různých zdrojů – od templářů, katarů, gnostických sekt a židovských i arabských učenců. Ve hře tak jsou nejen znalosti lékařství, ale také astrologie, alchymie, kabala, znalosti dávných civilizací a kdo ví, co ještě. To, že Nostradamus sám hodně znal, samozřejmě neznamená, že všechno prozradil. Zvláště v době, kdy inkvizice číhala na každé rohu.

FOTO: Nostradamus

Nostradamus - Nostradamus (1503 – 1566) – wikipedieNostradamus - Léčba nemocných v morovém špitálu v německém Hamburku – novinky.czNostradamus - Nicolas Poussin – Mor – wikipedieNostradamus - Mor – StoplusjednickaNostradamus - Morová epidemie – Týdeník SPIRIT
Další fotky
Nostradamus - Lékař na cestě za pacientem – SlidePlayerNostradamus - Vydání Nostradamových centurií z roku 1589 – wikipedieNostradamus - Nostradamův dům v Salon-de-Provence – wikipedie
 • K pochopení a výkladu Nostradamových věšteb u nás nepřispívá ani to, že dosud nevyšlo jejich úplné kritické vydání spočívající v otištění jejich původní podoby v provensálštině a v následném překladu a výkladu. Zřejmě by se ukázalo, že některé předpovědi považované za již splněné, spočívají na příliš vratkých základech, a – naopak – by se mohlo objevit mnoho nového.
Včera, 17:30
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
Včera, 16:00
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Včera, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 14:00
Ekologický přístup k planetě a udržitelnost, to jsou témata, která v posledních dnech hýbou internetem....
Včera, 12:11
V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a...
Včera, 11:30
Po smrti uherského krále Ondřeje III. roku 1301 se českému králi Václavovi II. (1271 -...
Včera, 10:00
Údělem každého herce je, být zaškatulkován do určité kategorie a sorty filmových hrdinů, kterou mu...
Včera, 09:11
Chladné počasí zalézá pod kůži a je čas si přitopit. Jenže nestačí jen vyčistit komín....
Včera, 08:00
I v pátém pokračování společně nahlédneme do abecedně řazeného Malého domácího lexikonu z roku 1980. Minule...
17.10.2019
Mašinérie Hitlerovy Třetí říše by nemohla vzniknout, existovat a rozvíjet se bez systému a řádu,...
17.10.2019
Každého potká v životě bolest a smutek. Přestože se jedná o normální, zdravé emoce, vyžívat...
Reklama