Kdysi milovaný otčím krále Václava II. se stal nenáviděným zrádcem. Záviš z Falkenštejna

24.8.2020
Karel Dudek

Kdyby se odehrál ve francouzské Provenci, stal by se námětem mnoha básní a písní trubadúrů, kteří opěvovali rytířské ctnosti a lásku. Studené, zimomřivé Čechy byly něco docela jiného. Tak jako vždy v Čechách, vše bylo osudové, vše bylo neodkladné a odevšad hrozila zrada. I od Záviše z Falkenštejna. Kdysi milovaný otčím krále Václava II. se stal nenáviděným zrádcem a byl sťat před hradem Hluboká 24. 8. 1290. Ale nepředbíhejme.

Státnické nadšení projevil Přemysl Otakar II. již jako jinoch. Tehdy ho však zpražil vlastní otec

Kdo to vlastně byl, ten Záviš z Falkenštejna? Český šlechtic, se zelenou růží v erbu pánů z Krumlova. Narodil se někdy kolem roku 1250 na hradu Falkenstein, který dnes naleznete v okrese Rohrbach, v Horním Rakousku. Tehdy patřil rodu Vítkovců. Páni z Růže byli po králi nejmocnějším šlechtickým rodem v zemi, a velmi nelibě nesli, pokud se někdo nešetrně dotkl jejich cti, nebo, nedej bože, majetku.

Český král Přemysl Otakar II. byl takovým panovníkem. Rušil práva a výsady šlechtě, a tím si jejich přízeň rozhodně nezískal. Později svoji přísnost a tvrdost olituje na Moravském poli, kdy se Vítkovci přidají na stranu pozdějšího vítěze Rudolfa Habsburského. I Záviš z Falkenštejna, pomůže srazit do prachu krále železného a zlatého, a stane se tak Rudolfovým oblíbencem.

Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

Král je mrtev, ať žije král. Žije, ale je mu teprve sedm let a jeho ochotný poručník, Ota Braniborský, který se těší na tučnou kost z kořisti, vězní mladičkého králevice a jeho matku Kunhutu na hradu Bezdězu. Pevné vězení, nedobytný hrad až do časů mnohem pozdějších.

Královna Kunhuta už má vězení dost. Vsadí vše na jednu kartu a uprchne. Ota Braniborský zuří, ale ublížit následníkovi trůnu se přeci jenom neodváží. Rudolf Habsburský má s tím chlapcem vlastní záměry a je příliš mocný.

Rusé vlasy, pihy na pršáčku a líbezná tvářička. Milenka Přemysla Otakara II. s chlapeckým účesem

Kunhuta sídlí v Hradci nad Moravicí. Pan Mikuláš, pán hradu i vévodství Opavského, sedí v uherském vězení a ona se cítí tak sama a opuštěná. Mikuláš Opavský je synem jejího zemřelého muže, Přemysla Otakara. Anežku z Kuenringu, zvanou Palceřík, strčila Přemyslovi do postele jeho první žena, ve chvíli, kdy definitivně zjistila, že českému králi dědice nedá.  Byla to zbytečná oběť, chlapec z takového svazku neměl nárok na královský titul. Nicméně královská krev je královská krev a syn tak vznešeného muže nemohl skončit v nějaké chatrči.

Prohrané bitvy známe dopodrobna. Ale co ty vítězné? Moravské pole poprvé…

Kunhuta má horkou, uherskou krev a strádá jako žena. O deset let mladší a krásný Záviš, který svou paní na Hradci navštíví, zlomí její srdce. Z návštěvníka se stane milenec a později i manžel a otec. Sex s královnou vdovou, to bylo dost velkým proviněním i v době, která si příliš nepotrpěla na manželskou věrnost. Václav II. dospívá a z milovaného otčíma Záviše se stane člověk, kterého se mladý král začíná bát. Jeho obavy se znásobí v roce 1285, kdy zemře jeho matka Kunhuta, kterou miloval. Na tuberkulózu, ale našeptávači a intrikáni se už rojí. Bůh ví, zda to byla tuberkulóza. Záviš tě chce zavraždit, králi. Buď opatrný. Záviš něco tuší, ale chce ukázat dobrou vůli a pozval krále na křtiny vlastního syna.

Václav II. již nepřemýšlí, je mu všechno jasné. Nechal Záviše zatknout. Vítkovci se pochopitelně vzbouřili a král začal likvidovat jejich vzpouru tím, že vyhrožoval posádkám hradů Závišovou popravou. Vzdejte se nebo… U hradu Hluboká jsou obléhatelé konečně přinuceni svoji vyhrůžku naplnit.

FOTO: Záviš z Falkenštejna

Záviš z Falkenštejna - Záviš z FalkenštejnaZáviš z Falkenštejna - Záviš a KunhutaZáviš z Falkenštejna - Záviš z FalkenštejnaZáviš z Falkenštejna - Záviš z FalkenštejnaZáviš z Falkenštejna - Záviš z Falkenštejna
Další fotky
Záviš z Falkenštejna - Záviš z Falkenštejna


Nepřehlédněte