Milovníky laskomin Světový den diabetu nepotěší. Cukrovku má stále více Čechů. A bude hůř

14.11.2018
Renáta Šťastná
Další fotky

V České republice dnes cukrovkou trpí asi devět procent populace. Alarmující je zejména rychlost nárůstu počtu onemocnění, od roku 1990 se počet nemocných zdvojnásobil. K tomu je navíc třeba připočítat asi dvě stě tisíc lidí, kteří zatím o své nemoci nevědí.

Závažnost cukrovky spočívá také v tom, že její příznaky nemusí být dlouho zjevné a může se projevit až vážnými komplikacemi, mezi které řadíme poškození oční sítnice, ledvin, nervů, postižením srdce a cév.

Na vážné nebezpečí tohoto onemocnění chce upozornit Světový den diabetu, který připadá na 14. listopad. Snaží se vysvětlit příčiny celosvětového růstu tohoto onemocnění, ukázat možnosti prevence, letos je zdůrazněna i role rodiny v péči o diabetika.

Jablečný ocet jako zázračný elixír. Výborný je pro každého cukrovkáře a podporuje hubnutí

Dva typy cukrovky:

K diabetu 1. typu dochází poškozením buněk slinivky břišní vlastním imunitním systémem. Slinivka pak neprodukuje dostatečné množství inzulinu a hladina cukru v krvi se zvyšuje. Pacienti s diabetem 1. typu mají též zvýšené riziko dalších autoimunitních chorob, například poškození štítné žlázy. Tímto typem diabetu nejčastěji onemocní lidé do patnácti let věku, ale může se objevit i později. Specifický je výskyt cukrovky v těhotenství, kde se uplatňují zvýšené nároky na produkci inzulinu u matky i hormonální vlivy. Z tohoto důvodu je v těhotenství prováděn povinný standardizovaný screening.

Diabetes 2. typu je právě tím typem cukrovky, kde počty nemocných velmi rychle rostou. Je spojený s relativním nedostatkem inzulinu. Často jej slinivka vyprodukuje dokonce nadbytek, ale tkáně nemocného na něj v různé míře nereagují. „Tento typ diabetu se dříve vyskytoval většinou po čtyřicátém roce věku, ale současný životní styl zvyšuje výskyt onemocnění dříve, i v dětském věku. Růst počtu onemocnění je způsobený nevyváženou stravou s nadbytkem rychle stravitelných sacharidů, přejídáním, sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Dnes je považován za civilizační onemocnění přerůstající v celosvětovou epidemii,“ upozorňuje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří. Ke zvyšování počtu případů přispívá také častý stres. Výskyt cukrovky roste s přibývajícím věkem.

Děti s cukrovkou mohou všechno. Přesto je jim leccos zbytečně upíráno. Proč?

Příznaky diabetu 1. typu

 • zvýšený hlad
 • velká žízeň – polydipsie
 • zvýšená produkce moči – polyurie
 • hubnutí bez zjevného důvodu
 • únava, možná psychická zmatenost
 • akutní stav vysoké hladiny cukru a ketolátek v krvi, se zvracením, poruchami vědomí až bezvědomím (včetně rizika rozvoje hyperglykemického ketoacidotického komatu)

Příznaky diabetu 2. typu (výrazné příznaky ale nemusí být dlouho přítomny)

 • časté nucení na močení
 • zvýšená žízeň a hlad
 • únava, malátnost
 • poruchy zrakové ostrosti
 • zvýšení hmotnosti (častý výskyt u pacientů s nadváhou a obezitou) nebo naopak hubnutí
 • postižení nervů (neuritidy), pálení v dolních končetinách, brnění
 • kožní a slizniční infekce, špatné hojení ran
 • opakované infekce močových cest

Cukr může vyvolat závislost tak jako kokain, tvrdí odborníci. Kolik už je moc?

Rychlý nárůst počtu pacientů s cukrovkou 2. typu a zároveň i podceňování příznakůpředstavují vážnou hrozbu. Diabetes se tak často projeví až závažnými komplikacemi. K nim patří poškození cév v podobě aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vyššího rizika infarktu a cévních mozkových příhod, nejčastěji mrtvice. Dále může diabetes způsobit poškození oční sítnice až s rizikem oslepnutí či poškození funkce ledvin vedoucí k postupnému selhávání jejich funkce. Cukrovkou zapříčiněné poškození nervů má za následek poruchy citlivosti rukou a nohou, noční bolesti v končetinách i následné poruchy chůze. Kombinací poškození cév a nervů je tzv. syndrom diabetické nohy, který se projevuje kožními defekty až vředy, lokálními infekcemi a v krajním případě může skončit amputací dolní části končetiny.

Osobní příběh: Lubošovi zjistili na ‚preventivce‘ závažné problémy s ledvinami. Otočilo mu to život naruby

Diagnostika a léčba

V současnosti je kladen velký důraz na včasnou diagnostiku a následnou intenzivní léčbu. Nejlépe již na začátku onemocnění, kdy je přínos pro pacienta největší. Klíčovou roli zde hrají praktičtí lékaři, diabetologové a další specialisté. Významnou úlohu ve vyhledávání pacientů s diabetem a v potvrzení diagnózy má laboratorní vyšetření. Hladiny glukózy v krvi u mužů a netěhotných žen by nalačno neměly být vyšší než 5,5 mmol/l, u hodnot 5,6-6,9 mmol/l je vhodné opakování laboratorního vyšetření v jiný den. Pokud je výsledek potvrzen, může jít o zvýšené riziko vzniku diabetu (prediabetes) a je potřebná lékařská konzultace. V takovém případě se doporučuje doplnit vyšetření o zjištění koncentrace tzv. glykovaného hemoglobinu (HbA1c). „Vyšetření koncentrace glykovaného hemoglobinu v krvi je důležitým doplněním screeningu i léčby, neboť ukazuje, jaká byla průměrná hodnota glykémie za posledních 4 až 8 týdnů. U léčených pacientů nám vlastně ukazuje úspěšnost léčby,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Chřipce na podzim se vyhněte obloukem. Poradíme, jak na to

Léčba diabetu 1. typu zahrnuje farmakologickou léčbu založenou na včasném dodání chybějícího inzulinu a individuální úpravu denního režimu, hlavně zvýšení fyzické aktivity, dodržování diety a zákaz kouření. Diabetu 2. typu se na rozdíl od prvního typu dá předcházet úpravou stravovacích návyků, životního stylu a snížením hmotnosti.

FOTO: Světový den diabetu připadá na 14. listopad

Světový den diabetu připadá na 14. listopad - čokoládaSvětový den diabetu připadá na 14. listopad - _100238003_gettyimages-538364990Světový den diabetu připadá na 14. listopad - Control-DiabetesSvětový den diabetu připadá na 14. listopad - diabetes-1724617_1920-e1478698880601Světový den diabetu připadá na 14. listopad - diabetes-low-carb2-articleLarge
Další fotky
Světový den diabetu připadá na 14. listopad - w634061582210768519Světový den diabetu připadá na 14. listopad - close up of male finger with blood and test stripe

U již propuknutého diabetu 2. typu se také využívá farmakologická léčba. „Výběr a podávání léků u diabetu 2. typu dnes vyžaduje velkou znalost a zkušenost, protože je na trhu dostupná celá řada odlišně působících přípravků. Na tomto poli došlo v posledních letech k výraznému pokroku. Zlepšila se také bezpečnost léčby, například ve zmírnění rizika příliš velkého snížení hladiny cukru (hypoglykemie) i případných dalších nežádoucích účinků,“ uvádí lékař. „Součástí terapie je také sledování a případná léčba krevního tlaku nemocného, hladiny cholesterolu a dalších metabolických parametrů.“ V léčbě se dále uplatňují nové metody bariatrické chirurgie (například zmenšení objemu žaludku) i metody zcela revoluční, jako je endoskopická laserová terapie v Centru diabetologie IKEM. Důležitou podporou léčby je vhodná strava a dostatek pohybu.Nepřehlédněte